Atkuyruğu (Kırkkilit) Otu Nedir? Faydalarını ve Kullanım Şeklini Keşfedin!

Atkuyruğu otu, Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da bulunan şifalı bir bitkidir. İsmi, Latinceye “at kılı” olarak geçen otun gerçek adı, “Equisetum”dur. Zemberek otu ya da kırkkilit, kırkboğum gibi isimleri de olan at kuyruğu otu, yaşayan bir fosile benzer. Atkuyruğu otu gibi bitkiler, dinazorlardan önce yaşamışlardır. Bu tarih öncesi bitkilerin bazılarının boyları 100 metreyi geçmekte ve dev ağaçlara benzemekteydiler. Şimdiki atkuyruğu otları ise genellikle 45 santim boyunda. Bu ilginç bitkiyi daha da özel yapan şey ise, sağlığımıza verdiği doğal destek.

 

 

Atkuyruğu Otunun Sağlığa Faydaları

Yerüstü bitkilerden olan atkuyruğu otu, sağlığa yararlı özelliklerle dolu. Atkuyruğu otu, Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde, yaralar, ülser ve böbrek rahatsızlıkları için bitkisel bir ilaç olarak kullanılıyordu. Ayrıca geleneksel kullanımda, vücuttaki sıvı dengesini sağlamak ve idrar sorunlarının önüne geçmek için kullanılıyor.

Atkuyruğu otu, kemik sağlığı için çok önemli olan silikon maddesi içermekte. Bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki atkuyruğu otu, normal kemik yoğunluğu sağlamaya da yardımcı oluyor.

Liste uzayıp gidiyor. 2006 yılında yapılan bir çalışmanın da doğruladığı gibi atkuyruğu otu, içerdiğindeki antioksidanlar sayesinde zararlı organizmalarla savaşta önemli bir yere sahip. Bir araştırmadaki sonuca göre, at kuyruğu merhemi, epizyotomi sonrası kadınlarda rahatsızlıkları azaltıyor ve iyileşmeyi hızlandırıyor.

Atkuyruğu otu, binlerce yıldır doğal şifa kaynağı olarak görülmektedir. Buna rağmen, sadece son zamanlarda üzerinde ciddi olarak araştırmalar yapılmaktadır. Hali hazırda bulunmuş onlarca faydası olsa da araştırmaların gelecekte bizlere neler göstereceğiniz göreceğiz. Günümüzde atkuyruğu otunun araştırmalar tarafından doğruluğu kanıtlanmamış veya reddedilmemiş birçok kullanımı bulunuyor. Aşağıda atkuyruğu otunun hangi alanlarda doğal şifa kaynağı olarak kullanıldığını görebilirsiniz.

* Böbrek ve mesane sağlığı

* İdeal ve sağlıklı kilo

* Gür ve dolgun görünen saçlar

* Donma

* Ağır adet sancıları

* Sıvı depolanması

* İdrar yolu sağlığı

* İdrar tutamama

 

 

Atkuyruğu Otu Nasıl Kullanılır?

Atkuyruğu otunu hazırlamanın iki yolu vardır ve ikisi de oldukça basittir. İlk seçenek için marketten ya da aktarlardan taze bir atkuyruğu otu bulmalısınız. 1-2 yemek kaşığı atkuyruğu otunu olabildiğince ince parçalara ayırdıktan sonra büyük bir kavonozun içine koyun. Kavonozun ağzına kadar arıtılmış su ile doldurup gün ışığına bırakın. Bu suyu içmek, atkuyruğu otunun kullanımı için iyi bir yol olabilir. Bir diğer yol ise, atkuyruğu otu çayı yapmak. Kaynamış suyun içine, 1-2 çay kaşığı kurutulmuş atkuyruğu otu atın, ocağı kapatın ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Atkuyruğu otundan faydalanmanın bir başka yolu ise, takviye gıda olarak almak.

 

 

Takviye Gıda Olarak Atkuyruğu Otu

Atkuyruğu otu size harika faydalar sunsa da, beraberinde birkaç önlem de gerektiriyor. Eser miktarda nikotin içeren bu ot, çocukların ve emziren annelerin tüketmemesi gereken bir tür. Atkuyruğu otu vitamin ve tiamin eksikliğine yol açabileceğinden bu takviye gıdayı almadan mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.

Atkuyruğu otunun kullanımı binlerce yıl geriye gitse de günümüzde hala popüler. Atkuyruğu otunu takviye gıda olarak almanın çeşitli yolları olsa da, en çok tüketileni kuru veya sıvı formları. Siz de kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Bu seçimi yaparken her zaman sağlığınızı ön planda tutmak, dikkatli olmak ve doktorunuzun kontrolünde tüketim yapmak önemlidir.

At kuyruğu (kırkkilit) otunun faydaları, kullanım şekli ve yan etkilerinin anlatıldığı bilgilendirme yazısı.

At kuyruğu (kırkkilit) otunun faydaları, kullanım şekli ve yan etkilerinin anlatıldığı bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.