Cildinize Yarayacak Sağlıklı Gıdalar – 1

Cildinizin rengini açmak, kırışıklıkları azaltmak ve parlayan sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız ve seçenekler arasında kaybolduysanız bu yazı size göre. Güzellik vücudunuzun genel sağlığına bağlıdır. Cildinizin sağlıklı ve dayanıklı olması için hayat tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. En başta aldığınız gıdaları gözden geçirmeniz gerekmektedir. Kırışıklıklarınızı azaltmak istiyorsanız cildinize zarar veren serbest radikallerin üretimini engelleyecek şekilde gıda tüketmeniz lazım.

 

Daha sıkı ve genç görünen bir cilt yediklerinizin içerdiği vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır.

 

Fındık ve benzeri kabuklular

Bir avuç dolusu badem cildinizin pürüzsüz ve açık renkli olması için gereken bazı yağları içermektedir. Fındık ve benzeri kabuklu yemişler cilt hücrelerinin tamirini sağlayan, saç sağlığı ve kuru ciltlere iyi gelen B vitamin kompleksi bakımından oldukça zengindir. Cildinize daha genç bir görünüş verecek ve yaşlanma belirtilerini azaltacaktır. Öğleden sonra karnınız acıktığında atıştırmak için bir avuç dolusu tuzsuz doğal badem tüketin.

 

Peynir tüketin

Günlük olarak peynir tüketin. Peynir bakteri üremesinin engellenmesine yardımcı olur ve diş çürüklerini önler. Çedar, Kaşar vb peynirleri tüketebilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin olan peynir gülüşünüzü güzelleştirecektir.

 

Böğürtlen ve yaban mersini

Ahududuya benzeyen böğürtlenler daha küçüktür ve yaşlanma geciktirici gıdaların başında gelmektedir. Cildin esnekliğinin muhafazasına yardımcı olurlar, diş etini kuvvetlendirir ve göz sağlığınıza iyi gelirler. Ayrıca yüzünüzdeki kaşıntı ve pul görünümünü giderirler.

 

Avokado

Bu mevye kan oluşumunu düzenleyen bileşenler içermektedir. Yağ üretimi için de faydası bulunmaktadır. Zengin yağ asitleri vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Aynı zamanda yüzünüze sürerek cilt maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Düzenli yenildiğinde tekli doymamış yağlar cildinizi temizler, pürüzsüz hale getirir ve yumuşacık yapar.

 

 

Yulaf ezmesi

Çözülebilir lif ve kompleks karbonhidratlar bakımında zengindir. Yüksek oranda bemir, manganez, fosfor, kalsiyum, B ve E vitamini ve silikon içermektedir. Silikon cildinizin kolajen seviyelerinin düşmemesi için gereklidir.

 

Somon ve ton balığı tüketin

Bu iki güç deposu balık vücutta harikalar yaratan Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini yüklüdür. D vitamini cildinizin taze bir görünüme sahip olmasını sağlar. Balık yemeyi sevmiyorsanız her sabah balık yağı hapı kullanabilirsiniz.

 

Yeşil sebzeler

Kuşkonmaz, ıspanak ve brokoli tüketiminizi arttırın. Kuşkonmaz doğal E vitamini kaynağıdır ve sağlıklı bir cilt için gereklidir. E vitamini kas ve doku üretiminde kullanılır. Kırışıklık olmayan sıkı bir cilt için tüketilmelidir. E vitamini ise cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Yara veya çiziklerin hızlı iyileşmesi için E vitamini açısından zengin gıdaları tüketin.

 

Beyaz şeker, un ve un ürünleri (beyaz ekmek dahil) tüketiminizi azaltın (mümkünse kesin)

Beyaz pirinç ten uzak durun. Tam tahıllı ürünleri tercih edin.

Margarin tüketmeyin.

 

Cildinize Yarayacak Sağlıklı Gıdalar – 2 (hazırlanıyor)

Tükettiğiniz besinlerin cildiniz üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır.

Tükettiğiniz besinlerin cildiniz üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.