Çocuğunuzda Asla İhmal Etmemeniz Gereken 10 Hastalık Belirtisi

Ebeveyn olarak, çocuklarınızın sağlığı önceliklerinizden biridir. Çocukların bedenleri halen güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturma sürecinde olduğu için sık sık hasta olabiliyorlar ve doktora gitmek rutininizin bir parçası haline geliyor.

Çocuğunuz ciddi veya kötü bir hastalıktan dolayı rahatsızsa, endişeniz kelimeyle tarif edilemeyen çaresizlik duygusu ile bir nebze de olsa anlatılabilir.

Hapşırma, öksürük veya hafif bir ateş gibi küçük sağlık sorunları endişe kaynağı değildir ve çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekmeyebilir. Ancak bazen, hangi işaret ve semptomların doktor çağrısını gerektirdiğini değerlendirmek zordur.

Bu nedenle, daha ciddi bir şey haline gelmeden önce bir doktor tarafından değerlendirilmesi gereken sağlık belirtileri hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

İşte görmezden gelmemeniz gereken 10 çocuk hastalığı belirtisi.

 

 

1. Yüksek ateş

Çocuklar çoğunlukla mide virüsleri ve küçük enfeksiyonlar gibi hastalıklardan dolayı ateşlenebilirler. Ancak yüksek ateş, daha ciddi bir hastalığa veya tedavi gerektiren bir hastalığa işaret edebilir.

3-6 aylık bebeklerde, yüksek ateşin tanımı, 101 Fahrenheit’in üstünde olarak kabul edilir. 6 aydan büyük çocuklar için yüksek ateş genellikle yaklaşık 103 Fahrenheit veya daha yüksek olarak kabul edilir.

Çocuğunuzun ateşi birkaç gün veya daha fazla sürerse, bir doktora danışmalısınız. Ateş, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, muhtemelen antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulacaktır.

Çocuğunuzun şiddetli bir baş ağrısı eşliğinde ateşi yükseliyorsa ya da gözlerini açık tutmakta zorlanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Tıbbi bakım gerektiren ciddi bir hastalık olan menenjit belirtisi olabilir.

Grip ve kulak enfeksiyonları gibi diğer hastalıklar da ateşe neden olabilir. Zamanında teşhis ve tedavi, yüksek ateşten kaynaklı komplikasyonları önler ve hatta ölümü bile önleyebilir.

 

 

2. Aşırı susuzluk

Çocuğunuz aniden özellikle geceleri sık sık susuyor ve içmek için daha fazla su istiyorsa, derhal değerlendirmek üzere çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.

Tip 1 diyabet, 20 yaşın altındaki çocuklarda görülebilir ve aşırı susama onun en önemli belirtilerinden biridir.

BMJ Open’da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmaya göre diyabetli çocuklarda görülen en yaygın belirtiler polidipsiyondur (aşırı susuzluk), ardından poliüri (aşırı idrar yapma), yorgunluk, noktüri (gece idrara çıkma) ve kilo kaybıdır.

 

 

3. Solunum zorluğu

Bebekler zaman zaman hırlar ve inler. Özellikle ateşleri çıktığında hızlı nefes almaları sık görülür. Ancak, hızlı nefes alma çocuğunuzun günlük hayatının bir parçası haline gelirse, artık bir doktora görünme vakti gelmiş demektir.

Nefes alma zorluğu, özellikle oyun oynarken ya da egzersiz yaparken ebeveynlerde endişeye sebep olur. Nefes verme sırasında çocuktan farklı bir ıslık sesi çıkıyorsa, bu, astımın açık bir işareti olabilir. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre 2015 yılında 6,2 milyon çocukta astım olduğu tespit edilmiştir.

Solunum sorunlarına morarmış dudaklar eşlik ediyorsa, bu da bronşitin bir işareti olabilir.

Küçük bir solunum problemi bile çocuğunuzun enerji düzeyini önemli derecede düşürebilir ve onu gerçekten hasta yapabilir. Yani, çocuğunuzun nefes darlığı yaşadığını fark ederseniz hemen bir çocuk doktoruyla görüşün.

 

 

4. Uzun süren karın ağrısı

Çocuklar genellikle karın ağrısından şikayetçidir. Bu bazen gerçektir, bazen de okula gitmemek veya sevmediği bir şeyi yememek için bir bahane!

Bununla birlikte, ağrı şiddetli ise ve çocuğunuz haftada birkaç kez şikayet ediyorsa, sorun ciddiye alınmalıdır.

Ayrıca ağrı sağ alt tarafta ise ve dokunulduğunda kusma, ishal ve hassasiyet hissi eşliğinde oluyorsa sorunu ciddiye alın. Bunlar, muhtemelen acil tıbbi yardıma ihtiyaç gerektiren apandisitin belirtisi olabilir.

 

 

5. İdrar yaparken ağrı

Çocuğunuz idrar yaparken ağrı çekiyorsa, bu, bir şeylerin yolunda olmadığının bir işaretidir. Bunun anlamı, çocuğunuzun üriner sistem enfeksiyonu (UIT) olmasıdır.

International Journal of Pediatrics’de yayınlanan 2012 yılında yapılan bir çalışmada, çocuklarda UIT’nin sık görüldüğü bildirilmektedir. Tekrarlayan veya şiddetli bir ağrı ise, potansiyel olarak böbrek nedbesi oluşturabilirler.

