Arı Sokması Durumunda Etkili Evde Yapılabilecek 5 Tedavi Yöntemi

Bal arıları normalde oldukça uysal varlıklardır. Bal arılarının insanları sokmaları, onlar için intihardır. Çünkü bal arıları iğnelerini insanlara batırdıklarında iğnelerini geride bırakırlar ve ölürler. O yüzden arılar durup dururken insanları sokmazlar. Eğer bir arı bakıcısıysanız arıların iyi ve kötü günleriyle karşılaşırsınız. Kötü günlerinde birçok arı tarafından sokulabilirsiniz, bazı günler ise arılar evlerinin çatısını sökmenize ve ürettikleri poleni, balı ve bal özünü almanız karşısında bir şey yapmazlar.

Arılar tarafından ne kadar çok sokulursanız zaman içerisinde zehirlerine karşı o kadar bağışıklık oluşturursunuz. Sokmaları hala acıtsa da, buna karşı vücudunuzun şişme, ısı artışı ve kaşıntı oluşumu zamanla azalacaktır.

Arı zehri veya diğer adıyla apitoksin, renksiz ve basit proteinlerden oluşmuş bir sıvıdır. Bu proteinler nedeniyle sokulan bölgede iltihap ve acı hissi oluşur. Bir bal arısı ortalama olarak 0,1 mg kadar zehri vücudunuza enjekte edebilir ve çoğu bu alerjik reaksiyonlara alışmış bir yetişkin her kilosu başına 25 kadar sokmaya karşı dayanabilir. Örneğin 70 kilogramlık bir yetişkin 175 arının sokmasına karşı dayanabilir.

Eğer sokulduğunuzda o bölge şişiyor ise bu alerjik reaksiyon değildir. Bu sadece bölgesel bir reaksiyondur. Anaflaktik ve sistematik reaksiyonlar alerjik reaksiyon olarak adlandırılabilir ve bunların arı sokması sonucunda oluşumlarına çok nadir rastlanırlar. Bu yüzden arı sokması sonucunda panik yapmanıza gerek yoktur.

Aşağıda arı sokması sonucunda oluşacak acıyı azaltmak için evde yapılabilecek 5 tedavi yönteminden bahsedeceğiz.

 

 

1. Lavanta Yağı

Sadece bu yöntemde bir yağı saf ve işlenmemiş olarak kullanacağız. Lavanta yağı arı sokması durumunda, sokulan bölgeye uygulanırsa oldukça rahatlatıcı bir etki yapar ve şişme, aşırı kaşıntı gibi sizi rahatsız edecek etkileri ortadan kaldırır. Eğer yağı saf kullanmak sizi rahatsız edecekse seyrelterek de kullanabilirsiniz. Yağı kullanmadan önce, yağa alerjiniz olmadığından emin olunuz. Eğer yağa alerjiniz var ise sizi, sokmanın da acısı ile birlikte çok rahatsız edecektir.

 

İhtiyacınız olan malzemeler;

* 1 damla lavanta yağı

* Eğer seyreltmek istiyorsanız az miktarda nötr yağ

 

Uygulanışı;

1 damla lavanta yağını doğrudan arının soktuğu noktaya sürün. Arının iğnesinin tamamen delikten çıktığından emin olmadan lavanta yapını yaraya sürmeyin. Eğer istiyorsanız yağı aynı miktarda nötr yağ ekleyerek seyreltebilirsiniz. Bu işlemi ilk gün 2 kere ve daha sonraki gün 1 kere uygulayınız.

 

 

2. Çamur

Arı soktuğunda kullanabileceğiniz malzemeniz yok ise başlangıçta oluşabilecek acıyı biraz azaltmak için çamurda yardımcı olacaktır.

 

İhtiyacınız olacak malzemeler;

* Biraz toprak veya yakınınızda bulunuyorsa direk çamur

* Su

 

Uygulanışı;

Uygun yoğunlukta yani cildinize yapışabilecek fakat akıp gitmeyecek kıvamda yapana kadar toprağı su ile karıştırın. Arının soktuğu bölgeyi tamamen çamur ile kaplayın. Eve gidince iyice yıkayın ve kurulayın.

