Akne İle Sivilce Farkı ve Doğal Öneriler

Akne cilt üzerinde görülen genelde kırmızı renkte küçük kabarcıklardır. Akne ile sivilce eş anlamlı olarak kullanılsa da aralarında fark vardır. Akne; genellikle ergenlik dönemlerinde ve hormonal değişimlerin etkisi ile oluşmakta iken sivilce; kıl diplerinin iltihaplanması ile oluşmaktadır ve her dönem görülebilir.

Ergenlik döneminde vücudun çeşitli bölgelerinde cilt bezlerinin hormonal değişimler ile sebum denilen salgısını artırması sonucu kanallarda tıkanma meydana gelir. Bu tıkanma sonucu bakterilerin üremesi ve etrafına göre küçük kabarıklık olarak kendini gösterir ve oluşan bu kırmızı kabarıklığa Akne denir. Aknenin boyutunda tıkanmanın nerede gerçekleştiği belirleyici olmaktadır. Daha derinlerde oluşan aknelerde enfeksiyon daha şiddetli olmakta ve ağrı boyutu da yüksek olmaktadır. Bazı akneler ise daha da şiddetli olabilmektedir. Birkaç gözeneğin birlikte tıkanması ile daha şiddetli akneler tezahür eder. Rengi daha çok morumsu olan bu tür akneler literatürde “Kistik akne” olarak nitelendirilmektedirler.

Daha küçük boyutlarda oluşan akneler için cilt üzerine sürülmesi gereken bazı doğal yöntemler vardır ve sabır ile kullanıldığında kesin çözümün yanı sıra daha sağlıklı cilde kavuşulabilir. Fakat kistik akne gibi ya da cilt gözeneklerinin daha derinlerinde meydana gelen tıkanıklıklar için beslenme menünüze de ilave etmeniz gereken ek gıdalar mevcuttur. Bu gıdalar ya da cildinize süreceğiniz doğal tedavi ürünleri genelde A vitamini içeriği bakımından zengin ürünlerdir. Çünkü A vitamini cildin yenilenmesi işlevinde çok etkilidir. Cildin elastikiyetini artıran A vitamini cilt hücrelerinin ve kanalların yeniden inşasını gerçekleştirir

Küçük boyuttaki akneler ise tıkanıklık daha üst tabakalarda olduğu için tıkanıklığı açıcı doğal ürünler kullanmak gerekir. Bunlar şu şekildedir;
√ Sarımsak
Elma sirkesi
√ limon
√ Aspirin
√ Çay ağacı yağı

Akneli bölgeye bu ürünlerden istediğiniz herhangi birini günlük olarak sürmeniz yeterli olacaktır. Özellikle aknelerin bırakabilecekleri izlere karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu izler ömür boyu ciltte (daha çok yüzde) kurtulması mümkün olmayan bakım sorunu olarak kalmaktadır. Bununla birlikte günde birkaç defa içeceğiniz yeşil çay aknelere karşı etkili bir kontrol sağlar. Yeşil çay hormonlardaki düzenleyici fonksiyonu ile hormonal kaynaklı salgı artırımını azaltır. Ve insülin düzenleyici etkisi ile yağ üretimini kontrol altına alır. İçeriğindeki vitamin ve antioksidanlar enfeksiyonları azaltır.

Akne ile ilgili bilgilendirme yazısı ve sivilceden farkı

Akne ile ilgili bilgilendirme yazısı ve sivilceden farkı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.