Çocuklarda Yüz Boyama Sağlıklı Mıdır?

Çocukların eğlenmesi için, son yıllarda moda olan uygulamalardan biri de yüz boyamadır. Özellikle doğum günü partilerinde ve çeşitli eğlencelerde tercih edilen yüz boyama, pek çok çocuğun hoşuna gitmektedir. Ve çocuklar için yüz boyaması neredeyse bir sektör haline dönüşmüştür. Çocuklar çok eğlendiği ve mutlu olduğu için, anne babalarda bu etkinliği onaylamaktadırlar.

Peki yüz boyası, çocuklar için sağlıklı mıdır? Yoksa çocuklarımızın sağlıklarını tehdit eden bir kimyasal içerir mi?

Çocuklarda yüz boyasının sağlıklı olup olmadığına dair cevabı, kısa bir süre önce Sağlık Bakanlığı verdi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre, yüz boyalarının içinde ağır metal bulundu. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı, yüz boyalarının zararlı olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı, anne ve babaları uyarıyor ve çocukların yüz boyasından uzak tutulması gerektiğini söylüyor.

Çocuklar için kullanılan yüz boyaları, daha çok Çin’den ve Kuzey Kore’den gelmektedir. Bu boyalar içinde, ağır metal (kurşun, nikel, kobalt ve kromiyum) barındırdığı için de piyasadan toplatılmasına karar verilmiştir. Yani kısacası, Sağlık Bakanlığı, çocukların yüzünü boyamak için kullanılan bu maddelere izin vermemektedir.

Peki bu boyalarda tespit edilen ağır metalin, çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Bu boyalar yüze sürülse de, deri tarafından emilmektedir. Ve içinde ağır metal bulunduran bu boyalar, çocukların iç organlarının hasar almasına neden olmaktadır.  Yüz boyaları, cilde işlemek dışında başka yollar aracılığıyla da sağlığa zarar verir. Bunlardan biri de, solunum yoludur. Çünkü çocuklar, yüzlerine sürülen bu boyaları, solunum yolu ile içlerine çekmektedir. Solunum yoluyla çekilen yüz boyası ise ilk önce akciğerlere zarar verir. Akciğerlerin dışında bu yüz boyalarının, böbreklere de zarar verdiği bilinmektedir. Özellikle bu iç organlarından şikayeti olan çocukların, bu boyalardan uzak durması gerekir. Yani astım hastası bir çocuğunuz varsa, kesinlikle yüz boyaması yaptırmasına izin vermemelisiniz. Normalde çocukların akciğerlerini olumsuz etkileyen bu boyalar, sizin çocuğunuz için çok daha zararlı olacaktır.

Çocuklar için yüz boyama, çocuğunuzu ne kadar eğlendirirse eğlensin, ne kadar mutlu ederse etsin, piyasadaki bu kötü boyalardan kesinlikle çocuğunuzu uzak tutmalısınız.

Çocuklar İçin Doğal Yüz Boyama

Çocuk ve cilt sağlığı konulu yazı

Çocuk ve cilt sağlığı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. osman dedi ki:

  işkembeden sallamışsınız. tamam yüz boyaları faydalı bir halt değil de zararları ne hocam onu bir yazsana. dogal cilt için en önemli bilgileri vermesi gereken sitenin editörü sıkmış aklına gelenleri al sana bilgi diye tahmini kırıntılar. ne ediyor bu yüz boyası? kaç yaş grubu çocuklar için riskli? bu yüz boyasının organik olanı yok mu misal? yüz boyası içinde neler var hangi maddeler var ağır metal dediğiniz içerin içinde amonyum nitrat mı var mesela yoksa kurşun mu civa mı ? yoksa üçü birden mi var en riskli olan Arsenik değeri nedir?
  okuyucu salak sanki yersen bizden bu kadar diyorsan
  yemedik hacı abi

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.