Cilt Gözeneklerinin Tıkanmasına Neden Olan 10 Kötü Alışkanlık

Cildinizde ve kafa derinizde bulunan minik gözenekler vücudunuzun temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yağ bezlerinin üzerinde bulunan gözenekler sebum adı verilen doğal bir yağ salgılar. Bu yağ ölü cilt hücrelerini toplamaya ve bir arada tutmaya yardımcı olur.

Ancak yağ bezleri, bu ölü hücreleri dışarı atarken çoğunlukla gözeneklerde birikme ve tıkanmaya yol açar. Gözenekler aynı zamanda kir, bakteri ve diğer yağlarla da tıkanabilir.

Düzenli ve düzgün cilt temizliği gözeneklerin tıkalı kalmasını önleyebilir. Ancak düzenli olarak temizlenmediğinde, tıkanmış gözenekler kronik akne, tahriş ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir.

Makyaj, kirlilik ve hormonal değişiklikler gibi ek faktörler bu sorunların yaşanmasını arttırabilir.

Bunlara ek olarak, bazı günlük alışkanlıklar da tıkanmış gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Alışkanlıkları değiştirmek zordur, ancak eğer cildinize zarar veriyorsa bu alışkanlıkları değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Bu alışkanlıkları değiştirmek güzel ve lekesiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir.

 

Gözeneklerin tıkanmasına yol açan 10 alışkanlık:

1. Yüze Sıklıkla Dokunmak

Okurken elinizi yüzünüze dayama alışkanlığınız varsa bu alışkanlığa son verin. Bu hareket yüzünüzde sivilce çıkmasına neden olabilir.

Yüzünüzü yıkarken ve temizlerken yüzünüze dokunmakta sakınca yoktur. Ancak gün boyunca sık sık yüzünüze dokunuyorsanız cildinizi kirletiyorsunuz demektir.

Gün boyunca elleriniz her türlü pislik, bakteri ve yağa ile temas halindedir. Kirli ellerinizle yüzünüze dokunduğunuzda, gözeneklerinizi tıkayabilecek çok sayıda bakteri, virüs, yağ ve alerjeni elinizden yüzünüze aktarırsınız.

Ellerinizi daha sık yıkayıp yüzünüze dokunmamaya özen gösterin. Farkında olmadan yüzüne her dokunduğunuzda ailenizden ve arkadaşlarınızdan sizi uyarmalarını isteyin.

 

 

2. Güneşlenmek ve Güneş Kremi Kullanımı

Sahilde geçen bir gün çok eğlencelidir ancak aynı zamanda cilt için çok zararlıdır. Bronzlaşma amacı ile güneşlenmek cildinizin sağlığı için önerilmemektedir.

Güneş ışınları deriye zarar verir ve gözeneklerinizin daha büyük görünmesine yol açabilir. Dahası cildinizin kırışmasına hatta daha kötüsü melanoma neden olabilir.

Cildinizi güneşin zararlarından korumak için güneş kremi kullansanız bile sorun yaşayabilirsiniz. Çoğu güneş kremi komedojeniktir yani gözenekleri tıkayıcı bileşenlere sahiptir.

Bu yüzden aşırı güneş ışığından kaçınmanın yanı sıra doğru güneş kremini seçmek de önemlidir. Hafif, yağsız, aktif madde olarak çinko ve titanyum dioksit içeren güneş kremlerinden seçebilirsiniz.

 

 

3. Sigara İçmek

Sigara, hem aktif hem de pasif içiciler için kalp hastalıkları ve akciğer kanserinin önde gelen sebeplerinden birisidir.

Aynı zamanda, sigara, cilt sorunları ile bağlantılıdır. Sigara içtiğinizde cildinizde zararlı artıklar kalır. Bu artıklar gözeneklerinizi tıkayabilir, cildinizi renksizleştirebilir, sağlıksız ve donukluğa görünmesine neden olabilir. Düzenli olarak sigara içilmesi sedef hastalığı ve cilt sarkması ihtimalini arttırır. Sigaranın cilt üzerindeki etkilerini görmek için İkiz Araştırması Sigaranın Cildi Yaşlandırdığını Kanıtladı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dermato-Endocrinology dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada sigara içenlerde sigara içmeyenlere kıyasla yetişkin akne (iltihapsız tip) oluşma ihtimalinin daha yüksek olduğu ifade edilmektedir.

