Doğal Oje Kullanımı ve Hazırlanışı

Acilen ojenizi çıkarmanız gerekti ama aksilik gibi evde aseton bulamadınız. Evde kendi imkânlarınızla da ojelerinizi silebileceğinizi biliyor musunuz? Asetonun içindeki kimyasallardan dolayı tırnaklarının yıpranmasını istemeyenler de bu yöntemleri kullanabilirler; çünkü asetonun solunması da sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Limonda ve sirkede bulunan doğal asitleri kullanarak kendi oje sökücünüzü hazırlayabilirsiniz. Limon ve sirkeyi eşit miktarda olacak şekilde bir kaba koyun ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir pamuk yardımı ile alın ve ojelerinizin üstüne sürün. Bu işlem asetona göre biraz daha uzun sürebilmektedir. 10 dakikalık bir beklemenin ardından ojenin silinmeye ve çözünmeye başladığını göreceksiniz. Ojelerinizi daha hızlı çıkarmak için işlem öncesinde tırnaklarınızı sıcak suda bekletebilirsiniz.

Eğer evde limon ve sirke de yoksa alkolle da bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Alkolün içindeki kimyasallar tırnaklarınızı ve parmak uçlarınızı kurutabileceğinden işlemin ardından nemlendirici sürmeniz yerinde olur. Bunun yanında içinde alkol bulunduğu için parfümü de kullanabilirsiniz. Parfümü direkt olarak ojeli bölgeye sıkın ve pamukla ovuşturduğunuzda ojelerin silindiğini fark edeceksiniz. Çok etkili bir yöntem olmamakla birlikte çok acil durumlarda diş macununu da kullanabilirsiniz. Diş macunu diğer alternatiflere göre daha zayıf bir metot olabilir; ama istediğiniz sonuca sizi ulaştırabilecektir.

Oje silmenin bir başka yöntemi oldukça ilginç. Ojeyi yine bir ojeyle silebilirsiniz. Ojeli tırnaklarınıza kullanmadığınız veya aynı renkte bir ojeyi sürün ve kurumasına izin vermeden bir pamuk yardımıyla çıkarın. Eğer pamuk nemli olursa daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Üste sürdüğünüz tabakanın kurumaması için her parmağa ayrı ayrı uygulamanız daha etkili çözüm olacaktır.

Limon kolonyasının içinde de alkol olduğu için yine tırnaklarınızı kolonya ile silerek de ojelerinizden kurtulabilirsiniz. Ama bu yöntem biraz sabır ve kas gücü gerektirir. Diğer metotlara göre etkisi az olmakla birlikte istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Yine oje çıktıktan sonra nemlendirici sürerek tırnaklarınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz. Bazı kozmetik ürünlerinin de içinde alkol olduğundan bunları kullanarak da ojeleri silmek mümkün. Mesela tonikler, yüz temizleyiciler de bu iş için kullanılabilir. Önemli olan içeriğinde alkol türevi bir kimyasalın olmasıdır.

Ellerin çatlaması ve doğal öneriler konulu yazı

Ellerin çatlaması ve doğal öneriler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.