Doğal Sürme ve Faydaları

Gözün ön plana çıkarılması ve göze faydalarından dolayı kullanılan sürme makyaj malzemeleri içerisinde nadir olarak faydalı olanlarından birisidir. Doğal olmayan makyaj malzemelerinin zararlarını daha önceki yazılarımızda izah ettik. Sürme ise göze faydalı ve Peygamberimizin(ASM) dahi kullandığı ve erkek ya da kadın için çok önerilen, gözlerin şifası için kullanılması gereken bir bakım ürünüdür.

Fakat bugün yaygın kullanılan göz kalemleri sürme ile aynı etkiye sahip değildir. Hatta içerikleri ile göze zarar verip; enfeksiyonlara neden olabilen göz kalemleri sürmenin aksine zararlıdır. Sürme ise güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kurtulmak için kullanılır. Sürmeler elde edildikleri yöntem ve içerdikleri metal iyonlarına göre etki gösterirler. Peygamberimizin’ de (ASM) kullandığı ismit taşı gözler için şifalı olan çinko ve antimon sülfür içerir. Kendi imkanlarınız ile de sürme hazırlamak için kullanabileceğiniz ismit taşı sürmesi kolay parçalanabilen, gümüş renginde parlak ve güzel kokulu bir madendir.

İsmit taşı ile hazırlanmış doğal sürmenin faydaları;

 • İçerdiği çinko görme kabiliyetini artırır.
 • İsmit taşı içerisindeki bir diğer maden olan antimon kirpiklerin daha koyu ve sık olmasını sağlar.
 • Güneşin zararlı ışınlarından gözleri korur.
 • Gözlere giren toz ve kirlerden gözü korur.
 • Çapaklaşmayı engeller
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Gözün enfeksiyon kapmasını önler

 

 

Sürme nasıl sürülür

İçerisine zeytinyağı yahut badem yağı sürüldüğünde daha kolay sürülebilen sürme toz halinde olur. Sürme çubuğu olarak adlandırılan tahta bir çubuk ile göz kapakları arasına sıkıştırılmak sureti ile sürme sürülür. Sürmenin belirginleşmesi için güz kapaklarının dışına taşırılır.

Nadir olan göz bakım ürünlerinden birisi olan ismit taşı ile hazırlanan sürme kullanımı kadınların yanı sıra erkeklerin de kullanabileceği bir bakım ürünüdür. Makyajın alt başlıklarından birisi de olsa maksadının sağlık olmasından ötürü makyajdan ziyade bakımın altında kategorize edilmelidir. Göze sürülen sürmenin faydalı olabilmesi için yatmadan önce sürülmeli ve sabah yüzünüzü yıkarken temizlenmelidir. Her gün kullanabileceğiniz ve yan etkisi olmayan ismit taşı sürmesini gündüz de kullanarak göz sağlığınızı koruyabilir ve göz kalemlerinin zararlarından kurtulabilirsiniz.

ismit taşı ile sürme hazırlama konulu yazı

ismit taşı ile sürme hazırlama konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. SADO dedi ki:

  Merhabalar yazınız çok açıklayıcı ve doğrudur. Fakat yazıda dikkatimi çeken birşey var ki Peygamberimiz (ASM) ne demektir? olması gereken; Sallallahu Aleyhi Ve sellem (S.A.V) Fakat (ASM) nin açılımını merak ettim doğrusu. Saygılarımla…

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   S.A.V ve A.S.M (Aleyhissalatu Vesselam) anlam olarak aynı şey yani “selam ve salat onun üzerine olsun” anlamına geliyor.

 2. Kedici dedi ki:

  Peki sadece akşam mü sürülüyor ? gündüzde sürülüyormu? Şimdiden teşekkürler 😊

 3. Özlem dedi ki:

  Peki nereden bulabiliriz

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.