Doğal Akne Maskeleri

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler, genetik faktörlere, çeşitli hastalıklara, hormonal değişikliklere ve kullandığınız ilaçlara bağlı olarak da oluşabilmektedir. Akne olarak da ifade edilen sivilceler, gözeneklerin içinde biriken kirlerin ev bakterilerin zamanla orada iltihaplanması ile oluşmaktadır. Yayılım gösterme özelliği nedeniyle yüzünüzde veya vücudunuz herhangi bir bölümünde rastladığınız aknelere temizliğinize dikkat etmez ve ellerinizle dokunursanız farklı bölgelere de sıçrayabilmektedir. Aknelerinizden doğal yöntemlerle de kurtulabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz tarifler şu şekilde:

Limon ve aspirin maskesi
3-4 adet aspirin
1 adet limon
Karbonat
Bir çay kaşığı bal
3 adet aspirini bir bardağın altı ile iyice ezerek bir kaba boşaltın. Daha sonra bu kaba, 3 aspirin için 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Yani 6 adet aspirin kullanmışsanız ekleyeceğiniz limon suyu 2 yemek kaşığı olacaktır. Tek başına da sivilcelere etki eden bu karışıma eğer kuru bir cilt yapınız varsa, bir çay kaşığı bal ve tercihe göre badem yağı veya zeytin yağı koyabilirsiniz. Hazırladığınız malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra sivilceli bölgeye bu karışımdan sürün. Bir müddet bekledikten sonra maske iyice kuruduktan sonra karışımı yüzünüzden karbonatlı suya batırılmış bir pamuk veya bez yardımı ile silin. Burada karbonat, yüzün maskeden tamamen arınmasını ve temizlenmesini sağlar. Limonun içindeki asitler ve aspirindeki iyileştirme özelliği sayesinde maske zamanla cildinizdeki sivilceleri kurutacaktır. Bu maskeyi haftada bir gün kullanabilirsiniz.

Çilek maskesi
Yarım su bardağı taze çilek (Çileğin taze olması önemlidir. Dondurulmuş ürün kullanılmamalıdır)
Bir çay bardağı yoğurt
Yoğurt ve çilek eğer buzdolabından alınmışsa oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir. Daha sonra bu iki malzeme bir çatal yardımı ile iyice ezilir ve karıştırılır. Çilek ve yoğurdun püre haline gelmesi ve birbirine iyice nüfuz etmesi gerekmektedir. Oluşan karışım bir müddet dinlendirildikten sonra problemli bölgeye sürülür ve 10 dakika bekletilerek ılık bir su ile yıkanır. Çilekte bulunan doğal asitler sivilcelerin kurutulması için kullanılırken, yine yoğurt da hem beyazlatıcı hem de temizleyici bir etkiye sahiptir. Çilekteki asit piyasada bulunan akne ilaçlarının da içeriğini oluşturmaktadır.

Doğal akne maskesi konulu yazı

Doğal akne maskesi konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.