Baharatlar İle Kilo Vermek

Uyguladığınız bir diyet menünüz var veya sağlıklı beslenmek ve kilolarınızdan kurtulmak istiyor iseniz sadece günlük tükettiğiniz yemeklerinizden birkaç baharatı eksik etmeden kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sofranızdan eksik etmemeniz gereken 5 baharat;

Zerdeçal

Lifli bitkiler grubundan olan Curcuma longa bitkisinden kökünün kaynatılıp kurutulması ve sonrasında ufalanması ile elde edilen bu bitkisel baharat karaciğeri koruyucu etkisi olan beta karoten açısından zengindir.  Ayrıca birçok soruna neden olan karaciğer yağlanmalarını da yok eder.

Tarçın

Şekerin hücrelere alınamaması sonucu kanda aşırı şeker birikmesi yaşanmaktadır. Aşırı şekerde yağ olarak depolanır. Bir çay kaşığı kadar tarçın günlük tükettiğimiz yemeklere atıldığında şekerin hem sindirilmesi hem de hücrelere geçişi daha kolay olmaktadır. Şekerin hücrelere geçişi şekerin sindirilmesi ve enerji dengelenmesi, yorgunluk hissinin yok edilmesi ve kan şekerinin düşürülmesi ve yağlanmanın önüne geçilmesi gibi etkileri vardır.

Biber

Biberin içeriğindeki kapsaisin vücudu yağ yakımı açından tahrik diyor. 

Sarımsak

Her türlü yemeğin vazgeçilmezi olan bu iki besin damaklara lezzet yönünden hitap etmesinin yanı sıra vücudumuza da kilolardan kurtulmak gibi işlevselliği vardır.

Bu iki besinin içeriğinde bulunan fitokimyasallar depolanmış yağ katmanlarını parçalar. Kolesterolü düşürür, virüs ve bakterileri öldürmek sureti ile mikroorganizma temelli hastalıklar, enfeksiyonları önler ve öldürür. Ayrıca kalp sağlını korur.

Soğan

Sarımsakla benzer etkilere ve içeriğe sahip olan soğan anti bakteriyel olması ve içeriğindeki metabolizmayı hızlandırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı polimerler ile yağlanmanın önüne geçer ve genel vücut bakımı sağlar.

Genel sağlık sorunları açısından tetikleyici nitelikte olan kilolar ve aşırı yağlanma cilt bakımını da zora sokmaktadır. Kiloların sebep olduğu aşırı yağlanma ve karaciğerdeki fonksiyon azalmaları sonucu ciltte de problemler baş göstermeye başlamaktadır. Karaciğerin cilt sağlığı üzerinde etkisi büyüktür. Daha doğrusu cildin kumanda merkezi olarak nitelendirilebilir.

Ayrıca artan kilolar ile birlikte dolaşım sistemi ve hormonal sistemin çalışma hızı değişmektedir. Hatta kilo artışının devam etmesi ile birlikte bozulmaktadır. Başlat sivilceler ve cilt yağlanması olmak üzere bir çok sorunun ilk sebepleri arasında olan bu durum optimum kilo ile çözüme kavuşabilir.

Baharatların yağ yakımını etkisi ve kilo verme konulu yazı

Baharatların yağ yakımını etkisi ve kilo verme konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.