Ayak Nasırına Ne İyi Gelir?

Nasır vücudun darbelere karşı yaptığı bir uyarıdır. Özellikle tüm günü ayakkabı içerisinde geçiren ayaklar, bedenin de ağırlığı ile nasır oluşumuna meyleder. Ayağın taban kısmında, parmaklarda, parmak eklemlerinde ve özellikle de topuk kısımlarında meydana gelmektedir. Cildin yumuşak dokusunu kaybederek, sert ve estetik yoksunu bir görünüm almasına neden olur. Ancak sadece görsel olarak olumsuz etki yaratmamaktadır. Yüzeysellikten uzaklaşıp, derinleşmeye başladığında acı vermeye başlar. Doku bozukluğu olarak tarif edilen nasır, bir bölgede oluştuktan sonra yayılma gösterebilir. Bu yayılmayı önlemek ve acıyı azaltmak adına yapılabilecek bazı uygulamalar vardır.

Ayakkabınızı Değiştirin

Nasır en çok ayakkabının vurması ile meydana gelmektedir. Bu yüzden sıkan, acıtan ayakkabılar değiştirilmelidir. Sert bir yapıya sahip olan rugan tarzı ayakkabılar ise mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Hem nasırın oluşmasına sebep olur hem de oluştuktan sonra ilerlemesine ve daha çok canınızın acımasına neden olur.

Gıda Seçimine Dikkat Edin

Nasır oluşumunda tükettiğiniz gıdalar pek etkisi yoktur. Ancak dolaşımın bozulmasına sebep olan gıdalar tercih edilmemelidir. Bunun için de meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, tedavi sürecinde çok yararlı olacaktır.

Ayak Temizliğine Özen Gösterin

Ayakkabılarınızı çıplak ayak giymemekle işe başlayabilirsiniz. Bunun yanında ayaklarınıza bakım yapıp, her gün mutlaka yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra da talk pudrası sürerek bakım yapmalısınız. Bakımın ardından da yere basmamanız önemlidir. Evde terlik kullanımını alışkanlık haline getirerek, hem nasır hem de topukta çatlak oluşumuna önlem alabilirsiniz.

Çorap Seçimine Önem Verin

Çoraplarınızı her gün değiştirmeniz önemlidir. Ayrıca çok terleyen ayaklara sahipseniz gün içinde dahi çorabınızı değiştirmeniz yerinde olacaktır. Bunun dışında çorap seçiminiz de önem taşır. Naylon ve sıkan çoraplar yerine pamuklu ve rahat çorapları tercih etmelisiniz.

Törpüleyin Sonrasında Da…

Ayaklarınızı yıkarken ayak törpüsü kullanmanız yararlı olacaktır. Ölü derinin yumuşakken temizlenmesini sağlarsanız, sonrasında nasıra dönüşümünü önlemiş olursunuz. Ayak törpüsü uyguladıktan sonra dezenfekte eden bir madde ile ayaklarınızı temizleyip, nemlendirici krem ile güzelce ovun. Bu işlemi yaptıktan sonra da pamuklu bir çorap giyip, yere basmamaya özen gösterin.

Ayağınızda oluşan nasırdan kurtulmak için uygulamanız gereken yöntemler bu yazıda.

Ayağınızda oluşan nasırdan kurtulmak için uygulamanız gereken yöntemler bu yazıda.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.