Boy Uzatma Ameliyatının Cilt Üzerindeki Etkisi

Zaman zaman kozmetik amaçlı bazen de çeşitli hastalıklardan dolayı yapılan boy uzatma ameliyatları kol ve bacak kemiklerinin uç kısımlarında bulunan büyüme plaklarına yapılan işlemlerle uzamayı gerçekleştirmektedir. 18 yaşına gelindiğinde kişilerin büyüme plakları kapanır ve artık boy uzamaz. Bu yaşa kadar istediği boya ulaşamayan veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak boyu kısa kalan kişiler ameliyat seçeneğini düşünebilmektedirler. Bu işlem gerçekleştirilirken bacaklar ve kollar birlikte uzatılır; fakat asıl uzama aslında bacaklarda gerçekleştirilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatları Nasıl Yapılır

Boy uzatma ameliyatları farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. En yaygın olanı ise belirlenen noktalardan bacak ve kol kemikleri cerrahi uygulamalarla kesilerek 2 mm çelik teller bu kemiklere yerleştirilir. Yaklaşık 8 tane tel eklenmektedir ve bu teller çelikten yapılmış fiksatöre tutturulup çekilerek gerilir. Bu sistem uygulanırken bazen çeşitli komplikasyonlar yaşanabilmekte, kimi zaman enfeksiyon ve sinir zedelenmesi de görülebilmektedir. Bir diğer boy uzatma ameliyatı ise çelik çivilerle gerçekleştirilir. Bu uygulama en pahalı yöntemlerden biridir. Çelik çiviler sinirlerin ve damarların olmadığı cilde en yakın mesafeden kemiklerin içine takılır ve uzatma bu çiviler aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında kişiler ayaklarının üzerine basıp gündelik faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bu ameliyatlarda ilk safha muayene ve tetkiktir; hasta kliniğe gelerek çeşitli ölçümleri ve testleri yaptırır. Hasta bu safhada bilgilendirilir. Ameliyata gelirken yine bazı testler uygulanır, hasta genel anesteziye alınır. Ameliyat kansız bir şekilde gerçekleştirilir bu yüzden kanama gözlemlenmez.

Boy Uzatma Ameliyatının Cilde Etkisi

Boy uzatma ameliyatlarında 5 cm’lik uzama isteniyorsa bir kesi, 5 cm üzeri içinse iki tane kesi atılmaktadır. Daha sonra atılan kesilerin içerisinden çelik çiviler yerleştirilir ve işlem gerçekleştirilir. Bu kesiler yaklaşık 3-4 cm olup, dikişler estetik durması ve izlerin belli olmaması için içeriden atılmaktadır. Bu dikişler sonradan alınmaz ve kendiliğinden erimektedir. Atılan kesiler çok küçük olduğu için zamanla izler kaybolur ve ince bir çizgi haline gelir. Tabii ki burada kesilere yapılan dikişlerin kalitesi ve biçimi de oldukça önemlidir. Daha sonradan belli olmaması için estetik dikiş yapılması gerekir. Zaman zaman gerilen ciltte çatlaklar da oluşabilmektedir.

Boy uzatma operasyonu ve bu operasyonun cilde etkileri üzerine.

Boy uzatma operasyonu ve bu operasyonun cilde etkileri üzerine.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.