Ben Nedir ve Neden Çıkar ve Kurtulma Önerileri

Vücudumuz un salgıladığı MSH hormonu hücrelerde melanin pigmenti oluşumunu sağlar. Saç, cilt ve hatta göz rengimizin oluşumunda ve bu üçlüyü güneş ışınlarından korumakta görevli olan bu pigment normalde tüm hücrelerde eşit olarak bulunur. Fakat, bazı nedenler ile bu madde belli noktalarda kümelenir ve belirgin kahverengimsi lekeler oluşmaya başlar. Bu lekelere ben denir. Bedenimizin her yerinde görülebilen bu benlerin insan sağlığını tehdit eden klinik olarak ispatlanmış bir zararı yoktur. Dudak ve çevresinde çıkan benler estetik açıdan da güzellik unsuru olarak öne çıkar.

Benlerin sayısı zamanla artabilmektedir. Bu artışta en büyük etki sahibi şüphesiz olarak güneşin UV ışınlarıdır. Çevresel faktörlerin günümüz dünyasında öneminin anlaşılması ve kaygı verici halleri güneşe ilgiyi artırmış ve ozon tabakasında süzülemeyen UV ışınlarının ben sayısında artırıcı etkisi gibi ciltte birçok problemi tetiklediği anlaşılmıştır. Bununla birlikte alınacak önlemler konusunda araştırmalar yapılmış ve sonuçlar alınmaya başlamıştır. Bu sonuçlara paralel olarak güneş bakım ürünleri ve rehabilite yöntemleri bir bir sıralanmaya başlamıştır. Ben oluşumunu tetikleyen bir diğer faktör ise kimyevi bakım ürünlerinin cildi zayıflatmasıdır.


 

Maalesef İnsanlar güneş ışınlarının ve farklı fiziksel etmenlerin etkisi ile oluşan benlerden korunmak için tekrar kimyevi ürünlere yönelmektedir. Fakat, bu ürünlerin cildi daha da zayıflatabilmek gibi riskleri vardır. Daha önce sitemizde yayınladığımız üzere kısa vadede çözüm sağlasa da hücrelerin yapısına zarar verebilen ve gözenekleri tıkayabilen bu tarz ürünler; eğer cildin alt tabakalarına kadar nüfuz edebilirler ise benler ile birlikte güneş ışınlarının etkisi ile kanserojen olabilmektedirler.
Benler halk arasında kanserojen hücreler olarak bilinmekte fakat bu iddia bilimsel olarak kanıtlanmamış ve sadece cildimize renk veren maddenin bir bölgede yoğunlaşmasıdır. Benler cerrahi yöntemler ile alınabilmektedir. Ve ispatlanmış hiçbir zararı yoktur.

Benlerden kurtulmanın doğal yöntemleri de mevcuttur. Elma sirkesin faydaları içerikli yazımızda da belirttiğimiz gibi elma sirkesi doğrudan ya da sulandırılarak cilde sürüldüğünde etkili bir sonuç alınabilmektedir. Bir diğer yöntem de karbonat ve yoğurt karışımıdır. Bu karışımı ben olan bölgeye sürün ve 45 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın.Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız.

Cilt bani konusunda bilgilendirme yazısı

Cilt beni konusunda bilgilendirme yazısı

Bu yazı 1825 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. ceylan dedi ki:

  Yüzümde iki tane ben var sarimsak denedim kabuğu ati ama yine çikti elma sirkeside olmuyor ne yapmam gerekir cok küçükler ama

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ceylan Hanım,
   Sarımsak yöntemi her bende uygulanmaz (doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir). Lazerle benlerinizi yaktırabilirsiniz.

 2. Cile dedi ki:

  Miktar ne kadar olmalıdır?ayrıca 45 dakika bekledikten sonra hemen etkisini gösterir mi?

  • doğal dedi ki:

   Bu yöntem daha çok benin rengini soldurmak için uygulanıyor. Etkisini görmek için bir kaç hafta uygulamanız gerekir. Bir çay kaşığı yeterli olacaktır.

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

soru sorun
Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.