Dolgun Saçlar Nasıl Korunmalı

Saç kalitesini büyük oranda genetik unsurlar belirler. Daha sonra yapacağınız bakım, uyguladığınız yöntemler bu kalitenin sürmesini sağlamakta eğer yanlış metotları deniyorsanız da saçların zamanla kırılıp, bozulmasına ve önceki formunu kaybetmesine yol açmaktadır. Eğer doğuştan gelen genetik özellikleriniz sayesinde her zaman dolgun ve gür saçlara sahip olmuşsanız bunu devam ettirmek için de saçlarınıza iyi bakmanız ve ona hak ettiği değeri göstermeniz gerekir. Peki, bunu nasıl sağlarsınız?

 • Saçların belirli periyotlarda uçlarından kesilmesi daha sağlıklı uzamasını ve dolgun görünmesini sağlar. 2-3 ayda saç uçlarınızdan 2 cm kestirmeniz bile daha sağlıklı saçlara kavuşmanız anlamına gelebilir. Hatta saçlarınızı parçalara ayırarak bu işlemi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde yapılacak kesim için en iyi yöntem ayırdığınız parçaları burgu haline getirip o şekilde makas kullanmanızdır. Böylece orantılı bir şekilde aynı uzunlukta saçlara sahip olursunuz.
 • Saçları sürekli yıkamak sanıldığının aksine faydalı değildir; hatta saçların doğal nem dengesini bozarak hacmini ve dolgunluğunu almaktadır. Bu sebeple günlük duş alımlarınızda saçlarınıza su değdirmemeye ve şampuanla temizlememeye özen gösterin. Bunu yerine kuru şampuanları kullanmanız da bir diğer çözüm şekli olabilir.
 • Saçlarınızı ıslakken değil de kuruduğu zaman yıkamanız kırıkları ve kopmaları önleyecektir. Yine saç bakım ürünleri saçın kaybettiği maddeleri ona geri kazandıracağından önemlidir. Üstelik evde doğal yağlarla bu bakımı kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Saç bakım ürünlerini ve serumları saçlarınız ıslakken uygulayın. Daha sonra kurutup geniş ağızlı bir fırça yardımı ile çekiştirmeden, sadece avuçlarınızda yumuşak hareketlerle tarayın. İnce ve sivri dişli taraklar saç derisini tahriş ettiği gibi saçların kopmasına da neden olacaktır.
 • Dolgunluk büyük oranda doğru nemlendirilmiş ve yumuşak saçlar için geçerli olan bir kavramdır. Bakım kürleri, kremler ve saç tipinize uygun şampuanlar istediğiniz yumuşaklığı sağlayacaktır.
 • Her ne kadar saçları şekillendirirken fön ve düzleştirici gibi saça direkt yüksek ısı veren cihazları kullanıyor olsanız da bu işlemleri aralıklı yapmaya özen gösterin. Çünkü her gün bu yüksek sıcaklık maruz kalan saçlarda dökülme daha fazla görülmektedir. Fön öncesinde ısıya dayanıklı kremleri saçlarınıza sürmeniz bir nebze işe yarayabilir.
 • Saçları boyarken malzemenin organik olması ve içeriğinde zararlı kimyasalların bulunmaması gerekir. Çünkü bu tarz saç boyaları zamanla saç telini inceltip, dökülmelerin ve seyrelmenin de önünü açar.

 

 

Daha Dolgun Saçlar İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Daha uzun ve dolgun saçlar kadınların çekiciliğini zirveye taşıyan ana unsurlardır. Tabii bayanlar da böyle saçlara sahip olabilmek için büyük çaba sarf etmektedirler. Şimdi sizlere vereceğimiz yöntemler daha dolgun saçlara sahip olabilmeniz için büyük yarar sağlayacaktır.

– Bir adet yumurtayı iyice köpüklü bir görünüm kazanana dek çırpın. Islak saçınıza uygulayın ve en az 2 saat bekletin. Ardından ılık su ve şampuan vasıtasıyla temizleyin. Bu yöntem son derece etkili bir protein tedavisidir. Haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

– Bolca zeytinyağını bir miktar ısıtın. Elde ettiğiniz ılık zeytinyağını saç derinize masaj yapar şekilde uygulayın. En etkili sonucu almak istiyorsanız zeytinyağını saçınıza uygulayıp bir gece bekletin. Böylelikle daha pürüzsüz ve daha dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

– Püre haline getirilmiş avokado ve patatesi birkaç damla zeytinyağıyla karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza ve saç derinize uygulayın. En az bir saat bekletin. Ardından durulayın.

Saç bakımı ve parlaklığının doğal yöntemler ile kazanılması

Saç bakımı ve parlaklığının doğal yöntemler ile kazanılması

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.