Dişlerinizi Fırçalamanın Doğru Yolunu Öğrenin

Çoğumuz, dişlerimize hak ettikleri dikkati vermekte başarısız oluyoruz!

İnsanlar ağız hijyenine ve sağlığına yeterince önem vermediğinde kötü ağız sağlığı, plak birikmesi, çürükler, diş eti tahrişi ve mine bozulması gibi sorunlarla karşılaşabilir. Aslında, kötü ağız sağlığı dünyadaki genel bir sorundur.

Kötü bir ağız hijyeni sadece ağızdaki sorunlarla ilgili değildir. Aslında, diyabet, kalp hastalığı, inme, erken doğum ve diğer büyük rahatsızlıklar gibi ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Bunun yanında, gülümsemenizi etkileyebilir; bu, hayatınızdaki görünüşünüz, özgüveniniz, ilişkileriniz ve başarılarınız için büyük önem taşır.

Ağız sağlığına gelince, dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak en önemli öğedir. Fakat ne yazık ki, birçok insan dişlerini doğru şekilde veya doğru sürede fırçalamıyor.

Aşağıdakiler, diş fırçalamanın farklı unsurlarıdır ve bunları aklınızda bulundurmanız gerekir.

 

 

Uygun süre ve sıklık

Günde iki kere, başta sabah olmak üzere, geceleri yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız.

Evidence-Based Dentistry’de yayınlanan 2016 çalışması, dişlerinizin günde iki defadan az fırçalanmasının diş çürümesi riskini artırdığını bildirdi. Bu etki, diş macunundaki florürün varlığından bağımsızdır.

 

 

Doğru diş fırçası

Piyasada farklı tür ve boyutlarda diş fırçaları mevcuttur. Çok büyük veya çok küçük olmayan bir diş fırçası seçmelisiniz. Elinize rahatça sığmalı ve tüm dişlerinize, özellikle de arkadaki dişlere kolayca ulaşacak kadar küçük bir başlığa sahip olmalıdır.

Bir diğer önemli nokta, kılların yumuşak olmasıdır.

Manuel veya elektrikli bir diş fırçası seçebilirsiniz. Elektrikli bir diş fırçası bazıları için daha iyi bir seçenek olabilir çünkü çoğu zamanlayıcılıdır, böylece fırça belirli bir süre otomatik olarak çalışır.

Macar gazetesi Fogorvosi Szemle’de yayınlanan 2016 tarihli bir çalışma, elektronik bir diş fırçasının standart manuel fırçalardan daha iyi plak bozma gücü sağladığını bildirmektedir.

Manuel bir diş fırçasının kılları esneklik ve etkililiklerini kaybederek zamanla aşınır. Bu nedenle, diş fırçasını her üç ila dört ayda bir, kıllar sönüp şekillerini kaybetmeye başlar başlamaz değiştirin.

 

 

Doğru diş macunu

Doğru diş fırçasına kavuştuğunuzda odağınız, kullanmanız gereken diş macunu türüne doğru değişmelidir.

Florüre yoğunlaşan doğru bir macun kullanın. Diş minesini güçlendirmenin yanı sıra plakların çıkarılmasına yardımcı olur.

Diş macunu alırken, milyonda en az 1,350 parça (ppm) florür içeren bir diş macunu arayın. Ancak, 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Florürün yanında, kaliteli bir diş macunu, diş hassasiyetini arttırmak, dişleri beyazlatmak veya diş eti iltihabını ya da tartar oluşumunu azaltmak için aktif bileşenler içerir.

Ne olursa olsun, diş macunu yutulmamalıdır, çünkü fazla yutulması ciddi sağlık sonuçlarına neden olabilir.

 

 

Diş ipi

Diş ipi kullanmak diş fırçalamak kadar önemlidir, çünkü sadece bir diş fırçası ve diş macunu dişleriniz için yeterli değildir.

Diş ipi ile dişleri temizlemek, dişler arasındaki sıkışan plak, bakteri ve gıda parçacıklarını temizler. Diş fırçanız dişlerinizin bir kısmına erişemez, ancak diş ipi onlara ulaşmayı başarabilir.

Günde bir kez diş ipi kullanmalısınız. Oral Health & Preventive Dentistry’de (Ağız Sağlığı ve Koruyucu Diş Hekimliği) yayınlanan 2015 çalışmada, diş ipi kullanımının ardından diş fırçalamanın istatistiksel olarak önemli ilerlemeler sağladığı ve plak oluşumunu engellediği belirtilmiştir.