Üriner sistem enfeksiyonu geçiren bebekler, sinirlilik, ateş, kusma ve iştahsızlıık gibi belirtiler gösterebilir. Daha büyük çocuklarda ise işemekte rahatsızlık, iştah artışı, kötü kokulu idrar ve ateş görülür.

İdrar sırasında ağrı, tahriş veya cinsel organların bir tür yaralanması nedeniyle de olabilir. Kızlarda köpük banyoları veya sert sabun kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilecek vulvanın iltihabı olan vulvite bağlı olabilir.

Ne olursa olsun, çocuğunuz idrar yaparken ağrı çekiyorsa ya da idarırını yapamıyorsa, doktora başvurun.

 

 

6. Aşırı yorulma

Çocukların sınırsız enerjisi çocukları hareket halinde tutarken, ebeveynleri de ayakta tutar.

Ancak, çocuğunuz yorgunluk belirtileri gösteriyorsa ya da yeterli dinlenmeden sonra bile genellikle enerjisini alamıyorsa, çocuğunuzla ilgili bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı ve uyku eksikliği gibi aşırı yorgunluğun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler: anemi, emilim bozukluğu, depresyon, kardiyak veya böbrek hastalığı, alerjiler, viral enfeksiyon ve belirli sindirim hastalık türleri, hatta kanser bile olabilir.

Çocuğunuzun yorgunluğunun sebebini bulmak için bir doktora gitmek ve herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığını belirlemek önemlidir.

 

 

7. Aşırı kusma

Büyüyen çocukların kusması yaygın bir durumdur. Çok öksürmekten, ağlamaktan, fazla yemekten veya mide problemlerinden dolayı olabilir.

Ancak çocuğunuz vücudunda az miktarda sıvı tutamazsa dehidrasyona neden olabilir. Dehidrasyonun bazı bulguları: azalmış idrar çıkışı, batık gözler, aşırı uykulu olma, çatlamış dudaklar ve gözyaşları çıkarmadan ağlamaktır. Aşırı dehidrasyon çok ciddi olabilir, ancak IV yoluyla sıvıların yenilenmesi yöntemiyle tedavi edilebilir.

Ayrıca, çocuğunuz kan kusuyorsa, bu durumu asla göz ardı etmeyin ve derhal doktorunuzu arayın.

Buna ek olarak, bir düşmeye kusma, bilinç kaybı veya çocuğunuz eşlik ediyorsa veya çocuğunuzun kafası karışık veya yön değiştirmiş gibi görünüyorsa, ciddi bir kafa travmasının bir işareti olabilir. Bu, bir doktor tarafından değerlendirilmesi gereken başka belirtiler grubudur.

 

 

8. Yüz şişmesi

Yüzün şişmesi, yaşamı tehdit eden aşırı duyarlılıkla ilerleyebilen bir şeye (çoğunlukla gıda alerjileri, zehirli böcek ısırıkları veya sokmaları) güçlü bir alerjik reaksiyonun karakteristik bir işaretidir. Hızlı tanı ve tedavi için tıbbi bakım gerektiren başka bir sağlık konusudur.

Çocuklarda yüz şişmesi, şişkinlik, gerginlik veya çocuğun yüzünün kabarmasını içerir.

Aynı zamanda bir enfeksiyona bağlı olabilir. Radiographics’te yayınlanan 2006 yılı bir çalışmada, enfeksiyondan dolayı yüz şişme nedenleri geneldir ve akıtma işlemi gerektirebilecek altta yatan apse ile ilgili endişeler varsa görüntüleme gerekmektedir.

Diğer olası nedenler, hipotiroidizm (tiroit yetmezliği), kabakulak, nefrotik sendrom, yüz travması ve böcek ısırması veya sokmalardır.

 

 

9. Morarmış dudaklar

Bebeğinizin dudakları bir kase yaban mersini, böğürtlen veya mor renkli şeker yedikten sonra mora dönüşürse, endişelenecek bir şey yoktur. Aşırı soğuk hava koşullarında bile dudaklarda mor bir renk oluşabilir.

Ancak, çocuğunuzun dudakları bilinen bir sebep olmadan mor ise, siyanozun bir işareti olabilir. Siyanoz, kan oksijen eksikliği veya kan dolaşımı eksikliği nedeniyle oluşur.

Mor dudaklar, bir çocukta kalp hastalığı, zatürree, astım veya nefes darlığına neden olan durumlarda da ortaya çıkabilir.

Mor dudakların nedenleri inanılmaz derecede açıktan koyuya kadar değişebildiğinden, semptomları da göz önünde bulundurmak önemlidir ve derhal bir doktora danışmak gerekir.

 

 

10. Şiddetli isilikler

Döküntüler çocuklarda çok yaygındır ve genellikle kaygılanacak bir şey değildir.

Çocuğunuzun vücudunda, ateş, kusma, hırıltılı solunum, yutma, karın ağrısı ya da nefes darlığı gibi diğer belirtiler eşlik eden şiddetli kızarıklıklar fark ederseniz, bir doktora danışmalısınız. Bu, yaşamı tehdit eden bir durum olan bir anafilaktik reaksiyonun bir işareti olabilir.

Çocuğunuzun üzerine baskı uygulandığında beyaza dönüşen, bırakıldığında da kırmızıya dönen bir isiliği varsa, bu isilik tıbbi bir müdahaleye ihtiyacı olan kan zehirlenmesi veya menenjitten kaynaklanıyor olabilir.

Bebeklerde yüksek ateş, dudaklarda morarma, idrar yapmada zorlanma vb. hastalık belirtileri üzerine bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.