Cilt Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekeleri, hamilelik döneminde ve çeşitli ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Doğal maskeler yardımı ile bu lekelerden kurtulabilir ve görünürlüklerini azaltabilirsiniz. İşte size tariflerimiz:

1. Güneş lekeleri için

1 çay kaşığı dolusu üzüm sirkesi
1 çay kaşığı kadar taze limon suyu
1 çay kaşığı dolusu su (damıtılmış olması daha faydalıdır)

Bütün bu malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılır ve bu karışım sabah akşam günde iki defa olmak üzere özellikle lekeli bölgelere kompres yapılarak yedirilir. 15 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

2. Sivilce izleri için maske

Domates kürü
1 tane domates
1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Domateslerin kabukları soyularak ince ince doğranır veya rendelenir. Daha sonra limon suyu ve yulaf ezmesi eklenerek blenderden geçirilir ve kıvamı gelince bir kaba konulur. Bu karışım yüzde bulunan lekelerin üzerine ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Maske 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Asidik özelliğinden dolayı ciltte kızarıklık oluşursa bu maske tekrarlanmamalıdır.

3. Doğal peeling maskesi;

Karbonat maskesi
1 tatlı kaşığı karbonat
Bir çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı yoğurt

Karbonat doğal leke açıcı olarak bilinmekte; limon suyu da içeriğindeki asitler nedeniyle ciltte soyucu ve temizleyici bir ol üstlenmektedir. Diş beyazlatma amacıyla da kullanılan karbonat, yoğurt ile birlikte kullanıldığında leke açıcı bir özelliğe sahiptir. Cam bir kaba bütün malzemeler konularak karıştırılır. Asitle birleşen karbonatta biraz kabarma görülmesi normaldir. Malzemeler fazla bekletilmeden cilde ince bir tabaka halinde sürülür. Cildiniz çok fazla gerilmeden 5-10 dakika sonra karışım yüzden ılık bir su ile temizlenmelidir; çünkü asidik özellikten dolayı yüzde çok fazla bekletilen maske tahrişe neden olabilmektedir.

4. Yaşlılık lekeleri için maske

Bir küçük limon suyu
2 yemek kaşığı bal
Yarın çay bardağı yoğurt

Özellikle yaşlılık lekeleri üzerinde etkili olan bu maske dekolte bölgesinin toparlanmasına da yardımcı olmaktadır. Bütün malzemeler cam bir kapta iyice karıştırılır ve lekeli bölgeye masaj yapar gibi sürülüp yedirilir. Bu maske haftada sadece bir kez kullanılmaktadır.

Cilt lekeleri için doğal yöntemler konulu yazı

Cilt lekeleri için doğal yöntemler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.