B Vitaminlerinin 8 Şaşırtıcı Faydası – 3

6- B6 vitamini Kan Sağlığı için Gereklidir

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamininin 50 yaşın altındaki yetişkinler için günlük alınması gereken miktar 1.3 mg’dır. Hamile veya emziren kadınlar ile gençlerin günlük alması gereken doz ise 2 mg’dır. B6 vitaminini patates ve meyvelerde (narenciye grubu hariç), kümes hayvanlarında, balık ve organ etlerinde bulabilirsiniz.

Vücuttaki hücrelerde gerçekleşen 100’den fazla enzim reaksiyonunda B6 vitamininin rolü büyüktür. Bu reaksiyonların bir kısmı yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimini kapsar. B6 vitamininin sağlığa faydalarından birisi de kalp hastalığı riskini azaltmasıdır. Bu vitaminin eksikliği; anemi’ye, deri döküntülerine ve depresyona yol açabilir.

 

 

7- B12 Vitamini ile Anemi Riskini Ortadan Kaldırın

Yetişkinlerin günlük olarak siyanokobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamininden 2.4 mikrogram (mcg) tüketmeleri gerekmektedir. Hamile veya emziren kadınlar ile gençlerin günlük 2,6-2,8 mikrogram B12 vitamini almaları gerekmektedir. B12 vitamini doğal olarak bitkisel besinlerde meydana gelmiyor, bundan dolayı vejetaryenler ve veganlar günlük besin tüketimlerine ek olarak B12 vitamini takviyeleri almalıdırlar. Süt ürünleri, balık, et, özellikle sığır karaciğeri ve istiridyeler B12 vitaminince zengin doğal kaynaklardır.

B12 vitamini, vücutta yeni kan hücreleri oluşturmak ve sinir hücrelerinin sağlığını korumak için gereklidir. B12 vitamini eksikliği anemiye yol açabilir.

 

 

8- B9 Vitamini (folik asit) Bebeklerin Sağlığı için Önemlidir

Ayrıca folik asit ya da folat olarak adlandırılan B9 vitamini, vücudun büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bir besindir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre; emziren annelerin günlük B9 vitamini ihtiyacı 500 mikrogram, yetişkinlerin 400 mikrogram, hamile bayanlar ve gençlerin ise 600 mikrogramdır. Doğal olarak oluşan B9 vitamini; yeşil yapraklı sebzelerde, kuşkonmazda, Brüksel lahanasında, portakal, fındık, fasulye, bezelye ve kepekli tahıllar olmak üzere pek çok besinde bolca bulunmaktadır. Hamile kadınlar ve gençler için B9 vitamini oldukça önemli bir vitamindir.

Yeterli miktarda B9 vitamini alımı bebeklerde meydana gelen nöral tüp (beyin ve omurga) gibi doğum kusurlarını önler ve bebeğin sağlıklı büyümesini destekler.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– [block]0[/block]

– [block]1[/block]

B vitaminlerinin faydaları ve hangi hastalıkları önledikleri ile ilgili bilgilendirme yazısı.

B vitaminlerinin faydaları ve hangi hastalıkları önledikleri ile ilgili bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.