Argan Yağı İle Cilt, Saç ve Genel Sağlık Bakımı

Dünya üzerinde sadece Fas’ ın güneybatısında yetişen ve argan ağacından ede edilen yağın ünü iletişim imkânlarının gelişmesi ile tüm dünyaya yayılmıştır. Sadece bu bölgede yetişen bu ağacın fındık tadını anımsatan meyvesi vardır. Bu meyveden elde edilen yağ saç, cilt ve beden sağlığı için mucizevî bir bitkisel üründür.

Çok geniş kullanım alanı olan argan yağı zeytin yağına benzerlik gösterse de bazı nitelikleri ile zeytinyağını geride bırakabilen nadir bitkisel yağlardan birisidir. Agan yağının faydası karakteristik özelliği olan antioksidanlık düzeyinin yüksek oluşundan kaynaklanmaktadır. Cilt defektlerinin en birincil sebebi olan serbest radikaller hemen her saat ve mekânda cilde tutunabilmektedir. Bu radikallere karşı en etkili koruma sağlayan argan yağı cildi hem yaşlanmaya, hem de diğer etkilere karşı korur.

Argan yağının içerisindeki temel yağ asitleri ve zengin E vitamini muhteviyatı ile cildi korur ve sürekli bakım sağlar. Bunun yanı sıra cilt üzerinde çıkan yaralar, sivilceler ve izlerin tedavisinde etkili sonuç verir. Argan yağını sivilcelerin tedavisi için kullanırken bir pamuk ile noktasal olarak uygulamalıyız aksi halde sivilceler yayılabilir. Ayrıca el bakımında da önemli bir kullanımı olan argan yağı güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için kullanılan birincil bitkisel ve doğal üründür.

Yılın 365 günü yeşil kalabilme özelliğine sahip argan ağacından elde edilen yağ, hayat yağı olarak da nitelendirilmektedir. Bu yağın içerisinde bulunan bitkisel steroller sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelen bu bitki kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

Saç dökülmelerine, kepeklenmeye, saç kırıklarına ve cansız saç görüntülerine argan yağı ile şifa bulabilirsiniz. Saç diplerinize birkaç damla masaj yaparak yedirdiğiniz argan yağı ile mantar ya da mikrobik etkenlerden koruyacağınız saç ve saç deriniz ile çoğu saç probleminden kurtulabilirsiniz.

DİKKAT!
Sadece Fas ta yetiştiğini belirttiğimiz bu mucizevî bitkinin maalesef soyu tükenmekte olan bitkiler arasında olduğunu bilmekteyiz. Hal böyle iken argan yağının temin edilmesi de bir hayli zor olmaktadır. Çok da ucuz olmayan bu yağın taklitleri de bazı yasal delik olarak nitelendirilen sui istimale açık kapılardan girerek müşterilere sunulmaktadır. Bu konuda dikkatli olmalı güvenilmeyen satıcılardan almamaya özen göstermelisiniz. Gıda olarak da alınabilen argan yağın ambalajının üzerinde ağızdan alnabilir şeklinde bir uyarı görmediğiniz takdirde ağızdan almayınız.

Argan yağı ile saç, cilt ve genel sağlık bakımı konulu yazı

Argan yağı ile saç, cilt ve genel sağlık bakımı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.