Doğal Tırnak Bakımı

Tırnakların temsil ettiği zarafet ve insana kazandığı estetik ile ilgili daha önceki yazımızda açıklamalarda bulunmuştuk. Ayrıca tırnak bakımı ile ilgili doğru törpüleme yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenlere dair açıklamalara yer vermiştik. Bu yazımızda tırnakların ve çevresindeki etlerin doğal malzemeler ile bakımı ile ilgili bilgi verilecek ve bakım kürleri sıralanacaktır.

Ellerin güzelliğini tamamlayan tırnakların bakımlılığıdır. Vücudumuzda ön planda olan hasar görmüş bir tırnak eti veya tırnak kenarlarında oluşabilen etler, görünüş açısından hoş olmadığı kadar, sağlık açısından da tehlikeli olabilir. Bazen dokunulduğunda bile can acıtan, daima bir yerlere takılan, istenmeyen ve soyulmuş tırnak etleri enfeksiyona neden olmaktadır. Ayrıca tırnak bölgesinin bakteriler için yuva haline gelmesine de neden olabilir.

Sağlıklı bir tırnak ve çevresine sahip olabilmek için alınabilecek bazı önlemler vardır. Dengeli beslenme ve tırnak bakımının doğru bir şekilde yapılması tırnak eti problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de tırnak bakımı, tırnakların güzelliğini ön palana çıkararak, sağlığı arttırmada oldukça önemlidir. Bu bakımı en doğal yöntemler ile yapmak için ev yapımı bakım kürleri uygulanabilir.

Metot 1:
1-2 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı aloevera suyu veya aloevera jeli malzemelerini bir kabın içerisine konularak güzelce karıştırılır. Temiz parmaklar ile tırnak etlerine uygulanır. 5 dakika kadar masaj yapılarak tüm tırnaklara uygulandıktan sonra, 5 dakika daha bekletilip ardından durulanır. Bu bakım kürü tırnak etlerinde oluşan soyulma, çatlama gibi durumlar geçene kadar haftada 2 kez uygulanabilir.

Metot 2:
Hindistan cevizi yağı da tırnak bakımı açısından oldukça etkilidir. Bu yağ, tırnak ve tırnak etlerini nemlendirip soyulma ve benzeri sorunları en aza indirir. Bir pamuk yardımıyla tüm tırnaklara tırnak ve tırnak eti çevresi ile birlikte hindistan yağıyla nemlendirilir. Daha sonra ele bir eldiven takılıp 10 dakika kadar bekletilir. Sonra da eldivenler çıkarılır ve gerekmesi haline parmaklar durulanır.
Tırnak etlerinin kesilmemesi sağlık açısından önemlidir. Çünkü kesmek, enfeksiyona neden olabilmektedir. İnsanların gün içerisinde sayısız şeye dokunması nedeniyle parmakları birer bakteri yuvası haline gelebiliyor. Bu da enfeksiyona neden olup, sorunlara yol açabilir.

Doğal yöntemler ile tırnak bakımı

Doğal yöntemler ile tırnak bakımı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.