Diş Eti Sorunlarınıza Son

Eğer dişlerimizi düzgün temizlemezsek yediklerimiz, içtiklerimiz dişlerimizin arasında birikir ve orada zamanla bakteri üretir. Bu bakterilere plak adı da verilir. Bu plaklar zamanla daha da sertleşerek diş taşlarını oluşturur. Diş taşları dişin diş etinden itibaren diş köküne kadar yerleşir ve çoğu zaman siyah renktedir. Diş plağı ve diş taşları hem görsel açıdan ciddi bir problemdir hem de sağlık açısından.  Çünkü zamanla önce diş etini iltihaplandırırlar sonra da dişin çürümesine sebep olurlar. İlerleyen zamanda sürekli ağrılarla dolu kalitesiz bir hayat sizi bekler. Son çare çürüyen dişinizi çektirmek zorunda kalırsınız. Belki diş ağrısından kurtulursunuz ama bu sefer de dişinizi yaptırmak zorunda kalırsınız ki bu hem uzunca bir zaman gerektirir hem de yaptıracağınız dişin kalitesine göre maliyetlidir.

Sağlıklı diş eti pembe renkte olmalıdır. Diş etiniz sağlığını yitirdi ise ilkönce kanama belirtileri ortaya çıkar. Ardından diş etinizin rengi değişmeye başlar. Ağız kokusu da onu takip eder eger diş eti iltihabınız varsa diş etiniz koyu renk alır ve şişer, kızarır, diş etiniz köke doğru çekilir diş hassasiyetiniz artar, diş fırçalamak soğuk sıcak gıdalar tüketmek azap halini alır.

Genetik faktörler, sigara, hormonal bozukluklar, dişleri sıkmak farkında olmadan ya da olarak dişleri gıcırdatmak, kullanılan ilaçlar, stres, şeker gibi hastalıklar, iyi yapılmamış kanal tedavileri ve dişler, yetersiz ve kötü beslenme diş eti sağlığınızı etkileyen başlıca sebeplerdendir.

Diş etlerinizin çekilmesini engellemek, iltihap oluşumunu önlemek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit ve masrafsız bir iş. Kekik hem bu sıkıntının birebir ilacı hem de her yerden temin etmeniz mümkün.

MALZEMELER:

1- Kekik

2- Su

HAZIRLANIŞI:

Bir tutam kekiği (dağ kekiği daha makbuldür) bir bardak kaynayan suyun içerisine atın beş altı dakika kaynatın. Ilımaya bırakın. Ilıdıktan sonra bu suyu süzerek alın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir yudum kekik suyu ile tekrar fırçalayın ve tükürün normal vakitte yutmanızda bir sakınca yoktur. Bu işleme her fırçalamadan sonra devam edin kısa bir süre sonra diş eti iltihaplarınızdan ve diş eti çekilmelerinizden kurtulmuş olacaksınız.

Diş eti problemleri ve tedavi önerileri

Diş eti problemleri ve tedavi önerileri

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.