Sigarayı bırakmak cildinizi korumanın en kolay yoludur. Sigarayı başarıyla bırakabilmek için arkadaşlarınızdan ve uzmanlardan yardım alın. Dilerseniz sigarayı bırakmakla ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

 

 

4. Kirli Nevresimlerle Uyumak

Uyku, cilt sağlığı için önemlidir ancak kirli nevresimler ve yastık kılıflarıyla uyumak cildinize zarar verir.

Yatak örtüleri, nevresimler ve yastık kılıfları üzerinde, yağ, kir ve ölü cilt hücreleri  birikebilir. Uyuduğunuzda bu kirler cildinize yapışır, cildinizi tahriş eder, gözeneklerinizi tıkar, akne ve cilt lekelerine neden olur.

Nevresimlerinizi ve yastık kılıflarınızı haftada bir defa organik, parfümsüz, hipoalerjenik bir çamaşır sabunu ile yıkamanız şiddetle önerilir. Gözenekleriniz tıkanmaya meyilli ise yatak örtülerinizi, nevresimlerinizi ve yastık kılıflarınızı daha sık değiştirmeniz gerekir.

 

 

5. Telefonda Konuşmak

Cep telefonunuzla konuşurken telefonunuz kulağınız ve yüzünüzle temas eder.

Telefonunuzu düzenli olarak temizlemiyorsanız ve konuşurken ekranı yüzünüze yapıştırıyorsanız, kir ve bakteriler yüzünüze yapışabilir. Bu da yüzünüzün en fazla temas eden bölgelerinde tıkanmış gözeneklerine yol açabilir.

Telefonlar son derece kirlidir. Temas ettiği her yüzeyden kir toplarlar. Cildi sağlıklı tutmak için eller serbest modunda (hoparlör sesini dışarı vererek veya kulaklık ile) kullanın. Böyle bir imkanınız yoksa ekranda kir ve yabancı maddelerin birikmesini engellemek için telefonunuzu olabildiğince sık temizleyin.

Mümkünse, telefonunuzu tuvalet, hastane, market ya da cihazınızı aşırı derecede kirleten diğer açık alanlarda kullanmayın.

 

 

6. Peeling Yapmayı İhmal Etmek

Yüzünüzü kaç kere yıkarsanız yıkayın haftada bir defa peeling yapmıyorsanız gözenekleriniz tıkalı kalacaktır.

Peeling, tıkanmış gözenek ve sivilce ve cilt lekesi gibi cilt problemlerine neden olan kir, aşırı yağ ve ölü cilt hücrelerini temizlemenin en iyi yollarından biridir.

Peelingin bir diğer yararı da cilt bakım ürünlerinin cildinize derinlemesine nüfuz etmesine yardımcı olmasıdır.

Gözeneklerinizi küçültmek ve aşırı sebumun oluşması nedeniyle tıkanmayı önlemek için cildiniz kuru ise haftada bir kez, cildiniz yağlı ise haftada iki kez cildinize peeling yapmanız gerekir. Aşırıya kaçmak cildinizdeki yağın azalmasına, soyulup kızarmasına ve tahriş olmasına neden olabilir.

Peeling esnasında hareketleriniz nazik olsun ve cildinizi sertçe ovmayın.

 

 

7. Makyajla Uyumak

Makyaj cildinizi yıpratır ve erken yaşlanma belirtilerinin oluşmasını hızlandırır. Makyaj yapmadan duramıyorsanız ve her zaman makyajınızı temizlemeden uyuyorsanız bu durum kesinlikle gözeneklerinizin tıkanmasına yol açar.

