Doğal Yöntemler İle El ve Tırnak Bakımı

Ellerimiz günlük hayatta en çok şiddetli temaslara maruz kalan organımızdır. Haliyle cildimizde en çok yıpranma ve tahriş ellerimizde olmaktadır. Ayrıca ellerimiz gündelik aktivitelerimizde dış dünya ile en fazla mübaşeret ettiği için mikrobik durumlara en fazla maruz kalmaktadır. Bu nedenle sağlığımız açısından ellerimizin düzenli temiz tutmamız ve sık sık sabunlamamız önem arz etmektedir. Fakat bir o kadarda önemli olan sabun ve diğer etmenlerce cildimiz zayıf düşmekte ve canlılığını yürütülmektedir. Bu nedenle ev ortamında doğal bakım yöntemleri uygulanmalıdır. Bunların içinde dermatologlarında ittifakla üzerinde durduğu bir yöntem vardır. Bu yöntem zeytinyağı ve limon ile cilt bakımıdır.

Zeytinyağı

Yapmanız gereken ellerinizi yıkayıp kuruladıktan sonra günde bir ya da iki defa zeytinyağı ile iyice yedirerek ovalamanızdır. Zeytinyağı ciltte hem onarıcı hem besleyici hem de nemlendirici etkileri ile cildinize nefes aldıracak ve onu destekleyecektir. Ayrıca evde kendi imkânlarınızla hazırlayabileceğiniz doğal kremlerde mevcuttur.

Limon

Bununla birlikte limonunda cildinize ve tırnaklarınıza iyi geldiği ve bakım için kullanabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Daha önceki yazılarımızda cilt üzerindeki sivilce ve yara izleri için limon sürmek ve bir süre sonra durulamanız yara izlerinin kaybolması için etkili bir metot olduğunu belirtmiştik.

Bir diğer husus oje sonrası yıpranan ve sararan tırnaklarınızı limon içerisinde bekleterek beyazlatabilirsiniz. Oje sonrası tırnaklar çok ciddi mekanik tahribata maruz kalmaktadır. Bu bağlamda tırnaklar çok yıpranmakta hatta aseton sonrası sarar maktadır ayrıca kürdan ile tırnak aralarındaki ojeyi çıkarmaya çalışırken tırnak arası derileri de yıpranmaktadır. Limon o konuda da iyileştirici etkisi vardır.

Beslenmelerimize dikkat

Zayıf tırnaklar için günlük tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Tırnak oluşumu için protein içeren besinlere ağırlık verilmeli ve yoğurt bolca tüketilmelidir. Ayrıca demir, bakır ve çinko içeren besinlere ağırlık verilmelidir. Zayıf ve kırılgan tırnaklar için ise biotin içeren ceviz ve yer fıstığı bol tüketilmelidir.

Doğal krem

Ellerinizin bakımı için kullanacağınız doğal kremler mevcuttur. Bu kremlerden yumuşatıcı ve besin takviye edici özelliği ile yulaf kremidir. 5 kaşık yulaf unu, bir adet yumurtanın sarısı ve iki kaşık bal krem şeklini alana kadar karıştırılır ve kreminiz hazır hale geliyor. Uygulanışı da hazırlanışı kadar basit olan kremi her sabah ve akşam ellerinize sürüyorsunuz.

El ve tırnakların doğal bakımı

El ve tırnakların doğal bakımı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.