 

 

3. Bal Mumu

Bal mumu ve öz yağı veya balın basit karışımı ağrıyan arı sokmalarına sürmek için güzel bir karışımdır. Bu tür krem karışımları arı yaralarına sürmek için güzel bir yöntemdir. Çünkü bu tarz hazırlanan kremleri bir teneke kutu veya kavanoz içinde her zaman çantanızda taşıyabilirsiniz.

 

İhtiyacınız olacak malzemeler;

* 2-3 yemek kaşığı bal mumu

* 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

* 4 damla lavanta yağı

* Yarım yemek kaşığı veya biraz daha fazla işlenmemiş bal

* Karışımı kaynatmak için tencere

* Küçük teneke kutu

 

Uygulanışı;

Bal mumu ile Hindistan cevizi yağı karıştırıp tencerede ısıtarak eritin ve tencerenin altını kapatın. Lavanta yağı ile balı bu karışıma koyarak güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı küçük teneke kutunuza koyun ve kapağını kapatın. Soğur soğumaz hemen yaralarınız üzerinde kullanabilirsiniz.

 

 

4. Kabartma Tozu Macunu

Sodyum bikarbonat diğer adıyla kabartma tozu macunu, arı sokması tedavisinde kullanabileceğiniz ve evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz mükemmel bir yöntemdir. Tek ihtiyacınız olan kabartma tozu ve biraz sudur. Kabartma tozu şişmeyi büyük oranda engelleyecek ve kaşıntıyı alacaktır.

 

Uygulanışı;

Macun olacak şekilde kabartma tozuna az miktarda su ekleyin. Arının soktuğu yere kolayca sürülecek yoğunlukta olmalıdır. Fakat fazla yoğun yaparsanız macun yaranın üzerinde durmayacak ve düşecektir. Eğer arı elinizden soktuysa, bu macunu sürdükten sonra bir sargı beziyle yarayı sarabilirsiniz. Uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra tekrar uygulamak istiyorsanız yaranın üzerini güzelce yıkayıp kurulayın.

 

 

5. Rhubarb (Ravent) Suyu

Arı sokması sonrası yaranın üzerine hemen taze ravent suyu sürerseniz acısını hemen alacaktır.

 

İhtiyacınız olacak malzemeler;

* Taze ravent sapı

 

Uygulanışı;

Ravent sapını ortadan ikiye ayırın ve içerisindeki sıvıyı direk olarak arının soktuğu yere sürün. Ağrı geçene kadar tekrarların.

Not: Bu yöntem cildinizde geçici bir leke oluşmasına neden olabilir.

 

 

Arı Sokması Durumunda Yapılacaklar:

Eğer bir kovanın yanındaysanız yavaşça kovandan uzaklaşın. Sakın koşmayın, telaş yapmayın veya kollarınızı sallamayın. Telaşa kapılmayın. Ne kadar telaş yaparsanız o kadar arıları kızdıracak hareketler yaparsınız. Diğer arılara sizin tehdit olduğunuzu bildirecek feromonlar yayacağından dolayı hemen arının iğnesini çıkartın. Bu tabi ki bütün arıların size saldıracağı anlamına gelmiyor fakat ne kadar çabuk çıkartırsanız o kadar sizin için iyi olacaktır.

İğneyi çıkartırken iğnenin son kısmından sıkıp da çıkartmayın. Arı iğnesinin içi zehir dolu olduğundan dolayı son kısmından tutup sıkması halinde yaranın içine daha fazla zehir çıkmasına neden olabilirsiniz. Tırnağınız ya da bir kredi kartıyla iğneyi sıyırarak çıkartmaya çalışın.

Arı sokmasına karşı evde uygulayabileceğiniz 5 yöntemi anlatan bilgilendirme yazısı.

Arı sokmasına karşı evde uygulayabileceğiniz 5 yöntemi anlatan bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.