Bit Ve Pire Isırıklarına Doğal Önlem

Havaların ısınması ile birlikte kendilerini yeşil alanlara atan ve buralarda vakit geçirmekten hoşlanan insanları bekleyen bir tehlike var: bit ve pire ısırıkları (evde bit temizleme). Sadece yeşil alandan değil insandan insana ve hayvanlardan da bulaşabilen bu zararlılardan kurtulmak için fraklı yolları deneyebilirsiniz. Pire ve bitler insan veya hayvan kanı ile beslenirler. Hançer biçimindeki ağızları ile kurbanlarının derilerini rahatlıkla delebilen bu canlılar her ne kadar daha çok hayvanların üzerinde yaşıyor olsalar da insanlara da bulaşıp onları rahatsız edebilmektedir. Kaşıntı, deride döküntü ve kabarıklığa bunların yanında çeşitli hastalıklara da yol açan bu canlıların ısırdığı bölgelerin iyi temizlenmesi, bulaştıktan sonra kesinlikle eczaneden alacağınız doktorunuzun önerdiği ilaçların kullanılması gerekir.

Pire ısırıkları sivrisineğin ısırmasından farklıdır ve canınızın daha çok yanmasına sebep olurken aynı zamanda büyük kabartılar da meydana getirmektedir. Pire ve bit ısırıklarının insana verdiği en büyük eziyet bitmek bilmeyen kaşıntılardır. Öyle ki çoğu kişi bu kaşıntılardan kurtulmak için ısırılan bölgeyi kaşıya kaşıya yara yapmaktadır.

  • Kabaran bölgeyi sabun ve temiz su ile yıkadıktan sonra üzerine amonyak bastırmanız kaşıntıyı önleyecektir.
  • Bunun yanı sıra birçok aromatik yağ da yine kaşıntı giderici özellikleri bünyesinde barındırır. Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız mutlaka evi ve hayvanınızı pireye karşı ilaçlatmanız gerekir. Bunun yanında bazen ne yaparsanız yapın ısırılmaktan kurtulamazsınız. Önce ısırılan yeri kaşımadan temiz bir su ile bölgeyi iyice yıkayın ve ardından pireotunu ısırılan yere iyice sürüp bekleyin. Pireotu pire ve bit ısırmalarına karşı oldukça etkili bir yöntem olarak bilinir.
  • Evde sizin de kolayca yapıp uygulayacağınız diğer bir yöntem ise elma sirkesi kürüdür.
  • Elma sirkesi bir kaba konularak içine seyreltmek amacıyla su eklenir ve karıştırılır. Daha sonra bu karışım bir pamuk yardımı ile alınıp pirenin ısırdığı yerlere sürülür. Kısa sürede etkili olduğunu ve kaşıntının azaldığını göreceksiniz. Yine eğer kaşıntı fazla ise kolonyayı da kullanabilirsiniz. Kolonya içindeki alkol kabarıklıklara ve kızarıklıklara da iyi gelecektir. Kullanacağınız her bir malzemenin temiz deri üzerine sürülmesine dikkat edin. Yine ısırıkların mikrop kapmaması için sürekli ellemekten de kaçınmanız gerekmektedir.
Bit ve pire ısırmasına doğal önlem konulu yazı

Bit ve pire ısırmasına doğal önlem konulu yazı

Etiketler:
elma sirkesi Pireotu
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.