Doğal Ve Bitkisel Parfümler 1

Lavanta ve Sedir

Doğal yaşam bizim içerisinde yaşadığımız şartlar itibari ile mecbur olduğumuz bir hayat şeklidir. Doğal yaşamın bir parçası olarak alışkanlıklarımızın da mümkün mertebe doğal maddelere yönlendirilmesi sitemizin amaçlarından birisidir. Bu konuda kullanılan parfümlerin doğal metotlar ile hazırlanışı konulu yazı serimizin ilkine lavanta ve sedir ile başlıyoruz,

Gerekli malzemeler;

100 ml damıtılmış su (eczanelerden bulabileceğiniz gibi yapılışı da çok basit tarifin sonunda anlatılacaktır)
2 kaşık bitki esaslı gliserin
5 damla uçucu lavanta yağı
6 damla uçucu sedir yağı

Hazırlanışı;

İlk aşamada damıtılmış su ile diğer malzemeler karıştırılır. Güneş ışınlarından etkilenmemesi için kahverengi cam şişe içerisinde, serin ve kapalı bir ortamda muhafaza edilmelidir. Malzemeler arasında ki oran sabit kalacak şekilde ölçüleri aritmetik olarak artırabilirsiniz.

Damıtılmış su hazırlanışı; herhangi bir şişenin ucuna serum hortumlarından takın. Bu konuda en uygunu cam kapaklı yağdanlık şişeleri olacaktır. Bu hortumun ucunu da soğuk suyun içerisinden geçecek şekilde kapalı bir kaba bırakın. Ve cam şişeyi ocakta ısıtmaya başlayın.

Günümüz yaşam koşulları maalesef olabildiğince doğal maddelerle iç içe yaşamayı ve kullanılan eşyaların, özellikle yeyip içtiğimiz veya bedenimize temas eden gıda ya da ürünlerin bitkisel esaslı olmaları zaruret teşkil etmektedir. Çünkü bağımlılık haline gelen, ne olduğunu bilmediğimiz gıdalar ve doğal zannedilen sentetik ürünler kanser gibi asrın hastalığını tetiklemektedirler. Ve ayrıca bu tür tüketim ürünleri bir türlü çözülemeyen cilt hastalıklarının da esas sebebi olmaktadır. Çünkü bedene giren her kimyasal ya da alerjik ürün karaciğeri etkilemekte ve karaciğerin de reseptörü konumunda olan deri uyarı vermektedir.

Bu tür ürünlerden en çok kullanılan ve sadece deri ile değil solunum yolu ile de ciğerlerimize aldığımız parfümlerdir. Parfümlerin içerisinde bulunan alkolden tutunda kimyasal koruyucular, uçucu maddeler, uçuculuğunu azaltıcı ya da artırıcı maddeler ve bunların molekülleri alveollerimizi doldurmakta ve kana karışmaktadır. Ayrıca doğrudan cildimize sıkılan parfümler ya gözeneklere dolup oralarda deri altı bezlerini etkilemekte ya da içerilere kadar nüfuz etmekte ya da cilt üzerinde süreklilik arz ettiği durumlarda ise defa farklı kimyevi etkiler sergilemektedir.

doğal ve bitkisel maddelerle doğal parfüm hazırlama yöntemi

doğal ve bitkisel maddelerle doğal parfüm hazırlama yöntemi

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.