Depresyona Ne İyi Gelir, Depresyon Belirtileri?

Depresyon kişinin kendini ruhsal olarak çöküntü haline sokmasıdır. Yaşanılan üzüntü veya acıların atlatılamaması üzerine ortaya çıkan depresyon, uzun vadede devam ettiğinde kişinin tüm yaşamını etkisi altına alacaktır. Üzüntülü dönemin uzaması veya sebepsiz yere meydana gelmesi durumunda da mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Kişinin ruhsal durumunu tamamen değiştiren bu hastalık tespit ve tedavi edilmediğinde ömür boyu devam edebilir.

Depresyon karakterize bir hastalık olduğu için her bireyde farklı koşullarda meydana gelebilir. Bazılarında ortada hiçbir neden yokken başlar, bazısında geçirilen ağır bir olay yüzünden devamlı veya ara ara ataklar şeklinde ortaya çıkar. Tıpkı ortaya çıkma şekillerinde görülen farklılıklar gibi depresyon halleri de kişiden kişiye değişir. Örneğin kimisi ağır nöbetler geçirip, iş yapamaz hale gelirken; kimisi de normal hayatına devam eder fakat sürekli mutsuz ve bitkin hisseder. İlk halde ilaç tedavisi ve uzman kontrolü kesin gerekli olmakla birlikte, ikici hal sinsice ilerleyeceğinden çoğu kez depresyonda olunduğunun fark edilmemesine sebep olur.

 

Depresyonun Belirtileri

Depresyonun belirtileri ise aşağı yukarı her bireyde aynıdır;

 • yaşama sevincinin kalmaması,
 • kendini değersiz hissetme,
 • çaresizlik duygusunun baskınlaşması,
 • yalnız kalma isteği,
 • cinsel isteksizlik,
 • beslenmede aşırılık (fazla yeme, az yeme),
 • uyku düzeninde bozulma,
 • ölme isteği ile yaşama ya da intihara meyletme

gibi durumlar depresyonun belirtilerinden bazılarıdır. Bu belirtilerin hepsinin var olması ya da birinin var olması depresyonda olduğunuzu kanıtlamaz. Ancak bu belirtiler ağırlıklı olarak hissediliyor ve sürekli depresif moddan kurtulamıyorsanız mutlaka bir psikiyatr ile görüşmelisiniz.

 

 

Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyon tedavisine başlandığı evre de sizde kendinize besinler aracılığı ile destek olabilirsiniz. Balık, meyve ve sebzeler, B ve E vitamini içeren besinler depresyon tedavisi sırasında destek amaçlı bolca tüketilebilir. Bu besinler depresyon belirtilerinin hafiflemesine destek olacaktır. Bunun yanında tedavi sürecinde fazla tüketmekten kaçınmanız gereken besinler de mevcuttur. Bunlar aşırı sodyum, şekerli yiyecekler ve aşırı alkoldür. Kan hareketliliğinde ani değişimlere neden olan bu gıdalar depresyon tedavisi sırasında önlenmeye çalışılan ani ruh hali değişimlerine sebep olacaktır. Bu nedenle de ya minimum tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.

Depresyon nedir, depresyon belirtileri ve depresyona iyi gelen besinler üzerine bilgilendirme yazısı.

Depresyon nedir, depresyon belirtileri ve depresyona iyi gelen besinler üzerine bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.