Çaya Veya Kahveye Tereyağı Koymanız İçin 6 Sebep – 4-6

4- Kafeine karşı hassasiyetiniz var.

Eğer kahve içtiğinizde gerginlik hissiyatı oluşuyorsa, yağı bunu gidermek için deneyebilirsiniz. Ayrıca, bu uygulamayı yaptığınızda sabah kahvenizin sizde yarattığı etkilerde körelmeler meydana gelecektir. Fakat, eğer siz de diğer insanlar gibi kafeine daha fazla hassasiyetiniz mevcutsa, belki de en iyisi çayla yola devam etmek olacaktır.

Çay yoğun miktarda teombromin içerdiğinden, kafeinde var olan uyarıcıları yoğunlaştırır. Araştırmalara göre, bu nedenle çay kafeine/kahveye göre daha az ayıltıcı etkiye sahiptir.

 

 

5-  Kilo vermeye çalışıyorsunuz.

Doğal olarak vücudumuz sabahları daha fazla insulin salgılar, bazen de uyanırken kandaki kortizol miktarı artar. Bunun anlamı şu; vücudumuz kahvaltı esnasında karbonhidratların sindirilmesinde yeterli değil. Diğer bir anlamı ise; vücudun sabahları bir şeyleri yakıp/sindirmesi için yağları kullanması (buna ketosis de denir).

Tıpkı ketojenik diyette olduğu gibi, vücut yağları karbonhidrattan daha fazla salgılar/üretir ve bu sayede vücudunuz doğal olarak daha fazla yağ yakar. Bu nedenle, sabah kahvenize/çayınıza yağ eklemeye başlayın ve vücudunuz enerjiniz yerine yağlarınızı yaksın. Temelde, bu uygulama orucu/açlığı taklit eder, tabi son derece lezzetli bir içeceğe sahip olduğunuzu var saymazsak (Herhangi bir şeker koyduğunuzda bu etkilerin yok olduğunu sakın unutmayın).

Tabiki de, kilo vermek eğer siz bu yağ uygulamanızı yaptıktan sonra daha az acıkmaya başlar ve gün içerisinde daha az yerseniz sonuç verecektir. İşte bu genelde daha sağlıklı yağ alımını arttırdığınızda farkı görebileceğiniz bir şey fakat haliyle herkes bir yandan kilo verip bir yandan da açlık hissiyatını azaltamıyor.

 

 

6- Antioksidanlarınızı maksimum seviyeye çıkarmak istiyorsunuz.

Kahve de çay da içerlerinde yararlı antioksidanlar barındırırlar. Ama, kahveye veya çaya süt eklediğinizde, az önce bahsedilen yararlı antioksidanları neredeyse yok eder. Bir araştırmanın bulgularına göre kahveye süt eklemek antioksidanların biyoyararlanımlarını %28 oranında azaltıyor. Sütün içindeki proteinler antioksidanları yok ederek onları geçersiz/kullanışsız hale getiriyor.

Yağ sadece süt protein miktarının izini sürer/bulur/ortaya çıkarır. Bunun anlamı şu; yağ, bu nedenle sizin antioksidan sindiriminize müdahale etmez. Fakat kahvenize ya da çayınıza yağ eklemek antioksidanın faydalarını arttırabilir, çünkü daha önce de bahsedildiği gibi yağlar, vücudunuzdaki yağda çözünen aktioksidanları daha kolay sindirirler.

 

 

Bu yazının diğer bölümü:

– Çaya Veya Kahveye Tereyağı Koymanız İçin 6 Sebep – 1-3

Çayınıza veya kahvenize yağ katarak kilo verebilir, tokluk hissi oluşturabilir ve daha bir çok fayda sağlayabilirsiniz.

Çayınıza veya kahvenize yağ katarak kilo verebilir, tokluk hissi oluşturabilir ve daha bir çok fayda sağlayabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.