Çarkıfelek Bitkisinin Sağlığa Faydaları ve Tedavi İçin Kullanım Alanları

Çarkıfelek Bitkisi Nedir?

Çarkıfelek bitkisi, Çarkıfelekgiller ailesine mensup olan bir bitki türüdür. Aynı zamanda Çarkıfelek sarmaşığı, Granadilla, Kayısı sarmaşığı, Maypop (Çarkıfelek bitkisinin kuzeyde yetişen bir çeşidi), Jamaika Hanımeli isimleriyle de bilinmektedir. Çarkıfelek bitkisinin yaklaşık olarak 500 farklı çeşidi mevcuttur ve bunların çoğu genellikle sarmaşık, ağaçsı ve otsu biçimde yetişen bitkilerdir. Bu bitkiyi ilginç kılan bir diğer husus ise içerik olarak flavonoid, glikozit, organik asitler (bkz. formik, bütirik, linoleik, linolenik, malik, miristik, oleik ve palmitik asitler), fenolik bileşenler ve amino asitler açısından zengin olmasıdır. Bu yüzden Çarkıfelek bitkisi, asırlardır pek çok sağlık sorununu çözme konusunda başrol oynamıştır. Ayrıca yiyecek ve içecek endüstrisinde de bu bitki lezzet katma amacıyla kullanılmaktadır.

 

 

Çarkıfelek Bitkisinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek bitkisi sağlık sektöründe antibakteriyel, mantar önleyici ve ağrı kesici özellikleriyle bilinmektedir. Aynı zamanda yatıştırıcı, anksiyolitik ve spazm önleyici olarak da bilinen bu bitki, aşırı kaygı, gerginlik, öfke ve uyku bozuklukları gibi pek çok psikolojik kaynaklı hastalığın da tedavi süreçlerinde yer almaktadır. Bitki uzmanları tarafından son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, söz konusu bitki Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Histeri, Astım, Yüksek Tansiyon, sindirim sistemi bozukluğu, menopozal ve doğum kaynaklı depresyon, Fibromiyalji, kas spazmı, hemoroid, yanık ve iltihap gibi pek çok sağlık sorununa da şifa teşkil etmektedir. Bitkinin saymakla bitmeyen faydalarından birisi de, uyuşturucu ve alkol tüketiminden kaynaklanan sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılıyor olmasıdır.

 

 

Çarkıfelek Bitkisinin Tedavi İçin Kullanıldığı Alanlar

1) Aşırı Kaygı ve Bunaltı

Çarkıfelek bitkisinin en iyi bilinen karakteristiklerinden birisi de yatıştırıcı olmasıdır. İçeriğindeki beta-karbolin yapıdaki harmala alkoloitleri sayesinde vücuttaki Monoamin Oksidaz(MAO) oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Bu da kişinin sahip olduğu gerginlik ve endişe gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bu nedenle 1 çay kaşığı taze veya kurutulmuş Çarkıfelek bitkisi yaprağı ile kendinize yapacağınız bir bardak çay ile zihninizde vuku bulan endişe, gerginlik, öfke ve epilepsi gibi hastalıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Ya da direkt söz konusu bitkinin hazır çaylarından da tüketebilirsiniz. Hazırlama yöntemi bildiğiniz üzere çok basit. 1 çay kaşığı taze veya kurutulmuş Çarkıfelek bitkisi yaprağını veya elinizde var olan hazır çayınızı bir bardak kaynamış suyun içerisine ekleyin ve 7 ila 10 dakikalığına demlenmeye bırakın. Uygun sıcaklığa eriştiğinde ise yudumlayın.

 

 

2) Uyku Bozuklukları

İnsanoğlu asırlardır uyku bozukluklarını tedavi edebilmek adına Çarkıfelek bitkisini kullanmaktadır. Bilim insanları, Çarkıfelek bitkisinin beyinde bir sinir taşıyıcısı görevi görerek amino asit üretimini arttıran GABA(Gama Amino Bütirik Asit) bileşeninin salgılanma miktarını arttırdığına inanmaktadır. Yapılan araştırmalar, beynimizde GABA üretiminde meydana gelen bu artışın, insanlarda uyku bozukluğu ve gerginlik gibi rahatsızlıklara yol açan uyarıcı nörotransmitterlerin salgılanma miktarını azalttığını, bunun da zihnimizin rahatlamış ve sakin bir hissiyat edinmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle uyumadan bir saat evvel bir bardak Çarkıfelek bitkisi çayı tüketmek daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

 

 

3) Yanık, İltihaplanma ve Acı Hissiyatı

Çarkıfelek bitkisinin bilinen bir diğer özelliği ise yukarıda bahsettiğimiz gibi bir ağrı kesici ve anti-iltihap görevi görmesidir. Bu nedenle vücudunuzda yanık vaziyette bulunan, iltihap kapmış veya acı çekmenize neden olan bölgelere çarkıfelek bitkisini uygulamak yaşadığınız acıyı bir nebze de olsa azaltacaktır. Yapılışını basitçe ifade etmek gerekirse, elinizdeki çarkıfelek bitkisi çayını çok az miktarda sıcak suda beş dakikalığına bekletin. Ardından poşet çayınızı zarar görmüş bölgenize günde iki veya üç kez olacak şekilde, 10-15 dakikalığına uygulayın.

