Doğal Ürünler İle Ağız ve Diş Bakımı

Tüketilen gıdaların fast food olması ve gazlı içeceklerin yaygınlaşması maalesef diş çürükleri ve ağız problemlerini de sıklaştırmıştır. Sentetik gıdalar ve bakkal ürünleri olarak nitelendirilen şekerler, çikolatalar yoğun atıştırmalık olarak çok fazla tüketilmeye başlanmıştır. Çocukların bağımlı hale geldiği bu tip ürünler sadece ağız sağlığı değil beden bütünlüğünü de tehdit eder hale gelmiştir.

Hazır tüketimin en yaygın olduğu ülkelerde maalesef beden sağlığının bozulma göstergesi obezite anketleri gösterilmektedir. Hastalıkların da sıklaşması ve insanların daha dayanıksız hale gelmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması büyük ihtimalle tüketilen ürünlerin doğallıktan uzaklaşması ve sentetik ürünlerin yaygınlaşması en büyük etkendir. Artan bu ürünler ile birlikte kanser türünün çoğalması ve yaygınlaşması paralel olarak yükselen bir grafik seyretmektedir.

Diş çürümeleri özellikle çocuk yaşlarda tüketilen şekerli gıdalar ya da sentetik tatlandırıcılar ve iş hayatı içerisinde hızlı atıştırma sonucu temizlenemeyen dişlerden kaynaklı olduğu çoğu diş uzmanları tarafından vurgulanmaktadır. Yani diş aralarına sıkışan çikolata ve ya bisküvi parçacığı orada var olan bakterileri harekete geçirerek ve diş içerisine doğru bir ilerleme gerçekleşecektir. Bu durum çürüme ve ağrıyı netice verecektir.

Doğal ürünlerden hem atıştırma yaparken em de diş bakımı yapabileceğiniz ürünler olduğunu biliyor muydunuz?

Peynir;

Peynir içeriğindeki bazı bileşenleri sayesinde ve antioksidan yapısı ile dişler üzerinde tutunan bakterileri temizler ve kısa süre diş fırçalamanız mümkün olmayan durumlarda koruma kalkanı sağlar.

Çilek;

Çilek diş etlerini kuvvetlendirip ağız kokusunu önler. Bununla birlikte sindirim ve bağırsak fonksiyonların da yardımcı olur. İdrar sökücü olan çilek bağırsak kurtlarını da döktürür. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip damarları genişlendirir.

Elma, havuç, ayva gibi meyveler;

Bu meyvelerin içeriğindeki vitaminler ve sularının başlı başına ağız bakımı ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra sert yapıları diş üzerine tutunmuş tartarları yok temizleyecektir. Ayrıca bu meyvelerin içeriğindeki pek dokular diş ve kemik oluşumunu ve kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Vazgeçeceğiniz hazır gıdalar;

Gün içerisinde açlık hissinizi tatmin etmek veya keyfi olarak tükettiğiniz gıdaların kalıntılarını maalesef her zaman uzaklaştıramayabilirsiniz. Kendi sağlığınızın yanı sıra çocuklarınızın da sağlığı için bu ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak tutmalısınız. Özellikle asitli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durun ve tutun.

Doğal yöntemler ile ağız ve diş bakımı

Doğal yöntemler ile ağız ve diş bakımı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.