Burnunuzdaki Siyah Noktaları Çıkarın

Ciltteki gözeneklerde biriken yağ ve kir zamanla burayı tıkayarak siyah görünümlü noktalara ve ardından da sivilcelere yol açmaktadır. Siyah noktalar cildin berraklığını ve düzgün görüntüsünü bozduğu gibi ileride daha büyük cilt problemlerine de sebep olduğu için oldukça can sıkıcı bir durum halini alır. Siyah noktalara en çok yüzde T bölgesi olarak bilinen alın, burun ve yanak bölgelerinde rastlanmaktadır. Siyah noktaları temizlemek için bazı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunlardan en bilineni elbette buhar banyosu (detaylı anlatım: Yüz Buharı Nasıl Yapılır ).

Yüz Buharı ve Elma Sirkesi

Burunda çıkan siyah noktalar için buhar masajını deneyebilirsiniz. Bunun için bir tencereye su koyup iyice kaynatın. Dilerseniz suyun içine birkaç damla elma sirkesi de ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Kaynamış suyu ocaktan alın ve kafanızın üzerine bir havlu örterek bu buhara yüzünüzü tutun. Bir müddet sonra gözenekleriniz açılmaya ve cildiniz yumuşamaya başlar. Vakit geçirmeden bir şırınga veya elleriniz yardımıyla siyah noktaları temizlemeye başlayabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah noktalardan kurtulmak için şu metotlar da işe yarayacaktır:

* Sabah kalktığınızda ve akşam yatarken cildinizi komodojen içermeyen yani gözenekleri tıkamayan bir temizleyici losyonla silin. Yine kullandığınız ürünün alkol içermemesi de gerekmektedir. Yüzünüzü yıkarken kullandığınız su çok sıcak olmamalıdır. Yine yüz hiçbir zaman sert liflerle ve kese ile temizlenmemeli, daima ılık su ile yumuşak bir sünger tercih edilmelidir.

* Benzoil peroksit ve salisilik asit bakterileri öldürmesinin yanında yağlı ciltleri kurutma özelliğine sahiptir. Yine bu içerikteki ürünler gözenekleri tıkamaz ve hatta onları temizleyerek siyah noktalara da engel olur. Siz de benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren kremleri alabilirsiniz. Yalnız aldığınız ürünü siyah nokta görülen yerlerde kullanmalısınız. Çay ağacı ile yapılan kürler de aynı özelliği gösterdiği ve siyah noktaları temizlediği için tercih edilmektedir.

* Makyajınızı yatmadan önce mutlaka çıkarmalısınız. Çünkü yüzde biriken kalıntılar siyah noktalara ve sivilcelere sebep olmaktadır.

* Eğer burnunuzun üzerindeki siyah noktalar için bant türevi malzemeleri kullanacaksanız mutlaka yüzünüzü önceden temizlemeniz ve alkol ile o bölgeyi silmeniz gerekir. Yine gözenekleri açmak için yüzü buhara tutmak da etkili olacaktır.

Her ne kadar dıştan cildi korusak da içeriden de vücudu doğru beslemek ve yeterince su içerek desteklemek gerekir. Günde iki litre su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Yüz buharı, elma sirkesi, benzoil peroksit ve salisilik asit ile yüz temizliği.

Yüz buharı, elma sirkesi, benzoil peroksit ve salisilik asit ile yüz temizliği.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.