Doğum Lekesi Türleri ve Doğum Lekelerini Silme

Doğum Lekeleri ile Alakalı Gerçekler

– Doğum lekeleri, bebeğin vücudundaki bazı dokuların ya da pigmentlerin anne karnındaki gelişimi esnasında, asıl gelişim istikametlerinden sapmaları sonucu oluşan ve pek çok çeşidi bulunan izlerdir.

– Çoğu dokum lekesi küçük boyuttadır ve tıbbi problem teşkil etmez.

– Doğum lekelerinin büyük çoğunluğu pigment üreten hücrelerden (melanositler) ya da kan damarlarından ötürü meydana gelmektedir.

– Nadiren de olsa bazı doğum lekeleri, daha ciddi bir tıbbi problemin işareti olabilir.

 

 

Doğum Lekesi Nedir?

Bir bebeğin doğum esnasında veya sonrasında cildinde meydana gelen her türlü işaret, nokta ve tümseğe doğum lekesi adı verilir. Anneler bebeklerinin vücudunda meydana gelen bu lekelere meleğin öpücükleri, leylek ısırıkları ya da güzellik izleri gibi romantik adlar vermeye bayılırlar. Meydana gelen bu lekeler çoğu kişi tarafından estetik açıdan hoş bulunmaz.

 

 

Doğum Lekesinin Türleri Nelerdir?

Doğum lekeleri bileşimlerine göre kategorize edilebilirler. Melanin bileşeninin aşırı birikimi neticesinde oluşan lekelere pigmentli doğum lekeleri adı verilir. Çünkü bu lekelerin büyük çoğunluğu zamanla kahverengiden siyaha dönüşmektedir. Diğer doğum lekeleri bünyelerinde daha az melanin barındırdığından ötürü, daha açık renkli bir görünüme sahiptirler.

Bazı doğum lekeleri ise kan damarlarından oluşmakta olup vasküler doğum lekeleri adını almaktadırlar. Genellikle kırmızı, mavi veya mor renkte olurlar. Diğer doğum lekeleri lemfatik dokudan, göğüs dokusundan ve epidermal dokudan meydana gelmektedir. Bunlar da genel olarak sarımsı et renginde olmaktadır.

 

 

Pigmentli Doğum Lekelerinin Özellikleri Nelerdir?

Pigmentli doğum lekeleri yassı veya yumru yapıda olabilmektedir. Melanin pigmentinin, cildin derin bölgelerinde yer alan dermal melanoz adlı tabakada aşırı birikmesi sonucu oluşabilirler. Bu hadise daha yüksek pigmentlenmeye maruz kalmış bebeklerde sık olarak görülmekte olup, Moğol lekesi adını almaktadır. Bu birikim prosesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından melanin bileşeninin üretilmesi ve depolanması neticesinde vuku bulmaktadır. Melanin üretimi gerçekleştiren bu hücrelerdeki yoğunluk, tıp ilminde nevüs (ben) olarak adlandırılmaktadır. Nevüsler genellikle 1 cm bile etmeyen boyutlarıyla oldukça küçük yapıdadırlar. Ancak bazı durumlarda bebeğin cildinin büyük bir bölümünü kaplayacak kadar büyük olabilmektedirler.

 

 

Vasküler Doğum Lekelerinin Özellikleri Nelerdir?

Vasküler doğum lekelerinin rengi açık pembe ile koyu mor arasında değişmekte olup, yapıları pigmentli lekelere benzer şekilde yassı veya yumru şeklinde olabilmektedir. Boyutları da aynı şekilde değişkenlik göstermektedir. Vasküler doğum lekelerinin belli başlı türleri, doğumdan sonra değişime uğrayarak gelişme gösterebilmektedir.

 

 

Doğum Lekelerinin Sebepleri

Çoğu doğum lekesi, bebeğin anne karnındaki gelişimi esnasında hücrelerin vücut üzerinde yerleşmeye başlarken sergiledikleri kusurlu hareketlerden kaynaklanmaktadır. Yani özetle, hücreler olması gereken noktaya yerleşmekte sorun yaşar ve leke meydana gelir. Söz konusu bu hücreler çoğalmaya başladıklarında, oluşturdukları dokular da kendi karakteristiklerine benzer yapıda olurlar. Bu da aynı kusurlu oluşumun doku yapısında da meydana gelmesine sebep olur.

