Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek İçin Öneriler – 1

Gaz, bebekler arasında oldukça yaygın bir sorundur ve nadiren endişe sebebidir. Gaz kolay kolay geçmez, ancak ebeveynler mümkün olduğunca çabuk ve anlaşılır bir şekilde hafifletmek isterler, bu durum ağrı ve istenmeyen diğer belirtilere yol açar.

Bebeklerdeki gazın bazı nedenleri; antibiyotik ilaçlar, laktoz intoleransı, yeterince içme suyu tüketmeme, büyük miktarda hava yutma, besinleri iyice çiğnememe sonucu şişkinliktir.

Küçük çocukların sindirim sistemleri henüz tam olarak olgunlaşmamıştır, buna ek olarak besinler de tam emilmeden sindirim yolunda hızlıca hareket ederler, bu durum gaz oluşumu için başka bir nedendir.

Bir bebeğin ilk gaz ağrısı başladığında bunun belirtileri tipik çığlığından daha keskin bir çığlık ve daha yoğun bir ağlamadır. Buna ek olarak, uyku zorluğu, yemek yerken zorlanma, her zamankinden daha telaşlı davranma, bacaklarını karnına doğru çekme gibi belirtileri olacaktır. Ayrıca normalden daha fazla şişkinlik ve geğirme fark edebilirsiniz.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun gaz ağrısından muzdarip iseniz, basit adımlarla ve birkaç ev ilacı ile bununla mücadele edebilirsiniz. Sorun birkaç gün daha devam ederse, bu durumun başka bir nedeni olup olmadığını belirlemek için bir doktora danışın.

 

Bebeklerin gaz ağrısı için en iyi 10 ev ilacı:

 

1- Çadıruşağı Otu

Çadıruşağı otunun antispazmodik ve antiflatulen özellikleri mükemmel bir gaz ağrısı kesicidir. Aynı zamanda sindirime yardımcı olur.

  • Ilık suyun içinde 1 çorba kaşığı toz halindeki çadıruşağı otunu eritin. Bebeğin göbek etrafında 1 saat boyunca bu çözeltiyi masaj yaparak uygulayın.
  • Ayrıca olgun bir muzu püre haline getirip içine bir tutam çadıruşağı otundan ekleyip gün içerisinde birkaç kez çocuğunuza yedirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu emziriyorsanız, ılık bir bardak su içine yarım çay kaşığı çadıruşağı otu ekleyip günde 2 kez içiniz.

 

 

2- Egzersiz

Makul ölçüde egzersiz, çocuğunuzun sindiriminin ılımlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. Aktif bir çocuğun mide ağrısı ve kabızlıktan kaynaklı daha az gaz sorunları vardır.

  • Beslenme arasında yumuşak hareketlerle, çocuğunuzun bacaklarıyla bisiklet egzersizi yapabilirsiniz. Bu egzersiz, bebeğin karnına basınç yaparak gazın dışarı çıkmasına yardımcı olur.
  • Çocuğunuzu yürüme, koşma, dans etme gibi ılımlı egzersizler yapmaya cesaretlendirin.

Beslenme ve egzersiz arasında en az bir saatlik aralık bulunmalıdır. Ayrıca, çocuğunuzun yemek yedikten hemen sonra yatmasına izin vermeyin.

Bebeklerde oluşan gaz sancısını hafifletmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler.

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek İçin Öneriler – 2

– Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek İçin Öneriler – 3

Bebeklerde oluşan gaz sancısını hafifletmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler.

Bebeklerde oluşan gaz sancısını hafifletmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.