Bebeklerde Sık Karşılaşılan 10 Sorun ve Çözüm Yolları

Bir çocuğu yetiştirmek sürprizlerle doludur ve dünyadaki en zor işlerden biridir.

Ebeveynlik aynı anda hem harika, hem de korkunç olmakla birlikte, tüm ebeveynlerin bebeklerdeki bazı yaygın sağlık problemlerine karşı hazırlıklı olmaları gerekir.

Her çocuk benzersizdir ve bağışıklık sistemleri ayrı ayrı geliştiği için, sağlık sorunlarının türü ve şiddeti bir çocuktan diğerine değişebilir.

Hasta bir çocuğa bakmak zordur, çünkü onlar hasta oldukları andan itibaren yardıma muhtaç hale gelir ve iyileştirilmeleri gerekir. Ayrıca hiçbir anne veya baba, bebeklerini hasta, rahatsızlık içinde veya ağrı çekerken görmek istemediğinden, ebeveynler için duygusal olarak zorlayıcı olabilir.

İşte bebeklerdeki en yaygın 10 sağlık durumu ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı.

Bu yazıdaki tarifleri doktorunuzun onayı olmadan uygulamayın!

 

1. Kolik

Yeni doğan bebeğiniz aniden birkaç saat süren ve haftada en az 3 veya 4 kez ortaya çıkan ağlama nöbetleri geçiriyorsa, bebeğiniz muhtemelen kolik ağrısı çekiyordur.

Bu, yenidoğan bebeklerinde çok yaygın bir sağlık sorunudur ve bunlara sahip olanlar genellikle kolik bebek olarak anılmaktadır. Genellikle yaşamın ikinci haftasında başlar ve yaklaşık 3 ayına kadar sürer. Amerikan Hamilelik Derneğine göre bebeklerin yaklaşık yüzde 20-25‘inde kolik rahatsızlığı vardır.

Kolikin kesin nedeni bilinmiyor, ancak pek çok sağlık uzmanı karın boşluğunda ağrı ve rahatsızlığa neden olan hava sıkışmasına bağlı olabileceğini düşünüyor.

· Kolik bir bebeği yatıştırmak için ılık bir banyo, bebeği avutmaya ve uykusunu getirmeye yardımcı olur. Ayrıca, bebeğin karnına uygulanan sıcak baskı, gazdan arındırma sağlar ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

· Koliki önlemek için bebeğinizi sık sık ve mümkün olduğunca dik tutun. Ayrıca emziren anneler beslenmelerine dikkat etmelidir.

 

 

2. Gastroözofageal reflü

Bebeklerde sık karşılaşılan bir diğer problem gastroözofageal reflüdür (GER), bebek reflüsü olarak da adlandırılır.

GER nedeniyle acı çektiğinde, mide içindekiler yemek borusuna geri gelir ve bebeğin çoğunlukla tükürük ve mide asidinden oluşan sıvıyı tükürmesine neden olur.

Tüm bebeklerin yaklaşık yarısı, ABD Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre hayatlarının ilk 3 ayında günde birçok kez tükürmüştür. Sorun, bebeğin yaşının 12 ila 14 ayına ulaşmasıyla sona erer.

Bebeğinizi GER için daha fazla risk altına alabilecek bazı faktörler ise, prematüre olması, çoğu zaman düz yatması ve yalnızca sıvı bir beslenmesinin olmasıdır.

· Bebek reflüsünü önlemek için, birkaç havlu yardımıyla bebeğinizin beşiğini ve yatağının başını yüksek tutun. Ayrıca, bebeğinizi uyurken sırt üstü veya sol tarafına yatırmaya çalışın.

· Emzirirken, bebeğinizi dik duracak şekilde kucağınıza oturtun ve emzirdikten sonra bebeğinizi hemen yatırmayın.

· Düzenli olarak karın masajları da bebeklerdeki sindirim sisteminin işleyişini iyileştirmenin iyi bir yoludur. Bebeğinizin karnına 3-4 dakika boyunca günde iki kez saat yönünde bir miktar yağ kullanarak hafifçe masaj yapın. Lakin, besleme sonrasında bebeğinize asla masaj yapmayın.

 

 

3. Diş Ağrısı

Diş çıkarma ağrısı, en rahat bebeği bile huysuz bir bebeğe dönüştürebilir.

Bebekler dişleri diş etinden ortaya çıkmaya başlar başlamaz sorun çıkarırlar. Diş çıkarma genellikle 6 ila 8 ay arasında başlar ve tüm dişlerin çıkması 2 yıl kadar sürebilir.

Ağrıların yanı sıra, bebekler aşırı salya akıtma, titreklik, bir şeyleri ısırma eğilimi, uykusuzluk, düşük ateş, iştahsızlık, kulaklarını çekme ve çene veya yanaklarını ovuşturma gibi diğer belirtilere sahip olabilirler.

