Adaçayı’nın En Önemli 10 Faydası

Nane ailesinden bir bitki olan adaçayı çok sayıda faydalı bileşen içermektedir.

Apigenin, diosmetin ve luteolin gibi çok çeşitli flavonoidler içerir ve iyi bir fenolik asit kaynağıdır. Adaçayı, A vitamini, C vitamini ve K vitamini açısından zengindir. Buna ek olarak, bu bitki B-kompleks vitamin gruplarını yüksek seviyede içerir.

Hem taze hem de kurutulmuş adaçayı, potasyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, çinko, demir ve bakır gibi mineraller bakımından iyi bir kaynaktır.

Adaçayının, antibakteriyel, anti-inflamatuar, antioksidan ve antifungal özellikleri, bu otun birçok sağlık sorununda faydalı olmasını sağlamaktadır.

Bu bitki hem içten hem de dıştan kullanılabilir. Adaçayı, özüt olarak, yağ, yaprak kapsülü ve çay şeklinde tüketilebilmekte / kullanılabilmektedir.

 

Çay hazırlamak için:

1 su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı ilave edin.

5 dakika kadar bekleyin ve yaprakları süzün.

Tatlandırmak için biraz limon ve bal ekleyin.

Bu çayı günde 2 veya 3 kez için.

 

 

Adaçayının Sağlığa Faydaları

1) Ruh Halini Düzene Sokar ve Kaygıyı Dindirir

Adaçayı ruh halinizi düzene sokar ve kaygı hissiyatını azaltır. Çin’de depresyona karşı tedavi amaçlı kullanılmakta olan bir bitkidir.

Söz konusu bitki hem Gama-Aminobütirik asit (GABA) hem de serotonin algılayıcı sinir görevi gören ve kaygı hissiyatının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan tüjon bileşenini içerir.

Adaçayı aynı zamanda vücudumuzda önemli bir sinir iletici görevi gören asetilkolin bileşenini parçalayan enzimlerin salınımını azaltır.

2006 senesinde Nöropsikofarmakoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmada, genç deneklere tükettirilen adaçayının, içeriğinde bulunan kolinesteraz engelleyici bileşenlerin ruh sağlığını olumlu yönde etkileyerek gerginliği ve kaygı hissiyatını azalttığı belirlenmiştir.

 

 

2) Gırtlak İltihabını Hafifletir

Adaçayı iltihaplanmış ve ülserli vaziyette olan boğaz ve bademciklerin tedavisinde son derece etkili bir bitkidir.

Adaçayı sahip olduğu antibakteriyel özellikler sayesinde enfeksiyonlara karşı mücadele ederek iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda boğazda meydana gelen tahriş ve ağrıyı da hafifletir.

2 çay kaşığı taze veya kurutulmuş adaçayı yaprağını bir bardağa koyun.

– Üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edin.

20 dakika demlenmeye bırakın.

– Ardından süzün ve üzerine çeyrek çay kaşığı tuz atın.

– Elde ettiğiniz çay ile ihtiyaç duydukça gargara yapın.

Ayrıca tamamen iyileşene dek günde 2 veya 3 bardak adaçayı içmelisiniz.

 

 

3) Ağız Sağlığına Katkıda Bulunur

Adaçayı serbest radikallere karşı savaşan müthiş bir antioksidan görevi görerek ağız sağlığına katkıda bulunur. Doğal bir iltihap, mikrop ve mantar önleyici olması sayesinde, diş eti iltihabından ötürü meydana gelen kanama, hassasiyet, kızarıklık ve şişlik gibi sorunları tedavi eder.

2015 senesinde İran Mikrobiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, adaçayı ile elde edilen ağız çalkalama suyunun sahip olduğu antibakteriyel özellikler sayesinde streptokokal yapıda diş yapısında meydana gelen plakları ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir.

Ağzınızı temizlemek ve ferah bir nefese sahip olmak istiyorsanız adaçayı çiğneyebilirsiniz. Ilıtılmış adaçayı ile yapacağınız ağız çalkalama aktiviteleri diş eti hastalıkları, boğaz enfeksiyonları ve ağızda çıkan yaralara karşı son derece etkilidir.

