Bebeklerde İsilik Ve Doğal Tedavisi

İsilik bebeklerin vücudunu sıkı bir şekilde saran giyecekler giydirilmesi ve sıcak havanın da etkisiyle aşırı ısınmasından ya da hararet yapmasından dolayı deride ortaya çıkan küçük kızarık izlerdir. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlık normal zamanlarda bebeğin terlemesine veya aşırı giydirilmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. İsilik çoğunlukla bebeklerde oluşur.  Bunda bebeklerin deri gözeneklerinin küçük olmasının da payı büyüktür. Terleyen bebeğin derisinde bu ter birikir ve gözeneklerle atılamayarak siliğe sebep olur. Daha çok derinin kıvrımlı olduğu karın, göğüs, kol ve bacak gibi bölümlerde görülmektedir. İsilik sanıldığının aksine çok büyük bir rahatsızlık değildir ve genellikle birkaç gün içinde tamamen kaybolabilmektedir.

İsilik Nasıl Anlaşılır?

Vücutta sıkı sarılan ve yoğun giydirilen bölgelerde görülen isilik başlangıçta kırmızı benekler halinde kendisini göstermektedir. Daha sonra bu benekler pembe kabartılara dönüşür. Terin gözeneklerden atılmaması ve deri altında birikmesi sonucu şişkinlikler ve kızarıklıklar meydana gelmektedir.

Bebeklerde isilik genellikle giyeceklerin vücudu sıkı bir şekilde sardığı bölgelerde kırmızımsı benekler ya da pembe şişlikler oluşmasına neden olur. Derideki ter kanalları bloke olduğunda ter deri altında hapsolur ve şişkinlikler, kızarmalar meydana gelir. Eğer isilik çıkan bölgede sıkı kıyafetlere devam edilirse sürtünme isiliğin daha kötüleşip şişmesine ve kızarıklıkların artmasına sebep olmaktadır. Bebeklerde isilik oluştuğunda kimi zaman pullanma ve döküntüler oluşur. Bu da sulu ve minik şişkinliklere sebebiyet verir. Sulu şişkinliklerin yanında kırmızı benekler de meydana gelebilmektedir. İsilikler genellikle bebeklerin kol, omuz ce kasık bölgelerinde görülmektedir.

Bebekleri İsilikten Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Bebeğin isilik olmaması için abartılı giydirilmemesi özellikle yaz aylarında rahat, kısa kollu ve nefes alan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Sıcak havalarda pamuklu ama kolsuz atletleri kullanmanız, terlemeyi de önleyecektir. Yazın direkt olarak güneş ışınlarına bebeği maruz bırakmamanız, gölgelik kullanmanız, uyuduğu yerin serin ve konforlu olması da isilikten kurtulmanız için çare olabilmektedir. İsilik ter bezleri yeterince gelişmemiş bebeklerin fazla sıcak kalmaları sonucu oluştuğundan bebeğinize sık sık banyo yaptırmanız en azından günlük olarak ıslak bir mendille vücudunu silmeniz de işe yarayacaktır.

Bebeklerde isilik sorununa karşı yapılabilecek doğal öneriler konulu yazı

Bebeklerde isilik sorununa karşı yapılabilecek doğal öneriler konulu yazı

Etiketler:
anne issilik pişik
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.