 

 

4) Sindirim Sistemi Bozukluğu

Çarkıfelek bitkisi, hazımsızlık ve mide fesadı gibi mide rahatsızlıklarına karşı oldukça etkili bir doğal çözüm yöntemidir. Sindirim ile alakalı herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız eğer, günde iki kez çarkıfelek bitkisi çayı tüketmeniz yararınıza olacaktır. Bunu uygulayışınızın üzerinden üç gün geçmesine rağmen hala rahatsızlığınız devam ediyorsa, daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olup olmadığınızı anlamak adına doktorunuza görünmeniz doğru bir karar olacaktır.

 

 

5) Yüksek Tansiyon

Düzenli olarak spor yapmasına, dengeli beslenmesine ve sağlıklı bir yaşam sürmesine rağmen yüksek tansiyon gibi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olan bireyler için, her gün bir bardak çarkıfelek bitkisi çayı tüketmelerinin vücutlarındaki kan basıncını dengelediği belirtilmektedir. Lakin yüksek tansiyona karşı ilaç kullanan bireylerin çarkıfelek bitkisinden kaçınmaları gerekir. Çünkü kan basınçları aşırı düzeyde düşük seviyelere gerileyebilir.

 

 

Çarkıfelek Bitkisinin Yan Etkileri

Çarkıfelek bitkisi uygun miktarda tüketildiği ve düzenli olarak iki aydan fazla kullanılmadığı takdirde sağlığa zarar teşkil etmeyen bir bitkidir. Eğer iki aydan fazla bir süreç boyunca kullanılması planlanıyorsa, en azından iki ila üç hafta kullanımına ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Çarkıfelek bitkisinin bazı yan etkileri şunlardır: Baş dönmesi, kafa karışıklığı, bilinç bozukluğu, kaslarda düzensiz hareketlilikler, bulantı, kusma, uykulu hissetme ve aşırı tüketildiği takdirde kalp ritminde bozulmalar. Çarkıfelek bitkisi uterusta daralmalara yol açabileceğinden ötürü hamile kadınlara tavsiye edilmemektedir. Yine benzer şekilde bebeklere ne tür etki ettiği henüz bilimsel olarak kanıtlanmadığından ötürü, emziren kadınların da tüketmemesi gerekmektedir. Eğer yüksek tansiyona karşı ilaç kullanıyorsanız, sinirsel rahatsızlığınız için yatıştırıcı kullanıyorsanız ve yakın bir zamanda gireceğiniz bir ameliyatta bedeninize anestezi uygulanacaksa, çarkıfelek bitkisini tüketmeyin. Çünkü tükettiğiniz bu ilaçların ya da gireceğiniz ameliyatın seyrini değiştirecek etkiler ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda düşük tansiyon hastalığından muzdarip olan bireylerin de kullanmaması gerekir, çünkü çarkıfelek bitkisi yüksek tansiyona karşı tüketilen bir bitkidir ve kan basıncınızı tehlike arz edecek seviyelere kadar düşürebilir.

 

 

Çarkıfelek Bitkisini Nerelerden Temin Edebilirsiniz?

Çarkıfelek bitkisini aktarlarınızdan veya internet üzerinden bu tarz bitkisel ürün satışı yapan sitelerden temin edebilirsiniz. Genellikle tablet, kapsül, hazır poşet çay ve sıvı şekilde satılmaktadır. Çarkıfelek bitkisini temin ederken mutlaka organik oluşuna ve hammadde olarak Passiflora incarnata/maypop (Çarkıfelek bitkisinin en bilinen iki çeşidi) bitkilerinden üretilmiş olmasına dikkat edin. Çünkü bu iki tür çarkıfelek bitkisinin sağlık sektöründe en tanınan türleridir.

Yatıştırıcı ve antibakteriyal özellikleri, kan basıncını düzenleme, uyku bozukluklarını tedavi etme ve daha bir çok faydası bulunan çarkıfelek bitkisi.

Yatıştırıcı ve antibakteriyal özellikleri, kan basıncını düzenleme, uyku bozukluklarını tedavi etme ve daha bir çok faydası bulunan çarkıfelek bitkisi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.