 

 

Kaliteli ağız gargarası

Gargara, ağızda bulunan zararlı bakterilerden kurtularak plak, diş eti iltihabı, ağız kokusu ve diş çürümelerini azaltmaya veya kontrol etmeye yardımcı olabilir.

The Academy of General Dentistry’de (Genel Diş Hekimliği Akademisi) yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, düzenli diş fırçalamanın yanı sıra mikropları öldüren bir gargara kullanmanın plak ve diş eti iltihabını önemli ölçüde azaltabileceğini ve tek başına fırçalamaktan daha fazla etkili olduğunu ortaya koyuyor.

ADA’ya göre, diş hekimi tarafından yönlendirilmedikçe, 6 yaşından küçük çocuklar gargara kullanmamalıdır.

 

 

Doğru fırçalamak için adımlar

Doğru diş fırçasını, diş macununu, diş ipini ve gargarayı kaptıktan sonra, diş fırçalama tekniğinizi mükemmelleştirmenin zamanı geldi. İşte diş fırçalamanın doğru adımları.

Adım 1. Diş fırçanızı ıslatın ve üstüne yalnızca bezelye boyutunda bir diş macunu sıkın.

Adım 2. Diş fırçanızın başını dişlerinize karşı yerleştirin, ardından diş eti çizgisine karşı 45 derecelik açıyla eğin.

Adım 3. Üst ve alt çenenizin her bir dişinin dış yüzeylerini hafifçe fırçalardan diş çizgisine doğru açılı tutarak ve diş fırçasını küçük dairesel hareketlerle hareket ettirerek tutun. Her noktayı yaklaşık 12 ila 15 saniye boyunca fırçalayın.

Adım 4. Tüm dişlerinizin iç yüzeylerini fırçalamak için aynı tekniği kullanın.

Adım 5. Dişlerin uç yüzeylerini fırçalayın.

Adım 6. Ön dişlerin iç yüzeyini temizleyin, fırçayı dikey olarak eğin ve birkaç yukarı-aşağı vuruş yapın.

Adım 7. Son olarak dilinizi fırçalayın. Dil yüzeyinizde biriken bakterileri kaldırmak kötü kokuya karşı savaşmanıza yardımcı olur.

Adım 8. Fırçaladıktan sonra, fazla diş macununu tükürüp ağzınızı ve dişlerinizi normal su ile durulayın.

Adım 9. Diş ipini, dişlerinizin ve diş etlerinizin arasındaki bölgeye girecek şekilde, diş arasındaki diş ipini kaydırarak gıdalarla plağı çıkarın. Normal su ile tekrar durulayın. (İple temizleme, fırçalama işleminden önce yapılabilir.)

Adım 10. Son olarak, gargara kullanmanın zamanı geldi. Birkaç çorba kaşığı ağız çalkalama suyunu, tükürmeden önce ağzınızda çalkalayın.

Diş fırçalamayı tamamladıktan sonra, diş fırçasını bakterilerden arındırmak için akan suyun altında birkaç saniye boyunca durulayın. Tamamen durulamazsanız, bir dahaki sefere kullandığınızda ağzınıza daha çok bakteri alırsınız. Durulamanın yanı sıra diş fırçasını, bakterilerin gelişmesini önlemek için kolayca kuruyabileceği bir yerde tutun.

Artık uygun diş fırçalama tekniğini bildiğinize göre, her gün küçük bir uygulama, ağzınızı ferah hissettirmeye yardımcı olacaktır. Aslında, genel ağız sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biridir.

 

 

Ek İpuçları

· Dişlerinizi çok sert fırçalamayın; bu, diş etlerine zarar verebilir.

· Ne olursa olsun, diş fırçanızı başkalarıyla paylaşmayın.

· Diş fırçalamayı atlamayın, çünkü bakterilerin büyümesi nedeniyle nefes kokusuna neden olabilir.

· Diş macunu veya gargara yutmayın.

· Sıkışan gıdaları dişlerinizden çıkarmak için kürdan kullanmayın, çünkü dişetinize zarar verebilir ve bu da bir enfeksiyona neden olabilir.

· Soda, şarap veya asitli içecekleri içtikten sonra, dişlerinizi fırçalamadan önce en az 30 dakika bekleyin.

· Her yemekten sonra sıkışmış yiyecek parçalarını gevşetmek için ağzınızı suyla çalkalayın.

· Doğru bir ağız muayenesi için en az altı ayda bir diş hekimini ziyaret edin.

Diş fırçası, diş ipi ve ağız gargarasının kullanımı ve faydaları üzerine bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.