Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Vücudumuzu bir yere çarptığımızda, düştüğümüzde, maalesef şiddete maruz kaldığımızda, oynarken hatta şakalaşırken bile herhangi bir yerimiz morarabilir. Kısaca vücudumuzun bir yerinin morarması için bir sürü sebep var o halde bu sık karşılaşılan hatta onunla yaşadığımız problemi tamamen ortadan kaldıran veya  en azından etkisini azaltıcı önlemler de olmalı değil mi?

Çözüme  geçmeden  önce morlukların nasıl oluştuğunu anlamak lazım. Bu morluklara hematom denilir. Çarpma sonucu derinin altındaki kılcal damarların kopması ile meydana gelir. Çarpma ile birlikte darbe alan bölge kızarır, şişer. Kanama devam etmekte ise şişlik inmez. Ortalama yarım saat kadar sonra şişme durur ve ağrı var ise geçer.  Ağrı geçtikten sonra morarma başlar. Morarma çarpmanın şiddetine göre renk alır. Sarı, yeşil, açık ve koyu mor gibi. Bir hafta sonunda morluklar yavaş yavaş azalmaya başlar. Cildin hassasiyetine, açık ya da koyu renk oluşuna göre morlukların geçme süresi değişebilir.

Vücudumuzun morarmasını istemiyorsak o bölgeye darbe alır almaz müdahale etmeliyiz. Morlukların tedavisinde doktorunuzun önereceği kremleri kullanmanız daha uygundur. Ancak bu problemle hemen hemen  karşılaşmadığımız gün yok gibidir. Kendimizde eşimizde çocuğumuzda ya da komşumuzda her an rastlayabiliriz her birinde doktora koşamayacağımıza göre evde uygulayacağımız pratik yöntemlerle de bu sorunun etkilerini en aza indirgeyebiliriz.

 

 

Buz yöntemi:

Vücudunuzun herhangi bir yerinden darbe aldığınızda yapacağınız ilk iş o bölgeye buz koymak olmalıdır. Çünkü buz orada tahriş olup kanama yapan kılcal damarları soğutarak kanamanın artmasını engelleyecektir. Buz yöntemini uygularken buzu temiz ve yumuşak bir bezin arasına koyun ve en fazla yirmi dakika ve çok bastırmadan darbe alan bölgeye uygulayın.

 

Malzemeler:

1-Taze ekmek içi

 

Uygulanışı:

Taze ekmek içini ağzınızda iyice çiğneyip hamur kıvamına getirin. Bu hamur haline gelen ekmek içini darbe alan bölgenin üzerine yerleştirin hafifçe bastırın ve orada bırakın, o bölgenin şişmesini engelleyecektir. Morarmasını da en aza indirgeyecektir. Bu uygulama darbe alır almaz yapılmalıdır.

 

 

Et Kompresi (Baskısı)

Malzemeler:

1- Kırmızı et

 

Uygulanışı:

Darbe alan bölgenin büyüklüğüne göre kestiğiniz kırmızı eti darbe alan bölgeye hemen yerleştirin, hiç beklemeyin. Kırmızı et o bölgenin acısını alacak şişmesini ve morarmasını engelleyecektir.Cilt morarması ve doğal öneriler konulu yazı

Cilt morarması ve doğal öneriler konulu yazı


Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız.

En Çok Paylaşılan Yazılarımız

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm – Denenmiştir

Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Cildinizdeki Çizikler Ve Yara İzlerinden Kurtulun

Kendinizi Kusturmanın Yolları

Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz Temizleyici 7 Peeling Yöntemi

Evde Doğal Cilt Beyazlatma Kremi Yapımı

Bir Gecede Cildinizdeki Ölü Deriden Kurtulun

Ağrılı Sivilceleriniz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir? (15 Madde)

Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Doğal Çözümler

Sivilceler Nasıl Patlatılır

 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Worse dedi ki:

  Bacağımda darbe sonucu bere oluştu. Ağrının yarım saat sonra geçeceği yazıyor ama ağrı yarım saat sonra bitmedi ve devam etti. Bu gibi bereler ciddi sorunlar yaratır mı?

  • doğal dedi ki:

   Aldığınız darbenin sertliğine göre ağrı süresi de uzayabilir. Ağrınızda azalma olmazsa doktora muayene olarak uygun tedavi yöntemleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

soru sorun
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.