· Diş ile ilgili rahatsızlıkları yatıştırmak için en iyi seçenek, bebeğinize büyük bir parça soğutulmuş havuç, salatalık veya kereviz sunmaktır. Soğuk sıcaklık, diş eti ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur ve meyvenin suyu da bebeği doyurur.

· Ağrıyı azaltmak ve huzursuz bebeği sakinleştirmek için başka bir seçenek ise ağrıyan dişetlerine hafifçe masaj yapmaktır.

 

 

4. Bez Kaşıntısı (isilik)

Bebeğin bez kaşıntısı, ebeveynlerin başa çıkması gereken başka bir genel sorundur.

Bez kaşıntısı iltihaplı deriyle ve üst uyluklarda, kalçalarda ve genital bölgede döküntü ile karakterizedir. Temel nedeni ise, idrarla nemli veya dışkı ile kirlenmiş kirli bir beze uzun süre maruz kalınmasıdır.

Bu tür isilikler çok rahatsızlık verebilir ve zamanında tedavi edilmezse maya veya bakteriyel enfeksiyona neden olabilir.

· Bez isiliği nedeniyle ağrı ve yanmayı azaltmak için, hindistancevizi yağı çok etkilidir. Günde birkaç kez bebeğinize hafifçe hindistancevizi yağı uygulayın. Bölgeyi nemli tutmaya ve mikropların bir enfeksiyona neden olmasını önlemeye yardımcı olur.

· Evde hazırlayabileceğiniz başka bir yöntem ise sirkedir. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı beyaz sirke ekleyin. Bebek bezi değiştirirken bebeğinizin poposunu silmek için bu karışımı kullanın.

· Yeniden kullanılabilir bezler veya kumaş bez kullanıyorsanız bunları iyice temizlediğinizden ve suyun yarısına ½ su bardağı sirke eklenen bir solüsyonla duruladığınızdan emin olun.

 

 

5. Gaz

Bebekler çoğu zaman yatarken, genellikle karın gazı çekiyorlar. Gaz kolayca geçmediğinde, ağrıya ve yoğun bir ağlamaya neden oluyor.

Bebeklerin, antibiyotik ilaçları, laktoz, gaz oluşturan gıdalar, iyice çiğnemeden yenilen yemekler, büyük miktarda hava yutmak ve susuzluk nedeniyle gazları artıyor.

· Bebeklerdeki herhangi bir gaz sorununun tedavisinde, şeytantersi bitkisi spazm çözücü ve gaz engelleyici özelliklerinden dolayı çok etkilidir. Bir çimdik şeytantersi bitkisi tozunu 1 çorba kaşığı ılık suda eritin. Bunu saat yönünde hareket ettirerek bebeğinizin göbeğine masajla uygulayın. Gerektiği zaman yeniden uygulayın.

· Diğer bir seçenek, sıkışmış gazı atmak ve bebeği rahatlatmak için çocuğunuzun karnına sıcak kompres uygulamaktır.

 

 

6. Kabızlık

Sadece yetişkinler değil, küçük bebekler bile kabızlıktan muzdariptir.

Bir bebeğin, bağırsak hareketleri normalden daha az sıklıkta görülürse kabız olabilir. Ayrıca, dışkısını atabilmesi için normalden daha fazla zorlamaları gerekebilir. Diğer bulgular ise dışkıdaki kan, sert bir karın ve iştahsızlıktır.

Bebeklerde kabızlık, yeni katı yiyeceklerle tanışma, bebek mamalarında kullanılan katkı maddeleri, aktivite eksikliği ve susuzluk nedeniyle ortaya çıkabilir.

· Bebeğiniz kabızlık geçirdiğinde yapabileceğiniz en iyi şey, onlara zaman zaman canlı kültürler içeren küçük bir yoğurt yedirmektir. Bu tür probiyotik ürünler sağlıklı sindirim sağlar.

· Ayrıca düzgün hidrasyon için sıvı alımını arttırmayı da unutmayın ki bu da düzenli bağırsak hareketi için gereklidir. Bebekler için su ve süt en iyi sıvılardır.

 

 

7. Ateş

Ateş, hastalıkların genel belirtisidir ve virüs veya bakteriyel enfeksiyona karşı bir çocuğun bağışıklık sisteminin normal cevabıdır.

Sağlıklı bir bebekte, normal koşullar altında ateş yaklaşık 3-5 gün sürebilir.

Bebeklerde ateşin en yaygın nedeni viral bir enfeksiyondur. Diğer nedenler diş çıkarma, çevrede bir değişim vb. den dolayıdır.

Hafif bir ateş, bir endişe değildir, ancak sıcaklık sürekli yüksekse derhal bir doktora görünün.

· Bebeğinizin ateşi yükseldiğinde sünger banyosu yaptırın. Ayrıca, sıcaklığın daha çabuk düşmesine yardımcı olmak için zaman zaman bebeğinizin alnına soğuk, ıslak bir bez koyun.

