Çin Ve Batıya Özgü Bitkilerle Muhteşem Bir Yüz

Kullanılacak yöntemler: Dıştan içe, İçten dışa

 

Batı ve Çin bitkilerinin cilt bakımında kullanılırken uygulanan yöntemler Dıştan içe ve İçten dışa ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Dıştan içe

– Aktardan kurutulmuş aynısafa çiçeği (tercihen organik) satın alın.

 

– Yumuşatıcı çiçek suyu/toniği için sıcak su dolu her bir fincana 3-4 çiçek koyup demleyin. Soğumasını bekleyin ve çiçekleri süzerek cam bir kapta muhafaza edin. Kullanırken şayet cildiniz kurursa her bir fincan aynısafa suyu için 1 çay kaşığı gliserin katın. Bir haftaya kadar buzdolabında bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

 

– Sıkılaştırıcı çiçek suyu/toniği için organik elma sirkesi dolu olan her bir fincana 5-6 çiçek koyun, karanlık ve serin bir yerde bir hafta bekletin. Bu sirke ve aynısafa suyu karışımından bir çay kaşığı alıp bir fincan saf (veya kaynatılmış) suya katın ve cam bir kaba koyarak buzdolabında iki haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz. Dilerseniz karanlık ve serin bir yerde de bu karışımı muhafaza edebilirsiniz.

 

İçten dışa

– Aktardan inci yasemin çayı, kurutulmuş kırmızı gül tomurcuğu ve kurutulmuş osmantus çiçeği satın alın.

 

– Bir çay kaşığı inci yasemin çayı, bir çay kaşığı kurutulmuş osmanthus çiçeği ve bir tane kırmızı gül tomurcuğunu bir fincan sıcak suya koyun.

 

– Hazırladığınız çayı için ve yayılan kokunun zevkini çıkarın. Meşgul geçen her günün sonunda kendinizi rahatlatmak için düzenli olarak bu karışımı yapın. Yasemin çayının (Çin’de) ilk kullanımı MS 960 yıllarına kadar gitmektedir. İçerdiği kateşinler isimli güçlü antioksidanlar ve antibiyotik etkisi sayesinde ciltteki (akneye sebep olan) iltihaplanmayı önleyici özelliği bulunmaktadır.

 

İpuçları:

İçten dışa yöntemi Geleneksel Çin Tıbbına dayanmaktadır. Çaylar iyileştirici özelliklerinin yanı sıra dengeli bir yaşam için de önemlidir. Çayın tadını çıkarmak olumsuz düşüncelerden sıyrılıp stresten uzaklaşmanızı sağlar. Bu da cildinizi olumsuz etkileyen yapının çözülmesine yardımcı olur.

 

Uyarılar

Su katılmamış aynısafa ve sirke karışımını direkt olarak cildinize sürmeyin (cildinizi yakabilirsiniz).

Aynısafa tüm cilt türlerine uygun olmasına rağmen tüm yüzünüze uygulamadan önce alerji ihtimaline karşı çenenizde deneme yapmalısınız.

Çin bitkileri ile cildinizi hem içten hem de dıştan mükemmelleştirin.

Çin bitkileri ile cildinizi hem içten hem de dıştan mükemmelleştirin.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.