Ayak Üşümesi İçin Öneriler – 3

7. Kırmızı Biber

Kırmızıbiber, vücuttaki kan dolaşımını destekleyen, ayaklarınızın sıcak tutulmasına katkı sağlayan kapsaisin adında bir madde içerir. Kalın bir çift çorabın içerisine bir çay kaşığı kırmızıbiberi serpiştirin. Önce ince bir çorap giyin, daha sonra da içerisine kırmızıbiber serpiştirilmiş kalın çorabı onun üzerine giyin.

 

8. Çimde Yürümek

Sabahın erken saatinde çimlerin üzerinde çıplak ayakla yürümek, kan dolaşımını hızlandırmak ve üşüyen ayakları ısıtmak için en iyi yöntemlerden biridir. Hatta yürümek, ayaklarınız, eklemleriniz ve baldırlarınızdaki kasları, tendonları ve bağları kuvvetlendirir ve esnetir.

Ayrıca, sabah güneşinde çıplak ayakla çimenlerde yürümek, eksikliğinde anemi ve el-ayak üşümesine sebep olan D vitamininin alınmasına katkı sağlar.

Sağlıklı bir kan dolaşımı ve vücut sağlığına sahip olmak için, güne yarım saatlik çimenlerde çıplak ayak yürüyüşle başlayın.

 

9. Vücudunuzun Demir İhtiyacını Karşılayın

Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık genellikle el ve ayak üşümesine sebep olur. Kandaki hemoglobin seviyesinin düşük olması, çeşitli organ ve dokulara oksijenin eksik ulaşmasına sebep olur.

19-50 yaş arasındaki kadınlar günde 18 miligram, aynı yaş aralığındaki erkekler 8 miligram demire ihtiyaç duyarlar.

 • Demir eksikliğiyle savaşmak için hurma, elma, mercimek, kırmızı et, ıspanak, soya fasulyesi unu, badem, kuru kayısı, zeytin, vitaminlerle desteklenmiş kahvaltılık gevrekler, tere, istiridye ve kuşkonmaz gibi demir yönünden zengin gıdalar tüketin.
 • Doktor tavsiyesiyle demir hapları alabilirsiniz ancak yüksek dozda demir almanın vücuda zarar verebileceğini unutmayın.

 

10. Magnezyum Yönünden Zengin Yiyecekler Tüketin

Magnezyum, sağlıklı bir kan dolaşımı ve D vitamini emilimi için gerekli bir başka maddedir ve eksikliği el ve ayaklarda üşümeye sebep olabilir. Vücut, uzun süre magnezyum depolayamaz. Bu sebeple, beslenme programınızda magnezyum içeren yiyeceklere yer vermelisiniz.

Yetişkin bir kadın günde 300 miligram, yetişkin bir erkek ise günde 400 miligram magnezyuma ihtiyaç duyar.

Magnezyum yönünden zengin bazı yiyecekler ıspanak, pazı, turp, hardal, brokoli, deniz yosunu, avakado, salatalık, fasulye, haşlanmış patates, kabak çekirdeği, susam ve badem olarak sayılabilir.

 

İlave öneriler

 • Otururken, ayağınızın boşta kalmasına izin vermeyin, bir zeminin üzerine koyarak dinlendirin.
 • Kan dolaşımınızı kuvvetlendirmek için koşu, yürüyüş veya bisiklete binmek gibi aktiviteler yapın.
 • Kış aylarında, ayaklarınızı iyi ısıtacak çoraplar giyin.
 • Kan dolaşımınızı zayıflatabileceği için, eğer kullanıyorsanız, sigarayı bırakın.
 • Omega-3 yağ asidi içeren somon, fındık, keten tohumu, kabak çekirdeği gibi besinler tüketerek arterlerinizin tıkanması ve zayıf kan dolaşımı riskinin önüne geçin.
 • Akupunktur veya yoga gibi alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kolesterol, tansiyon ve şekerinizi kontrol altında tutun.

Bu yazının diğer bölümleri:

– Üşüyen Ayaklar İçin Öneriler – 1

– Üşüyen Ayaklar İçin Öneriler – 2

Sıcak yağ masajı, hidroterapi gibi yöntemlerle ayaklarınızın üşümesini azaltabilirsiniz.

Sıcak yağ masajı, hidroterapi gibi yöntemlerle ayaklarınızın üşümesini azaltabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.