 

 

4) Hafızayı Kuvvetlendirir

Adaçayının saymakla bitmeyen o muazzam faydalarından birisi de hafızayı kuvvetlendirmesidir. Adaçayı hafızayı kuvvetlendiren, bireye dikkat kabiliyeti ve zihinsel dinginlik kazandıran pek çok faydalı bileşen ihtiva etmektedir.

2003 senesinde Farmakolojik Biyokimya ve Davranış Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, adaçayından elde edilen esans yağının bireylerin anlık hatırlama kabiliyetlerini arttırdığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, adaçayının sağlıklı genç yetişkinlerde idrak yetisini geliştirdiğini ortaya koyan ilk sistematik kanıt olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Aynı yıl Klinik Eczacılık ve Terapi Dergisi tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırmada, adaçayı yağının hafiften orta düzeye kadar seyreden Alzheimer Hastalığı’nın tedavisinde etkili olduğu ortaya konulmuştur.

2006 senesinde Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırmada ise, adaçayı yaprağının farelerde hatırlama yetisi ve bu yetinin kolinerjik sistemle olan etkileşimini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.

 

 

5) Vücuttaki Şeker Seviyesini Düşürür

Beslenmeye adaçayı bitkisini dahil etmek, vücuttaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ancak şeker hastası bireylerin ilaçlarını ve insülin takviyelerini kesinlikle aksatmaması gerektiğini belirtmekte fayda var.

Adaçayı sahip olduğu antihiperglisemik özellikler sayesinde kan şekerini düşürerek karaciğerde depolanan şekerin vücuda salınımını azaltır.

2006 senesinde İngiltere Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, adaçayının şeker hastalığı bulunmayan hayvanların vücutlarındaki şeker seviyesini düşürdüğü ve karaciğer gözenekleri üzerinde metformin bileşenine benzer görev gördüğü tespit edildi. Yapılan bu çalışma sayesinde, adaçayının kandaki glikoz seviyesini azaltarak bireylerde Tip 2 Diyabet hastalığının görülme riskini azaltabileceği ortaya konuldu.

2013 senesinde Tıpta Komplementer Terapi Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırmada ise, adaçayı yapraklarının antihiperglisemik etkilere ve Tip 2 Diyabet hastası bireylerdeki lipit profilini geliştirici tesire sahip olduğu tespit edildi.

 

 

6) Menopozal Belirtileri Azaltır

Adaçayı menopozal belirtilere karşı da oldukça etkili bir bitkidir. Bilhassa menopozal dönemde baş gösteren ani ateş basmalarının seyrini azaltır.

Aynı zamanda içeriğindeki flavonoidler, taninler ve uçucu yağlar sayesinde sağlığa da oldukça faydalıdır.

2011 senesinde Terapideki Gelişmeler Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, adaçayının menopozla mücadele eden ve ani ateş basmalarından muzdarip kadınlarda ne denli dayanıklı ve etkili olduğu ilk kez ortaya konulmuştur. Araştırmacılar 69 denek üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmada adaçayının ani ateş basması ve buna benzer diğer menopozal belirtileri tedavi ettiğini belirlemiştir.

Araştırma neticesinde deneklerin yaşadığı yoğun ani ateş basmalarının dört ila sekiz hafta içerisinde %50 ila %64 oranında azaldığı belirlenmiştir.

Menopozal belirtilerin önüne geçmek adına birkaç ay boyunca günde 2 ila 3 bardak adaçayı tüketmenizde fayda var.

 

 

7) Sindirime Yardımcı Olur

Adaçayı midedeki öd sıvısının ve sindirim enzimlerinin salgılanmasını tetiklediği için sindirime fevkalade faydalı bir bitkidir. Üstelik sindirim esnasında kasların daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Adaçayı hazımsızlık, karında şişlik ve büyüme, kalın bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı son derece etkili bir bitki olup, iştah açıcı özelliğe de sahiptir.

Düzenli olarak günde 1 bardak adaçayı içerek sindirimsel rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda söz konusu bitkiyi yiyeceklerinize de ekleyerek hem daha leziz hem de daha sağlıklı bir beslenmenin önünü açabilirsiniz.

