Aşırı Terleme ve Pratik Çözüm Önerileri

Vücut metabolizmasının çalışabilmesi için bazı dengeler gereklidir. Bu dengeler ortalama vücut ısısı, Ph ve olması gereken su miktarı ile besin dengeleridir. Yer yer vücudun ısısı artar ve bu ısı dışarıda deri üzerinden hissedilenden çok daha yüksektir. Fakat metabolizma denen biyolojik reaksiyonların gerçekleştiği enzimlerin faaliyetleri 50 derecenin üzerinde gerçekleşemez. 50 derecede enzimlerin yapısı bozulur, proteinler bozulur ve amino asilerin tahrip olması ile beyin fonksiyonları çalışmaz hale gelir.

Terleme bu noktada deveye girer. Vücudun ısı dengesinin sağlanması gibi fonksiyonu vardır. İçeride gerçekleşen ısı artışının uyarısıdır. İnsanın daha serin bir yere geçmesi ve su alımı gibi dürtüler içerir.

Terlemenin bu denli maslahatlarının yanı sıra bir de insanı rahatsı edici koku gibi dezavantajı vardır. Ayrıca içeriğindeki tuz, vücut yağları ve gözeneklerde birikenler ter ile birlikte kıyafet üzerinde iz hoş olmayan iz bırakır.

Terleme güzel ve gerekli olsa da aşırı terleme istenmeyen ve hastalık sayılan bir durumdur. Bu hastalık tıpta” hiperhidrozis”olarak adlandırılmaktadır. Terlemeyi azaltıcı ve dolayısı ile terlemenin yol açtığı aşırı ıslaklık ve kötü kokuyu yok edici çözüm önerileri mevcuttur;

 • Günlük bir miktar yeşil( yani kuru olmayan) üzüm tüketin,
 • El ve ayaklarınızı gün içerisinde fırsat buldukça yıkayın,
 • Ada çayını demleyin ve içersinde bal ekleyin
 • Haftada bir defa küveti doldurun ve içerisine ada çayı ekleyin,
 • Her gün düzenli olarak koltuk altına elma sirkesi ve karbonat sürün,
 • Günde birkaç defa yeşil çay için
 • Sabah ve öğlen öğünlerinde mümkünse baharatlı gıdalar tüketmeyin

 Aşırı terleme bilmediniz bir hastalığın yansıması da olabilmektedir. Kadınlarda özellikle menapoz dönemlerinde yaşanan aşırı terlemeler bir uyarı niteliği taşır. Ayrıca kalp damar hastalıkları, meme kanseri ve diğer kanser türleri, verem, gibi tehlikeli hastalıkların belirtileri arasındadır. Bu nedenle eğer normalde böyle bir probleminiz yok ve son zamanlarda böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız muhakkak uzman bir hekim kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

 Vücudumuz ve onun gösterge paneli olarak nitelendirdiğim cildimiz bize bi çok noktada uyarı vermektedir. Özellikle cilt zerinde gerçekleşen haller ve değişimler gün içerisinde tükettiğiniz gıdanın dahi yanlış olduğu sinyali olabilir. Bu nedenle her şeyden önce kendinizi iyi tanımalı ve sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

 

Aşırı tereme ve pratik öneriler konulu yazı

Aşırı tereme ve pratik öneriler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.