· Emziren anneler için, bebeğinizi emzirmek çok yardımcı olacaktır. Anne sütü bebeğin zayıf bağışıklık sistemini güçlendiren besin maddeleriyle doludur.

 

 

8. Genel Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, çocuklarda hastalıkların en sık nedenidir. Aslında, hayatın ilk yılında, çoğu bebeğin yedi defaya kadar soğuk algınlığı olur.

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile başlayan bir viral enfeksiyon türüdür. Bebeklerde yaygın bir soğuk algınlığının diğer bulguları ve belirtileri, hafif bir ateş, hapşırma, öksürme, iştah kaybı, sinirlilik, uyku güçlüğü ve burun tıkanıklığına bağlı olarak biberon veya emmeyi reddetmedir.

Bebekler, bağışıklıklarının zayıf olması nedeniyle soğuk algınlığına çok duyarlıdırlar. Bu sorun, daha büyük yaşta olan veya çocuk bakım merkezlerinde vakit geçiren bebeklerde daha sık görülür.

· Tıkanmayı ve boğaz ağrısını azaltmak için bebeğinize bol miktarda sıvı verin. Çocuğunuzun burun geçiş yollarını nemlendirmek için salin damlaları veya spreyi de kullanabilirsiniz. Bebeğinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olacağı için ferahlatıcı buhar makineleri de yararlı olacaktır.

 

 

9. Kusma ve İshal

Kusma ve ishal küçük bebeklerde sık görülür. Bir mide veya karın mikrobu olarak da bilinen bu sorunun temel nedeni gastroenteritis’dir (mide ve bağırsak iltihabı).

Gastroenterit, çoğunlukla bir virüsün veya bakterilerin neden olduğu bağırsakta oluşan bir enfeksiyondur ve aynı zamanda diyare oluşturur.

Diğer nedenler arasında, besin alerjileri veya süt intoleransı, gastroözofageal reflü, çok fazla süt veya sıvı yutulması vardır çünkü biberondaki emzik deliği çok büyüktür veya yanlışlıkla zehirli bir şey yutulmuştur.

Kusma ve ishale hızlı bir şekilde müdahale etmek önemlidir yoksa bebeğiniz susuz kalabilir, özellikle de çok küçük bebekler için tehlikeli olabilir.

Çoğu durumda, çocuğunuzun kusma ve ishalini evde güvenle tedavi edebilirsiniz.

· En önemlisi, bebeğinizin dehidrasyonunu (susuzluğunu) önlemek için sıvı içirin. Emzirmeyi sürdürmeli veya süt vermeye devam etmelisiniz. Ayrıca bebeğinize oral rehidrasyon çözümü de verebilirsiniz, ancak bunu doktorunuza danıştıktan sonra yapınız.

· Daha büyük bebekler için, ishal tedavisine yardımcı olmak amacıyla onlara normal yoğurt veya muz yedirin.

· Ayrıca, ishali durdurmak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için çocuğunuz hasta olduğunda ilave hijyen önlemleri alın.

 

 

10. Solunum Sorunları

Bebeklerde nadiren solunum sorunları da yaygındır.

Bebeklerde solunum zorluğu, soğuk algınlığı, astım veya boğak, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkabilir.

Solunum zorluklarına veya altta yatan nedene bağlı yaygın semptomlar arasında ses kısıklığı, hızlı solunum, hırıltılı solunum, hafif öksürük, hafif ateş ve burun veya göğüs tıkanıklığı bulunur.

· Tıkanmayı azaltmak ve solunumu biraz daha kolay hale getirmek için yapılacak ilk şey bebeğinizle banyoda 10 dakika boyunca buharla oturmanızdır. Sıcak duş alıp kapıyı kapalı tutarak banyonuzu buhar odasına dönüştürebilirsiniz.

· Nefes almayı kolaylaştırmak için havaya nem eklemek amacıyla buhar makinesi de kullanabilirsiniz.

· Ayrıca, bebeğinize dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı verin.

Not: Bebeklerde epiglot ve boğulma gibi ciddi sağlık sorunlarından dolayı oluşabilecek ani solunum güçlüklerini göz ardı etmeyin.

Kolik ağlama nöbetleri, diş ağrısı, isilik sorunu, soğuk algınlığı ve ateş gibi bebeklerde sık rastlanılan rahatsızlıklar üzerine bilgilendirme yazısı.


Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız.

En Çok Paylaşılan Yazılarımız

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm – Denenmiştir

Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Cildinizdeki Çizikler Ve Yara İzlerinden Kurtulun

Kendinizi Kusturmanın Yolları

Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz Temizleyici 7 Peeling Yöntemi

Evde Doğal Cilt Beyazlatma Kremi Yapımı

Bir Gecede Cildinizdeki Ölü Deriden Kurtulun

Ağrılı Sivilceleriniz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir? (15 Madde)

Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Doğal Çözümler

Sivilceler Nasıl Patlatılır

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.