Doğal Makyaj Malzemeleri – 3

Daha önceki yazılarımızda ruj ve saç boyasının hazırlanması ile ilgili birkaç tane yazı yayınlamıştık. Bu yazımızda ise doğal fondöten, allık, göz farı, rimel ve eye liner hazırlanmasına dair doğal ve ev ortamında daha sağlıklı, kendi imkanlarınız ile hazırlayabileceğiniz bakım ürünlerine değineceğiz. Günümüz şartlarında en büyük trend; bakımlı bir görünüme sahip olmaktır. Bakım sadece bayanlara hususi bir mevzu değildir ve bugün erkeklerde bakım konusunda daha detaycı olmaktadırlar ve beyler kullandıkları ürün çeşitliliğini artırmış bulunmaktadırlar. Buna rağmen kişisel bakım denilince ilk akla gelen grup gene bayanlar olmaktadır ve maalesef hem bakımlı olmak hem de evlerinin ekonomik sorumluluğunu omuzlarında hissetmeleri nedeni ile büyük risk altında olmaktadırlar. Saydığımız nedenlerden dolayı makalemizde sevgili bayanlara bir derece faydalı olabilme ümidi ile bazı bakım ürünlerini ele alacağız.

Bakım ürünlerinin çeşitli olması ve bir ürünün sadece spesifik bir hedefe yönelik olmasının bazı dez avantajları vardır. Hedeften maksat; kullanılan rujun sadece dudak için olması, allığın yanaklar için olması gibidir. Ürün çeşitliliği ve ekonomi unsuru göz önüne alındığında marketlerde çok çeşitliliği olan listeler ve reyonlar karşımıza çıkmaktadır. Ama maalesef çoğu zaman kullanılan bu bakım ürünlerinin içeriğine dikkat edilmemekte ve cildimize bakım yaparken onu deforme ediyor olabilmekteyiz. Özellikle genç bayanlar ve gelir seviyesi çok yüksek olmayan aileler mecburen kullandıkları ürünlerden dolayı aldıkları zarar kolay kolay telafi edilemeyecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Bakımın alt kümesi olan makyaj ise belki de bu alanın en önemli kısmıdır. Makyaj için kullanılan kozmetik ürünlerin bilinçsiz kullanımının ne sonuçlara yol açabileceği sitemizde ilgili başlıkla yayınlanmış makalelerde detaylı olarak yer verilmiştir. Bu nedenle gözenekleri kapatmayan, cildi besleyici nitelikte ve atmosferin zararlı etkilerinden koruyacak ürünlerin kullanımı bakım yapma mantığı ile daha uyumlu olsa gerek. Bu mantıkla kullanılacak en doğru ürünler ise tabii ki doğal bakım ürünleridir. Doğal bakım ürünlerinin fabrikasyon olarak üretimi vardır. Fakat bu tarz üretilen doğal ürünlerinin çok pahalı olması özellikle bayanları kimyevi ve kalitesiz ürünlere itmektedir. Çünkü bayanlarımızın sahip oldukları şefkat duygusu onları aile bütçelerini koruma ve bu doğrultuda harcamalarını minimum seviyede tutma çabasına sokar.

Peki, istediğiniz özellikte doğal ürünleri marketten gidip satın alabileceğiniz süre zarfında evde, kendiniz, çok daha düşük maliyet ile hazırlayabilseniz ne kadar hoş olur değil mi? İşte bu yazımızda bu tarz ürünlerden yukarıda sayılanların hazırlanışına değinilecektir.

Fondöten Ve Evde Doğal Olarak Hazırlanışı;

Makyajın tamamlayıcısı olarak nitelendirilen fondöten kullanılan ruj ve göz çevresi renklendiricilerinin cilt tonu ile uyumlu hale getirilmesi için kullanılır. Diğer bakım ürünleri gibi kullanacağınız fondöteninizi dahi evde üretebilirsiz. Bunu için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; cilt tonunuzu bilmeniz ve rengi tutturmanızdır.
Gerekli malzemeler; mısır nişastası, tarçın (iyice öğütülmüş), kakao, ihtiyaç halinde uçucu bir yağ ya da alkol
Hazırlanışı;
Çok basit hazırlanışı vardır. Nişastayı bir kaba koyun ve içerisine kakao ve tarçını cilt renginizi yakaladığınızı düşünene kadar ekleyin. Kakaoyu mümkün mertebe az kullanın. Karışımı ağzı kapalı cam bir kapta daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Karışımı daha macunsu bir hale getirmek için uçucu doğal yağlardan kullanabilir ya da alkol kullanabilirsiniz. Hazırladığınız doğal fondöteni yüzünüze fırça ile sürebilirsiniz.

