Ciltte Oluşan Sıyrıklar İçin Ev Tedavileri – 1. Bölüm

Hemen hemen hepimizde zaman zaman sıyrıklar oluşabilir. Sıyrıklar, üst deriden daha derine inmemiş deri yaralanmalarıdır.

Genellikle cildin pürüzlü bir yüzeyle ani teması sonrası oluşan sıyrıklar, derinin en üst tabakasının soyulmasına sebep olurlar. Bazen bu bir böcek ısırması veya alerjik reaksiyon sonucu da olabilir.

Sıyrık olan derinin yıpranmış olduğu gözlenir. Diğer belirtiler de ağrı, şişme, sıvı akıntısı veya bölgede kanama, yanma hissi, hassaslık, kızarıklık ve kaşıntı olabilir. Hafif sıyrıklar yara yapmazlar ancak derin sıyrıklar yara kabuğu oluşturabilirler.

Dizler, dirsekler ve bilekler gibi ince derili ve kemikli bölgeler, daha kalınca derilerin olduğu bölgelere göre sıyrıklara daha yatkındırlar. Yine, çocuklarda sıyrık olma ihtimali yetişkinlere göre daha fazladır.

Tipik deri sıyrıkları, yaranın ciddiyetine bağlı olarak 5 ila 10 gün içerisinde iyileşirler. Sıyrıklar çok yaygın ve ciddi olmayan vakalar olsalar bile enfeksiyonların önüne geçmek için doğru tedavi etmek önemlidir.

Hafif sıyrıkları tedavi etmek için ev reçetelerini uygulayabilirsiniz. Eğer 15 günden uzun süren ve hala şişkin olan derin sıyrık ve yaralarınız var ise, tıbbi tedaviye başvurmalısınız.

Cilt sıyrıkları için en iyi 6 ev tedavisini sıralayalım.

1. Sıyrığı Temizleyin

Bir deri sıyrığını tedaviye başlamanın ilk basamağı bölgeyi temizlemektir. Bu, bölgedeki tüm kir ve kalıntılardan kurtulmayı ve en uygun tedaviyi sağlayacaktır. Ayrıca, enfeksiyonun önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

1. Yara bölgesini antiseptik sabun ve soğuk suyla yıkayın,

2. Temiz bir havluyla özenlice kurulayın,

3. Deriyi nemli tutmak için bölgeye kalın bir tabaka vazelin, herhangi bir antiseptik krem veya nemlendirici losyon uygulayın,

4. Bölgeyi steril bir örtü veya bandajla kapatın,

5. Örtü veya bandajı, günde en az bir kere olacak şekilde sıklıkla değiştirin.

 

2. Aloe Vera

Aloe Vera, iltihabı önleyici, antiseptik (temizleyici) ve cilt-onarıcı özellikleriyle deri sıyrıkları için etkili bir reçetedir. Deriyi nemli tutar ve iyileşmeyi hızlandırır.

1. Taze bir aloe vera yaprağını kesin ve içindeki jeli çıkartın,

2. Sıyrılmış deriye bu jeli doğrudan uygulayın,

3. Jelin derinin üzerinde kalmasına izin verin,

4. Yara iyileşene kadar günde 2 veya 3 kere uygulayın.

Cildinizde oluşan sıyrıkları evde tedavi etme üzerine hazırladığımız yazının 2. bölümü için tıklayınız:

[block]0[/block]

Cilt temizliği ve nemlendirme yaptıktan sonra aloe vera ve bal ile tedavi edebilirsiniz.

Cilt temizliği ve nemlendirme yaptıktan sonra aloe vera ve bal ile tedavi edebilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.