Akut Sinüzit İçin Öneriler – 1

Akut rinosinüzit olarak da bilinen akut sinüzit, burun sinüslerinin etrafındaki boşlukların kısa süreli enfeksiyonu veya iltihabıdır. Normal mukus drenajı ile iltihap birbirine karıştığı zaman, sinüs deliklerini kapatır ve şişmesine neden olur. Bu durum burundan nefes almayı zorlaştırır.

Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisine göre, akut sinüzit her yıl 37 milyondan fazla Amerikalıyı etkilemektedir. Akut sinüzitin nedeni viral, bakteriyal ya da mantar enfeksiyonu olabilir ve dört hafta kadar sürebilir.

Bazı insanlar akut sinüzit rahatsızlığına yakalanmada daha yüksek risk altındadır. Saman nezlesi, burun kanalı anormalliği, kistik fibrozis, diş enfeksiyonu, gastroözofagus reflü hastalığı (GERH), zayıf bağışıklık sistemi ve sigara dumanı gibi kirleticilere düzenli maruz kalma risk faktörleri arasındadır.

Belirtileri; burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük (geceleri kötü olabilir), baş ağrısı, kulak ağrısı, ateş, yorgunluk ve kötü nefes kokusudur. Ayrıca, koku ve tat algısının azalmasına yol açabilir.

Akut sinüzit vakalarının çoğu, bu sorunu profesyonel destek almadan kendi başlarına çözmeye çalışırlar. Ancak, bazı ev ilaçları rahatsızlığınızı gidermeye ve iyileşmenize yardımcı olabilir.

 

Akut sinüzit için en iyi 10 ev ilacı:

 

1- Buhar Soluma

Akut sinüzit için en iyi tedavilerden biri buhar solumadır. Buhar solumak, burun tıkanıklığını gidermek ve sinüsleri açmak için doğal bir balgam söktürücü olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda tahriş olan solunum yolunu yumuşatmaya yardımcı olabilir.

  • Küçük bir kabın içini sıcak suyla doldurun ve birkaç damla nane yağı ya da okaliptüs yağı damlatın. Bir havlu ile başınızı örtün ve birkaç dakika buhar soluyun. Günde birkaç kez tekrarlayın.
  • Ayrıca, sıcak bir duş alırken 5 ila 10 dakika süreyle buharları içinize çekin. Günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Not: Buhar soluma; yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ya da merkezi sinir sistemi bozuklukları, küçük çocuklar ve hamile kadınlar için uygun olmayabilir.

 

 

2- Tuz Solüsyonu (tuzlu su)

Burnu tuzlu solüsyonla yıkamak, akut sinüzit tedavisi için başka etkili bir yoldur. Bir tuzlu su çözeltisi genizde birikmiş mukusun dışarı çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda burun kanallarını nemli tutmanızı sağlar.

  • 2 bardak ılık su (distile su veya önceden kaynatılmış su) içinde 1 çay kaşığı deniz tuzunu eritin.
  • 1 bardak solüsyonu küçük bir demliğe doldurun.
  • Lavabonun yanında dururken, burun deliklerinizden birine demliğin ucunu yerleştirin, başınızı eğin ve suyun diğer burun deliğinden çıkmasına izin verin.
  • Demliği tekrar doldurun ve aynı işlemi diğer burun deliğinize uygulayın.

Birkaç gün boyunca günde bir veya iki kez, bu uygulamayı tekrarlayın.

 

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Akut Sinüzit İçin Öneriler – 2

– Akut Sinüzit İçin Öneriler – 3

Sinüzitin hafiflemesi için uygulayabileceğiniz yöntemlerin anlatıldığı yazı.

Sinüzitin hafiflemesi için uygulayabileceğiniz yöntemlerin anlatıldığı yazı.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.