 

 

8) Saç Uzamasını Düzenler

Adaçayı kozmetik sektöründe oldukça kullanılan ve bilhassa saç bakımı konusunda çok rağbet gören bir bitkidir.

A, B ve C vitaminleri, potasyum ve kalsiyum gibi faydalı bileşenler açısından zengin olması sayesinde saç gelişimini düzene sokar ve saç kaybını önler.

Sadece bunlarla kalmayarak östrojen hormonunun dengeli bir biçimde salgılanmasını sağlar ve saç yapısında kayıplara yol açan membran dokusunun kalınlaşmasını önler.

 

Aynı zamanda saç kaybına neden olan saç derisi iltihabını da engeller.

– 1 yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın.

– Adaçayı, lavanta ve biberiye yağlarından sırayla 4 ya da 5’er damla damlatın.

– Elde ettiğiniz karışımı yatmadan evvel saç derinize uygulayın.

– Ertesi sabah saçınızı şampuanla yıkayın.

– Bu süreci haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

 

 

9) Ağarmış Saçlara Koyuluk Kazandırır

Eğer saçlarınız eski koyuluğunu kaybetmiş, ağarmış ve siz de onu tekrar koyulaştırmak istiyorsanız, adaçayı imdadınıza yetişecektir. Adaçayı saçınızı tekrar eski yoğunluğuna ve koyuluğuna kavuşturarak sizi gençleştirir.

Ağarmış saçlardan kurtulmak adına piyasada satılan ticari ürünler yerine son derece doğal, çevre dostu ve cep dostu olan adaçayını tercih edebilirsiniz.

2 bardak suyu kaynatın.

– Yarım bardak taze veya kurutulmuş adaçayı yaprağını suya ekleyin.

2 dakikalığına kaynamaya bırakın.

– Ardından 1 saatliğine demlenmeye bırakın.

– Süzün.

– Elde ettiğiniz karışımı saçınıza uygulayın.

– Arzu ettiğiniz koyuluğa ulaşana dek her hafta bu işlemi uygulayın. İstediğiniz koyuluğa ulaştıktan sonra, rengi muhafaza edebilmek adına iki haftada bir uygulamaya devam edin.

 

 

10) Kalp Sağlığını Destekler

Adaçayı içerdiği antioksidanlar ve flavonoidler sayesinde kalp sağlığına son derece faydalı bir bitkidir. Kalbin iç kısmında ve kan damarlarında yer alan astardaki hücreleri güçlendirerek vücuttaki kolesterol ve trigliserit seviyesini azaltır.

2009 senesinde Uluslararası Moleküler Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, düzenli olarak adaçayı tüketiminin bireylerdeki lipit profilini düzenlediği ortaya konuldu. Söz konusu bitki vücuttaki kötü huylu kolesterole sebep olan düşük yoğunluklu lipoproteinlerin miktarını azaltarak, iyi huylu kolesterole yol açan yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin miktarını arttırmaktadır.

Aynı zamanda tıkalı damarların tedavisinde de etkili rol oynayan adaçayı, kan basıncını ve kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

 

 

Ek Bilgiler

– Taze adaçayı kurutulmuş olandan çok daha lezzetlidir.

– Her zaman yeşil-gri renkte olan taze yaprakları tercih edin. Aldığınız bitki yapraklarını kağıt havlu ile sararak plastik bir çantada buzdolabında muhafaza edin.

– Adaçayı yağını bir başka yağ ile seyreltmeden cildinize uygulamayın.

– Adaçayı bitkisini çok fazla tüketmeyin. Çünkü içeriğindeki tüjon bileşeni fazla tüketildiğinde karaciğer ve sinir sisteminize zarar verebilir. Ayrıca epilepsi hastalarına da sorun teşkil edilebilir.

Hamile ve emziren bayanların adaçayından uzak durması gereklidir. Çünkü süt üretiminde sorunlara yol açabilir. Ayrıca hamile bayanlarda uterin konstraksiyonlarını tetikleme özelliğine de sahiptir.

Gırtlak iltihabını azaltıcı, saçların uzamasını düzenleyici, saçların beyazlaşmasını geciktirici ve diğer faydaları ile adaçayı hakkında bilgiler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.