 

 

Doğum Lekelerinin Beraberinde Getirdiği Belirtiler Var mıdır?

Pigmentli doğum lekeleri sahip oldukları renklerin yanı sıra, herhangi bir belirtiye sebep olamaz. Ancak vasküler doğum lekelerinin bazı çeşitleri belli başlı belirtilere neden olabilir. Vasküler doğum lekesi türlerinin tanımlanması zor olabilmektedir. Bu çerçevede gerekli tanımlamanın yapılabilmesi için, ileri seviye görüntüleme teknikleri ile birlikte, doğum lekesinden örnek alınarak patolojik tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hemanjiyom adı verilen bazı vasküler doğum lekeleri, doğum esnasında düz bir yara olarak açığa çıkabilir, ancak doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca hızla büyüme gösterir. Zaman içerisinde ülsere dönüşür ve ardında iz bırakarak kaybolur. Eğer bu yara, göz veya ağız gibi anatomik bir organa komşu olacak kadar yakın bir yerde bulunursa, doğal ayrışmayı hızlandırmak adına tedavi edilmesi gerekebilir.

 

 

Doğum Lekeleri ile Bağlantılı Olan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Hem vasküler hem de pigmentli doğum lekelerinin bağlantılı olduğu ciddi rahatsızlıklarla nadiren de olsa karşılaşılmaktadır. Bu tarz tıbbi bir problemin olup olmadığını tespit etmek adına, doğum lekesi bulunan bebeklerin bir pediatrist tarafından muayene edilmesi önem arz etmektedir. Bu hastalıklardan bazıları kalıtsal olabildiğinden ötürü, aile fertlerinin söz konusu durum ile alakalı gerekli eğitimi almaları gerekmektedir.

 

 

Doğum Esnasında Cildin Maruz Kaldığı Hasar Doğum Lekesine Yol Açabilir mi?

Doğum travması hadisesinin, cilt üzerinde iz bırakacak düzeyde etkilere yol açması söz konusu olabilmektedir. Oluşan bu iz de aynı şekilde doğum lekesi olarak adlandırılabilir.

 

 

Doğum Lekelerini Silmenin veya Soluklaştırmanın Bir Yolu Var mıdır?

Günümüzde pigmentli ve vasküler doğum lekelerinin büyük çoğunluğu tedavi edilebilmektedir. Bu çerçevede benimsenecek yaklaşım, lekenin bulunduğu dokunun karakteristiğine ve operasyonun risklerinin sağlayacağı faydalarla mukayesesine bağlı olarak belirlenir. Bu durumla alakalı danışacağınız bir pediatrist en iyi seçenekleri size sunacaktır.

 

 

Doğum Lekelerinin Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Doğum lekelerinin tedavisi, lekenin bulunduğu dokunun yapısına bağlı bir durumdur. Tıbbi tedaviler vasıtasıyla vasküler lekelerin bazı türlerinin ayrışma süreci hızlandırılabilmektedir. Genellikle leke bünyesindeki hücreleri yok etmek adına alınacak önlemler, hem vasküler hem de pigmentli lekeler için ortak yapıdadır. Bu çerçevede neşter ameliyatları, lazerler ve nadiren de olsa radyasyon yararlı olabilmektedir.

 

 

Doğum Lekelerinin Seyri Nasıl Gerçekleştirilir?

Küçük boyuttaki birkaç pigmentli doğum lekesi oldukça sık karşılaşılan bir durum olup tedavi gerektirmez. Bu durum vasküler lekeler için de geçerlidir. Küçük boyuttaki hemanjiyomlar ise kendiliğinden kaybolan yapılar olup, bulundukları dokuya bağlı olarak arkalarında belirsiz bir iz bırakırlar. Dermal melanozlar ise eninde sonunda kendiliğinden soluklaşan yapılardır.

Doğum lekelerinin nedenleri ve tedavi yöntemleri üzerine bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.