Doğal Parfüm Hazırlama

Toplu halde yaşamanın getirdiği zaruretlerden birisi de güzel ve temiz kokmaktır. Kadın  veya erkek herkesin kullanmayı sevdiği, tarzınızı yansıtan kişisel bakım ürünlerinden birisi olan parfümler bu nedenle yerine göre lüks değil ihtiyaçtır. Herkesin teninde farklı bir duruş sergileyen bu parfümleri kullanırken çoğu kişi içerdiği kimyasallardan dolayı da tedirginlik duyar. Yapılan araştırmalar sürdüğümüz parfümlerin zamanla kanser başta olmak üzere bazı hastalıklara davetiye çıkardığını göstermektedir. Peki, parfümünüzü kendiniz yapmak ister miydiniz? İşte doğal yöntemlerle elde edebileceğiniz eşsiz kokular:

Yasemin yağı ile yapılan parfüm:
3-4 damla yasemin yağı
1.5 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı kadar talk pudra
Parfümü karıştırmak için bir şişe (bitmiş parfüm şişeleriniz olabilir)

Bu parfümü yaparken kullanacağınız şişenin içine sayılan malzemelerin hepsini boşaltın ve kıvamı gelinceye kadar karıştırın. Yaptığınız parfümü bir hafta bekletmeniz kokuların birleşmesi ve oturması için gereklidir. Daha sonra bu parfümden her gün birkaç damla sürerek gün boyu etkileyici ve kalıcı bir kokuya sahip olabilirsiniz.

Gül yağı ile yapılan parfüm:
40 gram gül suyu
25-30 gram kadar karanfil yağı
3-4 tatlı kaşığı lavanta yağı
170 milimetre etil alkol
Parfüm şişesi

Şişenizin içine etil alkolün yarısını dökün ve lavanta ve karanfili de ekleyerek karıştırın. Daha sonra bu karışımın içine gül suyunu da ekleyerek karıştırmaya devam edin ve daha sonra alkolün kalan kısmını da ilave edin. Tüm malzemenin iyice karışıp özümsenmesi gerekmektedir. Gül suyunu da ekleyip karıştırdıktan sonra parfümünüz hazır. Bu parfümü de birkaç gün bekletmeniz kokuların birbirine iyice karışmasını sağlayacak ve böylece asıl koku ortaya çıkacaktır.

Sandal ağacı yağı ile yapılan parfüm:
4-5 damla sandal ağacı yağı
4 damla kadar misk yağı
3 -4 damla günlük ağacı yağı
2 yemek kaşığına yakın jojoba yağı

Sayılan bütün yağları boşalmış bir şişeye koyarak iyice karıştırın. Bütün yağların iyice özümsenmesi ve kıvamlı bir karışım oluşturulması gerekmektedir. Daha sonra bu karışımı bir iki gün dinlendirin. Kullandığınız şişenin güneş geçirmeme özelliğinin bulunması parfümün etkisini ve ömrünü artıracaktır. Dinlenmenin ardından kullanabilirsiniz. Bu yağlarla oluşturulan parfümler hoş kokularının yanı sıra dinlendirici ve ferahlatıcı özelliğe de sahiptir.

 

 

 

 

 

doğal parfüm

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.