Doğal Geniz Açıcı

Geniz tıkanıklığı problemi kişinin uyku kalitesinden yaşam tarzına birçok alanda olumsuz etkiye sahip, zamanla sağlığı da bozarak daha huzursuz bir hayat sürmenize neden olan, oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Geniz tıkanıklığı olan kişilerde ağızdan solunum yapıldığı için bronşit, farenjit ve boğaz enfeksiyonları da sıklıkla gözlemlenir. Geniz tıkanıklığı yüzünden horlama çokça görülmekle birlikte bazı kişilerde ise ses telleri zarar görür, ses kısıklığı meydana gelir, akciğer hastalıkları ortaya çıkar. Yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan bu durumdan doğal ve evde hazırlayabileceğiniz, yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Geniz tıkanıklığını çözmek için bol bol baharat ve özellikle karabiber tüketmeniz gerekir. Baharatların içindeki maddeler boğazın açılmasını, yine o bölgeyi tahriş eden maddelerin uzaklaştırılmasını sağlarken, burun akıntısına sebep olduğu için tıkanıklık yok olmaktadır. Karabiber geniz tıkanıklığı olan kişilerin çokça kullandığı bir besin maddesi olmuştur.

Yine geniz açıcı yöntemlerden birisi de oldukça kolay olan buhar banyosudur. Buhar tıkanmış boğazı yumuşatırken, mukusu kırarak akmasını sağlar; böylece rahatlamış olursunuz. Buhardan faydalanmak için duş alabilir ya da sıcak bir çorbayı yavaş yavaş içebilirsiniz. Bunların dışında sıcak su ile yıkanmış bir havluyu yüzünüzün üzerine koyup birkaç dakika bekleyebilirsiniz.

Uzmanların geniz tıkanıklığı konusunda yaptıkları açıklamalara göre günde belirli oranlarda çinko alan kişilerin sinüsleri rahatlayıp genizleri açılmaktadır.

Piyasada satılan mentollü spreylerin yerine doğal bir yöntem olarak soğan ve sarımsak kullanabilirsiniz. Çünkü soğan kokusu burun içindeki hücreleri rahatsız ederek, burnun akmasına ve genzin açılmasına neden olur.

Yine doğal ama oldukça etkili bir yöntem ise evde kendinizin hazırlayacağı soda ve tuz içeren bir solüsyondur. Dörtte bir çay kaşığı kadar sodayı, aynı oranda tuzu ve 23 miligramlık bir suyu damlalık içine koyup bu karışımı düzenli, olarak burnunuzun içine sıkabilirsiniz. Piyasada hazır olarak satılan solüsyonlarla aynı etkide olduğunu göreceksiniz.

Yine geniz tıkanıklığı için aromaterapi yöntemleri de oldukça etkili olabilmektedir. Uzmanlara göre ister buhar banyosu isterseniz de farklı bir yöntem uygulayın bu karışımlara aromaterapi özelliği gösteren malzemelerin eklenmesi gerekir. Mesela okaliptüs yağı oldukça faydalı olup genzi açma özelliği de bulunmaktadır.

Doğal geniz açıcı ile ilgili yöntemler.

Doğal geniz açıcı ile ilgili yöntemler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.