Burun Akmasına Doğal Çareler – 2

Burunun Yıkanması

Burnu yıkamak da fazlalık olarak üretilen mukusun atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu işlem burnun içerisindeki kanalları da fazla maddelerden temizleyerek farklı enfeksiyonların ve hastalıkların da önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

 1. Bir bardak ılık saf (damıtılmış) suyun içerisine çeyrek çay kaşığı tuz ve küçük bir parça karbonat ilave edin.
 2. Bir ‘Neti Pot’u (burunun yıkanması için kullanılan bir çeşit plastik kap) bu sıvıyla doldurun.
 3. Bir lavabonun veya küvetin üzerinde olacak şekilde, başınızı bir tarafa doğru yatırın ve suyu burun deliklerinizden birinin içerisine doğru püskürtün.
 4. Başınızı ileri-geri ve sağa-sola doğru yatırarak sıvının bütün burun kanallarına ulaşmasını sağlayın.
 5. Daha sonra, fazlalık mukus ve burnunuzun içerisine çekmiş olduğunuz suyu atmak için sümkürün.
 6. Aynı işlemi diğer burun deliğinize de tekrarlayın.
 7. Başlangıçta bunu günde bir defa olmak üzere her gün tekrarlayın ve sonrasında haftada birkaç kere olacak şekilde yineleyin.

Sarımsak

Sarımsak, güçlü antibiyotik etkileri olan bir bitkidir. Hem mukusun fazladan üretiminin kontrol altına alınmasını sağlar, hem de çeşitli enfeksiyonların önüne geçer.

 • 3 veya 4 diş sarımsağı ince ince dilimleyip 1 çay kaşığı doğal tereyağı ile kızartın. Hazırladığınız sarımsağı ılık süt ile birlikte günde iki defa olmak üzere birkaç gün boyunca tüketin.
 • Diğer bir seçenek de, günde birkaç defa bir parça sarımsağı normal bir biçimde çiğneyerek yemektir.
 • Yine, doktorunuza danışarak sarımsak içeren destek hapları kullanabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil doğal bir tıkanıklık giderici bitkidir ve antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Mukusun aşırı miktarda üretiminin önüne geçer ve dışarı atılmasına yardımcı olur. Göğüsteki bronşların boşaltılmasına, ses kısıklığı ile boğaz ağrısının giderilmesine ve burun akıntısına sebep olan genel problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

 • Günde 2 veya 3 defa zencefil çayı için. Çayı yapmak için, dilimlenmiş bir yemek kaşığı kadar zencefili 1 veya iki bardak kadar suyun içerisine koyun ve kısık ateşte on dakika demleyin. Daha sonra, süzün, az bir miktarda bal ekleyin ve çayı için.
 • Ayrıca, günde birkaç defa çiğ zencefil yiyebilirsiniz veya yemeklerinize zencefil ekleyebilirsiniz.

Kırmızı Biber

Kırmızıbiber antihistaminik (alerjiye karşı etkili) özelliğe sahiptir ve burun akıntısı ile mücadeleye yardım eder. Kırmızıbiberdeki kapsaisin isimli madde mukusun kolaylıkla atılması için incelmesine yardımcı olur. Ayrıca tahriş olmuş bir boğazın iyileşmesine de katkı sağlar.

 • Yarım çay kaşığı kırmızıbiberle yarım çay kaşığı balı karıştırın ve bunu günde 2 veya 3 defa tüketin.
 • Alternatif olarak, yarım veya 1 çay kaşığı toz kırmızıbiberi bir bardak ılık suya ilave edin ve yavaşça için. Günde birkaç defa bunu tekrar edin.

Yine, kırmızıbiberi yemeklerinizde kullanarak özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bu yazının diğer bölümleri:

– Burun Akmasına Doğal Çareler – 1

– Burun Akmasına Doğal Çareler – 3

Burun akmasına karşı evde uygulanabilecek yöntemler.

Burun akmasına karşı evde uygulanabilecek yöntemler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.