Alık ve evde doğal allık hazırlanışı;

Allık beyaz cilt üzerine daha sağlıklı görünmek için sürülen pembe ve tonları ile cildin renklendirme işlemidir. Yanaklara daha çok uygulanan bu makyaj ürününü de hazırlamak çok kolaydır.
Gerekli malzemeler; mısır nişastası, kakao, tarçın pancar kökü, ebegümeci çiçeği
Hazırlanışı;
Fondöten de olduğu gibi nişasta yerine tarçın ve kakaoyu ekleyerek hazırlanır. Önemli olan tek fark ise burada kakao daha fazla kullanılmalıdır. Cildinizin doğası gereği kullanacağınız allık için bronz bir görünüm ihtiyacı doğabilir. Bu noktada kullanmanız gereken doğal ürün ise öğütülüp toz formu verilmiş pancar köküdür. Ebegümeci ise size allıkta pembemsi bir renk yakalamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için ise kurutulmuş ebegümeci çiçeğini öğütmeniz ve karışıma karıştırmanız gerekmektedir.

Göz Farı ve evde doğal hazırlanışı

Göz ve çevresi çok hassas bir yapıdadır. Bu nedenle diğer bölgelere nazaran buralarda kullanılacak olan bakım ürünlerinin doğal olması daha ziyade önem arz etmektedir. çoğu bakım usulünde yada daha spesifik bir terim kullanmak gerekirse çoğu makyaj metotlarında göz ön plana çıkarılmakta yada buna gayret edilmektedir. Göz çevresi kasları yüzün diğer bölgelerine göre daha yoğun çalışmakta ve içerisinde olunan ruh haline göre şekillenebilmektedir. Birkaç santimetrekarelik alan insanı tüm insanlarda ayırıcı bir farikaya sahiptir. Mucizevî bir bölge olan göz ve çevresi belirtilen nedenlerden ötürü daha fazla korunmayı hak etmektedir.

Daha fazla çalışan cilt kasları beraberinde kırışık yoğunluğunda artış ve izleri de beraberinde getirmektedir. Bu dezavantaja ise doğal besleyiciliği olan bakım ürünleri ile yapılan makyaj çözüm sunabilir ve bu bölgedeki cildi destekleyebilir.

Gerekli malzemeler; nişasta, kakao, spirulina

Hazırlanışı

Hazırlanışı diğer yöntemlerde olduğu gibi uygun tonu bulana kadar nişasta üzerine ilave etmeniz şeklindedir. Kahverengi tonlarında bir göz farı elde etmek için kakao oranını artırmanız gerekir daha açık bir ton yakalamak için ise nişasta oranı fazla olmalıdır. Yeşile yakın tonlarda bir göz farı için ise protein ve besleyicilik yönünden çok zengin bir yosun türü olan spirulina kullanılmalıdır.

Bu alanda değinilebilecek göz bakım ürünlerinden bir diğeri ise eye linerdir. Göz çizgisi anlamında olan eye liner için ise kömür ve kakao gerekecektir. Kullandığınız malzemeler doğal dahi olsa göz içerisine temas etmemesine özen göstermeniz gerekmektedir. Karışımı kullanırken fırça sertliğini ise Hindistan cevizi yağı ile ayarlayabilirsiniz. Renk tonları için içeriklerin oranında ayarlama yapılabilir. Kahverengi tonları için daha fazla kakao siyah tonları için ise daha fazla kömür kullanmak gerekebilir.

Rimel ve evde doğal hazırlanışı

Maskara olarak da bilinen rimel kirpikleri daha kıvrımlı hale getirmek ve daha uzun göstermek için kullanılır.

Hazırlamak için ihtiyacınız olan bir adet maskara fırçasıdır. Fırçayı kalıntılarından iyice temizleyin ve bitmiş bir rimel şişesi ne hazırlayacağınız karışımı boşaltın.
Gerekli malzemeler; aktif kömür, dağ gülü, e vitamini yağı, aloe vera jeli

Önceden temin ettiğiniz kapta hazırladığınız malzemeleri karıştırın ve fırçanız ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Doğal eye liner karışımını kullanmadan önce fırçanız yardımı ile karıştırın ve sonra kullanın bu şekilde daha etkili bir makyaj yapmış olabilirsiniz.

Bakım ürünlerinin doğal olması gözeneklerin kapanmamasına ve cilt tabakasının beslenmesine de faydalı olacaktır. Örneğin spirulina mikroskobik bir yosun türüdür. Ve çok aşırı protein ve besin içeriği vardır. Bununla birlikte aloe vera faydası yıllardır ilan edilen mucizevî bitkisel bir üründür. Kimyevi maddeler ise gerek pahalılığı gerekse yüksek risk içermesi yönü ile tedirgin edicidir. Artan kanser oranı insanları her alanda temkinli davranmaya itmiş ve doğal yaşama adapte olmaya ve alışkanlıklarımıza doğal alternatifler aramaya mecbur etmiştir.

Doğal ürünlerle makyaj malzemelerinin haırlanışı

Doğal ürünlerle makyaj malzemelerinin haırlanışı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.