Gün boyunca, yüzünüzdeki makyaj yağları, kirleri, bakteri ve ölü cilt hücrelerini içine çeker. Eğer makyajınızı gün sonunda temizlemezseniz bu pislikler gözeneklerinize yerleşir. Ayrıca makyaj cildinizin nefes almasını (özellikle geceleri) engeller.

Makyajınızla yatmak, göz enfeksiyonları, erken kırışıklıklar, akne oluşumu, kuru cilt, kırık kirpikler ve çatlamış dudaklara sebep olabilir.

Uzun ve yorucu bir günün ardından ne kadar zor olsa da uyumadan önce mutlaka yüzünüzü yıkayın.

 

 

8. Makyajla Egzersiz Yapmak

Spor salonuna giderken veya evde egzersiz yaptığınızda yüzünüzün tamamen temiz ve makyajsız olmasına özen gösterin. Hatta yüzünüze nemlendirici bile sürmeyin.

Terleme, egzersiz yaparken vücudunuzun serin kalmasını sağlayan doğal yöntemdir. Ancak makyajla egzersiz yapmak gözeneklerinizin tıkanmasına, siyah noktalara, cilt tahrişine ve akne oluşumuna neden olabilir.

Aynı zamanda, egzersiz sonrasında daima duş almayı veya en azından yüzünüzü yıkamayı unutmayın. Aksi takdirde terlerken gözeneklerinden akan sebum orada kalır ve gözenekleri tıkar.

 

 

9. Cildinize Uygun Olmayan Güzellik Ürünlerini Kullanmak

Bazı durumlarda, kullandığınız güzellik ürünlerinin gözeneklerinizin tıkanmasına yol açtığını düşünebilirsiniz.

Çoğumuz, cilt türünüz aynı olmasa bile, arkadaşlarınızın veya bir satış elemanının önerdiği güzellik ürünlerini satın alabiliyoruz. Daima cilt türünüze uygun ürünler kullanın.

Aynı zamanda, sadece bulabildiğiniz ürünleri kullanmaktan kaçının. Örneğin, birçok sabun türü sert kimyasallar içerir ve yüzünüzdeki ince, kırılgan cildi kurutabilir. Bu ürünleri satın almadan önce bileşenlerini kontrol edin.

Ek olarak, çok sevdiğiniz su geçirmeyen makyaj büyük olasılıkla daha fazla yağ içerir ve yüzünüzde bir film oluşturur. Gözeneklerinizi tıkayarak akne ve sivilceye neden olabileceğinden dolayı uzun süre su geçirmeyen makyaj kullanmaktan kaçının.

 

 

10. Hatalı Duş Almak

Uzun, sıcak bir duş almak veya saçınızı sık sık yıkamak çok rahatlatıcıdır. Ne yazık ki, bazen kullandığınız vücut temizleme jeli ve saç kremi gözeneklerinizin tıkanması da dahil birçok cilt problemine neden olabilir.

Örneğin, saçınızı yıkadıktan sonra saç kremini sürüp duştan çıkarsanız krem gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu nedenle, duştan çıkmadan önce saçınızı yıkayarak saç kremi temizleyin ve yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkadığınızdan emin olun.

Ayrıca, duş sırasında sıcak su kullanmaktan kaçının, çünkü koruyucu bir bariyer olarak işlev gören doğal yağları cildinizden tamamen temizleyebilirsiniz. Bunun yerine ılık su ile duş almaya dikkat edin. Ilık suyun saçlarınız için de çok iyi olduğunu unutmayın.

 

 

Ek İpuçları

 • Yüzünüzü yıkamak kadar makyaj fırçalarınızı yıkamak da önemlidir.
 • Kirli hava gözeneklerinizi tıkayabilir. Havası kirli yerlerden uzak durun.
 • Küçük şeylerin sizi stres yapmasına izin vermeyin.
 • Cildi tahriş edeceğinden dolayı kuru olarak traş yapmayın.
 • Alkol tüketmeyin
 • Fazla kahve içmeyin.
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

Gözeneklerin tıkanmasına yol açan alışkanlıklar ve dikkat edilmesi gereken hususların anlatıldığı bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.