Doğal Tonik Hazırlama Yöntemleri

Tonik genellikle ciltte oluşan gözenekleri kapatmak, cildi temizlemek ve kirlerden arındırmak için kullanılan bir üründür. Genellikle temizlenen makyajın ardından veya banyo yaptıktan sonra kullanılan tonikleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Doğal olması nedeniyle sağlığa oldukça faydası da bulunan bu tonikleri şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

1. Tonik tarifi
1/3 su bardağı kuşburnu
Yarım çay bardağı kadar su (damıtılmış su daha iyi olacaktır)
Yarım çay bardağı suyu bir kaba koyarak iyice kaynatın ve içine kuşburnunu ekleyip demlemeye bırakın. Yaklaşık on dakika sonra oluşan karışımı bir süzgeçte süzün ve suyunu bir şişeye koyarak soğumaya bırakın. Dinlendirdiğiniz toniğiniz kullanıma hazırdır. Bu tonik genellikle karma cilt tipine sahip olan kişilerde daha etkili bir sonuç vermektedir.

2. Tonik tarifi
7 yemek kaşığı maden suyu
1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi
Maden suyu ile elma sirkesini bir kapta iyice karıştırın ve birkaç saat dinlendirin. Daha sonra bu karışımı 15-20 gün boyunca kullanabilirsiniz. Sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan bu tonik aynı zamanda cildi temizleyerek, kirlerden de arındırmaktadır. Tek başına bile maden suyunun cildi ferahlattığı ve gözenekleri kapattığı bilinmektedir.

3. Tonik tarifi
1 fincan saf alkol
1 tutam kadar adaçayı
1 tutam kadar biberiye otu
Bir kaba koyduğunuz suyu (damıtılmış olması daha faydalıdır) iyice kaynatın ve daha sonra kaynamış suyun içine biberiye ve adaçayı bitkilerini atarak demlemeye bırakın. Yarım saatlik bir demleme sürecinden sonra süzdüğünüz karışımın içine alkolü de ekleyerek karıştırın. Bu toniği bir ay süre ile kullanabilirsiniz. Yaptığınız tonik cildi sıkılaştırmanın yanında sivilceleri de kurutma etkisine sahiptir. Yine cildi mikroplardan ve kirlerden de arındırmaktadır.

4. Tonik tarifi
2 çay kaşığı dolusu sirke
3 çay kaşığı gül suyu
Verilen malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla çok fazla bastırmadan cildinizi her gün silebilirsiniz. Bu toniğin en büyük özelliği cildi sıkılaştırması ve gözenekleri kapatmasıdır. Bu özelliğinin yanında kirlerden cildi arındırdığı için sivilce oluşumunu da engellemektedir. Bu toniğin her gün taze bir şekilde yapılması ve kullanılması gerekir.

Doğal tonik hazırlama yöntemleri konulu yazı

Doğal tonik hazırlama yöntemleri konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.