Bacaklarda Kendiliğinden Oluşan Morluklar ve Sebepleri

Bacaklarda morluk neden olur?

Tıp dilinde ekimoz olarak adlandırılan bacakta morarma, koyu mavi renkten açık yeşile dönen genellikle iki üç hafta sonra kaybolan morarma şeklidir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen morarmanın oluşumu;

 • zedelenmiş damarlardan dışarı çıkan kanın o bölgeye rengini vermesi,
 • kansızlık ya da
 • kanda trombosit düşüklüğü

kaynaklı olabilir.

Bacaklarda oluşan morarmalar kişiyi görsel açıdan rahatsız edebileceği gibi aynı zamanda kontrol edilmesi gereken bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.

 

 

Bacaklarda oluşan morarmanın sebepleri

Kan hastalıkları

Kan hastalıklarına yakalanmış kişilerde morarmalar ilk görülebilecek belirtilerdir. Herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın kendiliğinden morarma oluşmaya başladıysa muhakkak bir hekime başvurmak gerekir. Ciddi bir kan hastalığının başlangıcı olabilir. Kan hastalıkları içinde;

 • faktör eksikliği (faktör 5- 7- 10),
 • Hemofili A veya B,
 • lösemi
 • Von Willebrand hastalığı

morarmalara sebep olma da ilk sırada gelirler.

 

Vitamin eksikliği

Vücudumuz damar duvarlarının sağlıklı ve dirençli olması için bazı vitaminlere ihtiyaç duyar. Bazı vitaminler ise kanın pıhtılaşmasında görev alır. B 12, folik asit, C ve K vitaminleri eksikliğinde damar dışına sızan kan morarmaya sebep olur.

 

Yaşlılık

Yaşın ilerlemesi ile zayıflayan bağ dokuları işlevini yerine getirmede zorlanır. Bu da kanın istemeden damar dışına sızmasına sebep olur. Yaşlı kişilerde sık görülen morarmalar genelde doku zayıflığına bağlı gelişir.

 

Kaza veya fiziksel günlük aktiviteler

Geçirilen bir kaza veya yapılan ağır ve aşırı egzersizler de damar yırtılmasına sebep olur. Bu tür durumlarda damar dışına sızan kan morarmalara sebep olur.

 

Ultraviyole ışın

Özellikle zayıflayan vücut yapıları gereği yaşlı kişilerde daha yaygın görülen morarma şeklidir. Cildin alt kısımlarına nüfuz eden ultraviyole ışınlar damarlara zarar vererek kanın damar dışına çıkmasına sebep olur.

 

Kan hastalıkları

Özellikle pıhtılaşma sorunu olan kan hastalarında, uzun süren pıhtılaşma süreci morarmaya sebep olabilir. Hemofili hastalarında kanın kolay akması morarmanın sebebi olarak kabul edilebilir.

 

Lösemi (bacaklarda morarma kanser ilişkisi)

Kanda bulunan trombosit seviyesinde lösemi yüzünden yaşanan ciddi düşüş bacaklarda morarmaya sebep olur. Kan kanseri olarak bilinen löseminin bacaklarda hızlı bir şekilde morarmaya sebep olduğu gözlemlenmektedir.

 

Diyabet

Damar hastalıklarının en büyük destekçisi olan şeker hastalığında morarmalar kaçınılmaz olmaktadır. Şeker hastalığının seyri için de bacaklarda oluşan morarmalar bir ölçü olarak değerlendirilir.

 

Vücudun yağ yapısı

Organları ve destek dokularını saran yağların azalması da morarmalara sebep olur. Bu yağlar sardıkları bölge için tampon görevi görmektedir. Azalması ile kanın damar dışına çıkması yine kaçınılmaz olacaktır.

 

İlaçlar

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kanın pıhtılaşma sürecine etki ederler. Bazı ilaçlar ise damarın duvar yapısını bozabilmektedir. Doğum kontrol ilaçları veya kortikosteroidler bu etkiyi gösterebilmektedir.

 

Graves hastalığı

Bir troid hastalığı olan graves hastalığında da morarmaya etki eden ilk sebep damar direncini düşürmesidir.

 

Hassas ciltler

Hassas bir cilde sahip olan bireylerde damar incinmeleri daha sık görülmektedir. Buna bağlı da morarmalar gelişebilir.

 

Bilinçsiz takviye ürünleri tüketmek

Sürekli çinko, zencefil ve balık yağı gibi ürünleri tüketen kişilerde de morarmalar görülebilir.

 

Hamilelikte bacaklarda morarma

Hamileliğe bağlı olarak damar tıkanıklığı görülebilir. Hamilelik ile hareketliliğin kısıtlanması damarlara binen yükün artması gibi etkenler bacaklarda morarmalara sebep olur.

 

 

Uyarı

Bacaklarda meydana gelen morlukların iki üç hafta içinde kendiliğinden geçtiğini belirtmiş olmamıza rağmen dikkat edilecek bir diğer husus bunun kanser habercisi olabileceğidir. Kendiliğinden ve birden bire gelişen morarmalar lösemi belirtisi olabilir. Kesin bir tedavisi olmamasına rağmen bacaklarınızda kendiliğinden herhangi bir probleminiz yokken oluşan morarmalar varsa bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Bacaklarda oluşan ani ve sebepsiz morarmalar çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.