Damiana Otunun Faydaları

Damiana otu zamanında Meksika yerlileri ve Maya Hintlileri tarafından afrodizyak olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda enerji arttırma, astım, depresyon, cinsel iktidarsızlık ve regl dönemindeki sorunlar gibi rahatsızlıkları tedavi etmek gibi özellikleri de mevcut.

Damiana aynı zamanda Teksas, Güney Kaliforniya, Meksika ve Amerika’nın merkezinde bulunan bir şarap türüdür. Sağlık alanında kullanılan bu iki türün bilimsel isimleri ise Turnera Aphrodisiaca ve Turnera Diffusa’dır.

Damiana’nın tarihsel süreci ise şu şekilde; zamanında endişe, gerginlik ve mental problemlerin tedavisinde kullanılıyordu. (özellikle cinsellik dolayımından kaynaklanıyorsa.) Bu bitki aynı zamanda vücut için zengin bir tonik kaynağı.

Damiana genel olarak yıllardan beri sindirimi geliştirmede ve kabızlığı yok etmede kullanılıyor, fazla doz aldığında ise yumuşatıcı ve hafifletici bir etkiye sahip.

 

Afrodizyak Olarak Damiana

Güney bölgelerinde cinsel tonik olarak oldukça iyi bilinen Damiana, tüm bitkibilimciler tarafından da oldukça önerilen bir bitki. Aynı zamanda bağırsak bölgesindeki yola girerek genital bölgeye kadar olan yola oksijen sağlımında da etkili bir göreve sahip. Diğer bir özelliği de libido ve tutkuların tavan yapmasında rol oynuyor. Kadınlar da, Damiana genellikle orgazm seviyesine ulaşmayı sağlıyor/kolaylaştırıyor. Fakat hem erkek hem de kadınlar üzerinde ortak özelliği ise şu: afrodizyak ve enerji artımını sağlamak amaçlı tonik kaynağı.

Damiana çifte etkiye sahiptir. Kolaylıkla genital bölgeyi uyararak oksijen salınımında bulunurken uzun süreli kullanımında cinsel performansı oldukça arttırır.

Libido artımında önemli rol oynayan damiana ilk başlarda insanlar üstünde değil, Meksika’da hayvanlar üzerinde denenmişti. Hayvan üzerindeki çalışmalarda, çiftleşme davranışlarında olağanüstü bir artış, ya da iktidarsızlık problemi yaşayan erkek farelerde etkileşim gözlendi. Cinsel gücü yüksek olan farelerde ise hiçbir işe yaramadı.

Damiananın kimyasal bileşenleri oldukça karışık ve tüm bu bileşenler tamamiyle tanımlanamaz özellikteler. Ama makyaj ürünlerinin %0,5 ile %1’inde damiananın bazı bileşenleri kullanılıyor. (Uçucu yağ, flavonoid, gonzalitosin, arbutin, tannin ve damianin.)

Ayrıca özel yağlarda içeriyor (sineol: ilaçlarda ve parfümlerde kullanılan kimyasal madde, cymol ve pinene) siyanogenetik glikositler, timol ve yoğun miktarda fosfor.

Damiananın afrodizyak etkisinin ortaya çıkması için nasıl kullanılması gerektiği hala tam olarak bilinmiyor. İddia edilen bir diğer olguya göre çay olarak içmek düşük miktarda kenevir almak ile aynı sakinleştirici özelliğe sahip.

Başta afrodizyak etkisinin yanı sıra çok sayıda sağlık sorununa iyi gelen damiana otu.

Başta afrodizyak etkisinin yanı sıra çok sayıda sağlık sorununa iyi gelen damiana otu.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.