Deve Dikeni Mucizesi

Deve dikeni karaciğer koruması olarak muazzam bir ‘’ilaçtır’’ ve eşi benzeri yoktur. Hatta, Amanita mantarlarından zehirlenme durumunda, ki bu karaciğerinizi mahveder, panzehiri sadece deve dikenidir. O kadar büyük bir etkiye sahiptir ki herhangi tıbbi başka bir ilaç bile onun yerini alamaz. Bu bitki türü bir ya da iki yıl yaşayan bitkilerdir ve Asteraceae bitki ailesine mensuptur.

 

 

Deve Dikeni Bitkisinin Faydaları

Deve dikeni, vücuda detoks etkisi yaratır ve bu bakımdan diğer sentetik kimyasallara benzerler. (Parasetamol, alkol, metal ve radyasyon gibi.)

Deve dikeninin faydaları 1986 yılında bir karaciğer rahatsızlığı tedavisinde bulgulandı ve sonraları hepatit, siroz, karaciğer zehirlenmesi ve viral hepatit tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda alınan kimyasal ilaçların karaciğere verdiği zararlardan da koruduğu belirlendi. (parasetamol, hap olmayan, damardan alınan ağrı kesiciler gibi.)

 

 

Hücreleri Onarır ve Hücre Gelişimini Destekler

Karaciğeri asıl koruyan deve dikeninin içerisinde bulunan silymarin maddesidir. Bu madde, karaciğer hücrelerinin alkol ya da diğer zehirli maddelerden oldukça zarar görmüş karaciğer hücrelerinin onarımına protein sentezleyerek yardımcı olur. Karaciğer hücrelerinin tedavisinden ayrı olarak, aynı zamanda bazı toksin içerikli maddelerinde karaciğere girmesini engeller. Silymarin ayrıca hücre gelişimine de yardımcı olur. Hepatit ya da herhangi bir vücutta biriken iltihabın azaltır ve iltihaplı hücrelere antioksidan etkisi göstererek onları yeniler. Antioksidanlar vücut hücrelerinin kimyasal bir süreçten geçerken koruyan maddelerdir fakat deve dikeninin oranı tam olarak antioksidan oranı bilinmez. (tamamiyle saf ve doğal ürünler barındırır. Deve dikeni doğal olarak %70-80 oranında Silymarin içerir.) (ve silymarin dışındaki diğer maddeler ise büyük bir uyumla çalışırlar.)

Bu bitki aynı zamanda adrenalin bozukluklarına ve bağırsak iltihaplarının tedavisine de yardımcı olur.

 

 

Alkol Kaynaklı Karaciğer Rahatsızlıkları

U.S. Agency for Healthcare Research and Quality’nin yapmış olduğu 16 bilimsel araştırma sonucun da deve dikeninin çeşitli karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği bulgulandı. Avrupa standartlarına göre aslında oldukça fazla kullanılan deve dikeni, araştırmalar sırasında az katılımcı, karaciğer rahatsızlıklarının çok çeşitli olması, hangi dozda alınıp alınmayacağını bilmemek gibi bilim adamlarının bu tarz problemleri nedeniyle, sonuçlar pekte istenildiği gibi olmadı. Ama, 5 ila 7 çalışma sonucunda deve dikeni alkolik karaciğer rahatsızlığının tedavisinde kullanılabileceği bulgulandı. Her ne kadar bu bitki bu hastalık için hafif görünse de etkisi ve uygulanış biçimi sayesinde sorunu kökten çözdü. Fakat deve dikeni, halk arasında oldukça bilinen bir karaciğer rahatsızlığına, yani siroza, çok fazla etkisi bulunmadığı ortaya çıktı (bu çalışmalar sayesinde.) Siroz, bilindiği kadarıyla tehlikeli ve oldukça zararlı ve geri dönüşü olmayan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir ve karaciğer rahatsızlıklarının en son safhası olarak bilinmektedir.

 

 

Viral Hepatit

Deve dikeninin neredeyse bütün hepatit çeşitlerinin tedavisinde kullanılırken, viral hepatitte kullanıldığında sonuçları çok kesin ve net bir çözüme ulaşmadı. Bazı gelişme gösteren bulgular karaciğer enzimlerinin aktivitesinde bir gelişme kaydetti ancak diğer bulgular ise yararları tamamiyle önledi ve hiçbir çalışmada deve dikeni ile interferonu (bağışıklık sistemi cevabını artıran bir madde) ya da herhangi başka bir ilacı/bitkiyi karaciğer tedavisi için karşılaştırmasını yapmadı.

 

 

Kanser

İlk labaratuvar çalışmalarında ayrıca deve dikeni içerisinde bulunan aktif maddelerin kanserin tedavisinde kullanılabileceğini vurguladılar. Bu aktif maddelerden bir tanesi silymarin adıyla biliniyordu ve güçlü antioksidan etkisiyle prostat, meme ve rahim kanserinin ilerlemesini önlediği saptanmıştı. Daha sonraki araştırmalarda ise deve dikeninin gerçekten kanser hücrelerinin tedavisi için etkili olup olmadığı araştırılarak insan sağlığı için güvenli olup olmadığına da bu araştırmalar sırasında bakıldı.

 

 

Yüksek Kolesterol

Hayvanlar üstünde yapılan bir araştırmada silymarinin (deve dikeni içerisinde yer alan aktif bir madde) kimyasal bir ilaç gibi tepkimeye girerek yüksek kolestrolü düşürdüğüne ve buna ek olarak iyi kolestrol diye nitelendirilen HDL kolestrolünü de yükselterek vücut dengesini sağladığına kanaat getirilmiştir. İlerideki çalışmalarda, daha önceki çalışmaları destekler nitelikte olmuşlardır.

Karaciğer rahatsızlıkları, kanser, yüksek kolestrol ve daha bir çok hastalığa karşı etkili olan deve dikeni bitkisi.

Karaciğer rahatsızlıkları, kanser, yüksek kolestrol ve daha bir çok hastalığa karşı etkili olan deve dikeni bitkisi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.