Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrılarında da artış gözlemlenmeye başladı. Yaz aylarında hastalıkların daha az olmasının sebebi güneş ışınları ile birlikte doğal yollardan vücudumuza giren ve antibiyotik etkisi gösteren D vitamini. Havaların soğuması ile birlikte güneşin etkisinin kaybolması da vücudumuzdaki bu vitaminin eksilmesine böylece hastalıkların görülmesine yol açıyor. Boğaz ağrısı daha önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Tedavi edilmediğinde enfeksiyonel rahatsızlıklar, bademcik şişmesi, iltihaplanma gibi daha ciddi sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Boğaz ağrısına neden olan mikropların yanı sıra kimi rahatsızlıklar ise virüs kaynaklıdır. Bu yüzden ilk önce sebep belirlenmeli ona göre de bir tedavi şekli ortaya konmalıdır.

Bazı durumlarda ise herhangi bir bakteri veya mikrop olmamasına rağmen sünüşlerden ve burundan gelen akıntılar da boğazı tahriş ederek bu tarz ağrılara sebep olabilmektedir. Eğer bu ağrılar virüs kaynaklı ise ilaç almak yerine boğazı rahatlatacak ve kişinin rahat nefes almasını sağlayacak gargara ürünler kullanılmalıdır. Bu tarz hastalıklarda ilk önce bağışıklık sistemini güçlendirecek uygulamalar yapılmalı, su tüketimi artırılmalı, yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmalıdır. Eğer bu ağrılara sebep olan bir bakteri ise ilk önce o bakterinin türü belirlenmeli ve buna göre antibiyotik desteği verilmelidir. Antibiyotik kullanımı hastalığa direnç oluşmaması için 7-10 gün sürmelidir.

Boğaz ağrısı için evde uygulanacak yöntemler

  • Günlük su tüketimini artırın ve portakal suyu gibi besleyici besinlere yönelin.
  • Sigaradan uzak durmanız boğaz rahatsızlığınıza büyük oranda faydası dokunacaktır. Hava kirliliğinin de boğazı tahriş ettiğini unutmayın.
  • Evde biriken tozlar da boğaz bölgesini tahriş ederek ağrıya sebep olur.
  • Kullandığınız elbiseler yıkarken kumaş cinsine uygun bir deterjan kullanın; çünkü deterjanlar da boğaz ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Boğazınızı rahatlatmak için gargara ve pastil kullanın. Pastillerin içeriğine dikkat edip, sizi rahatlatacak ürünleri eczanenizden temin etmelisiniz.
  • Yediğiniz besinler ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Boğazınızı acıtmayacak daha az pütürlü, kolay yutulan yiyeceklere yönelin.

Uyuduğunuz ortamı ve genel olarak evinizi sık sık havalandırın ve boğazınızı rahatlatmak için buhar makinelerinden yararlanabilirsiniz. Kaloriferin üzerinde su kaynatmanız da aynı etkiyi gösterecektir.

Boğaz ağrınızı hafifletecek yöntemleri anlatan bir yazı.

Boğaz ağrınızı hafifletecek yöntemleri anlatan bir yazı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.