Arpacık Nasıl Geçer

Göz kapaklarını şişmesi ile kendini gösteren ve kirpik köklerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan arpacık, enfeksiyonel bir hastalıktır. Gözde kirpik köklerinde sivilceye benzeyen bir şişlik çıkar ve bu şişliğin içinde irin bulunmaktadır. Gözlerde doluluk hissinin yanı sıra ağrıya ve kızarıklık, batma, yanma ve sulanma gibi şikayetlere sebep olan arpacık, dışarıdan bakıldığında belli olacak boyutta bir şişlik ve kızarıklık meydana getirir. Herkesin ömründe bir kez deneyimleyeceği bu rahatsızlık bazı durumlarda da göz kapaklarının içinde çıkar. Basit korunma yöntemleri ve önlemlerle aslında bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Arpacığa stafilokok adı verilen bir bakteri sebep olmaktadır. Kirpik kökleri zamanla biriken yağlardan veya bakterilerden dolayı tıkanır ve bu tıkanıklık da apseye dönüşür. Çoğu kere ufak yöntemlerle iyileşebilen bu hastalık zararsız olmasına rağmen oldukça rahatsız edicidir. Arpacığın iyileşmesi için içindeki irinin ve iltihabın dışarıya akıtılması gerekir. Çoğu kere bunu sıcak pansumanla gerçekleştirebilirsiniz. Tedavi geciktirilir veya apse büyürse arpacık kiste dönüştüğünden cerrahi işlemlere başvurmanız gerekebilir.

 

 

Arpacık Tedavisi

Arpacığa sebep olan bakteriler vücut direncinin düştüğü ve bağışıklığın azaldığı anlarda bulaşmakta veya direkt temas ile de kişiden kişiye de geçebilmektedir. Mikroplu mekanlarda bulunmak, temizliğe önem vermemek, düzenli beslenmemek, stres ve üzüntü bağışıklığın zayıflayıp bakterilerin etkin hale gelmesine yol açar. Bir de bütün bunlara uykusuzluk da eklendiğinde arpacığa sebep olan bakteriler göze saldırmakta ve bu hastalığa neden olmaktadır. Bu sorunla karşıya kaşıya kaldığınızda yapmanız gereken ilk şey elbette bir doktora görünmeniz. Çünkü erken teşhis ve doğru tedavi hastalığın tekrarını engelleyeceği gibi ilerlemesinin de önüne geçecektir. Doktorunuz size antibiyotikli krem, damla ve merhem gibi ilaçları tavsiye eder. Bunun dışında uygulanacak tüm bitkisel yöntemler ise destekleyici bir mahiyete sahip olmalıdır. Arpacığın kendiliğinden geçmesi beklenmemeli ve vakit geçirmeden tedavisi yapılmalıdır; çünkü tedavi edilmeyen vakalarda diğer dokuların da zarar gördüğü gözlemlenir.

 

 

Çay, Sarımsak

Sarımsağın en büyük özelliği içerdiği etken maddeler ile mikrop öldürücü olması. Bu sebeple halk arasında arpacık tedavisinde en çok kullanılan bitkidir. Sarımsak iyice ezildikten sonra arpacığın üzerine sürülür (gözünüze kaçırırsanız çok acı çekebilirsiniz) ve bir müddet beklendikten sonra yıkanır. Böylece antibiyotik özelliği gösterip rahatsızlığı geçireceği düşünülmektedir.

Yine gözünüzü rahatlatmak için rezene çayına batırılmış pamukla göz bölgenize masaj da yapabilirsiniz.

Arpacık için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri.

Arpacık için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.